Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bohunka u Betynky

Po bouřlivém a deštivém pátku přinesl na hnízdo první víkendový den příjemně teplé a slunečné letní počasí. Podestýlka rychle vysychala a mladí čápi mohli věnovat většinu času tréninku. Rodiče je také zásobovali vydatnější potravou v podobě hlodavců.

Noční kolotoč

Bohouš se v pátek večer vrátil na hnízdo ve 21:49 a záhy všichni kromě Bohunky ulehli. Bohouš však pouze na půl hodiny. Krátce po jedné hodině v noci se spustil čapí kolotoč. Horymír vstal a na jeho místo se uložil Bohouš. Horymír dloubáním probral Šemíka, který následně zvedl Bohouše z lůžka. Nakonec si ale lehli všichni a vydrželi tak až do 3:51, kdy Bohouš definitivně vstal. Mladí se zavrtěli, zakňourali a opět ztichli. Noc byla jasná a klidná, ranní teplota klesla k +14 °C.

Rodiče si ve 4:26 společně zaklapali, načež Bohunka vyrazila pro snídani. Za necelou hodinu se vrátila a větvemi a zahájila ranní úklid. Do něj se zapojili i mladí, hlavně manipulací s klacíky. Místo snídaně si pak upravili peří, zatímco Bohouš přinesl další větve. Krátce po šesté zkontroloval Šemík funkčnost kamery, chvílí na to donesl Bohouš rákos a žížaly k snídani. Rákosové listy se povalovaly po hnízdě po celý den a mladí si s nimi často pohrávali.  Vesna se pokoušela přenášet klacík vsedě. Za pozdního rána proběhlo další kolo úklidu, čápi postávali na hnízdě a věnovali se úpravám zevnějšku.

Bohunka opět na návštěvě

V 8:05 dopravil Bohouš na komín čerstvé seno a naservíroval několik myší. Bohunka zmizela a jak jsme zjistili, v 8:24:24 byla na návštěvě u Betynky na pivovaru. V průběhu dopoledne se mladí povalovali na hnízdě, čímž uvolnili prostor zájemcům o cvičení – například Šemíkovi. Bohunka se z výletu vrátila v 10:15 a donesla novou podestýlku. O chvilku později předvedl Horymír s Vesnou, jak dobře jim jde zastrašovací klapání. Šemík v poledne poobědval hada, na ostatní zbyly jen drobnosti. Bohouš zavelel poplach a mladí zalehli na hnízdo. Nad lesem kroužil cizí čáp, kterého se Bohouš vzápětí jal stíhat a nechal mladé na hnízdě o samotě.

Odpolední výcvik

Odpoledne stejně jako ráno bylo skoro jasno a klidno, teplota pozvolna dosáhla +24 °C. Na komíně se nic převratného neudálo. Rodiče se střídali v lovu a zásobování, občas zůstala mládež sama doma. Čas byl vyplněn poleháváním, šmejděním po hnízdě a občasným tréninkem. Byl to opět Šemík, který povečeřel v 17:26 pstruha. Horymír se v nepřítomnosti rodičů předváděl na jedné noze přímo před kamerou, všichni se pak pustili po 19. hodině do tréninku křídel. Zbyl i čas na čapí šerm a vše završil odpočinek a večerní péče o peří.

Vesna pracuje v sedě
Bohunka versus Betynka
Ranní odpočinek pod tátovým dohledem
Horymír před kamerou

7 komentářů

  1. Krásné fotky a vtipné texty. Tato čapí rodina je opravdu prvotřídní v péči o své potomstvo. Sledování jejich života na hnízdě nám všem obdivovatelům přináší radost. Dík za to. 🙏

  2. Bez večerníčků by nebyl příjemný den. Tak bohatá čeština s jejím laskavým užíváním se jen tak nevidí, je to pohlazení po duši. Děkuji, po mé třídenní nepřítomnosti mám zase dobrou náladu. Všechno je zde jak má být a večerníček taky ☺

  3. Dobrý den,jak jsou vzdálena hnízda od sebe ? Má to Bohunka daleko na návštěvu?
    Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00