Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Jedna bouřka za druhou

Uplynulých dvacet čtyři hodin bylo bouřlivých víc, než jsme očekávali. Hnízda na Trutnovsku však štěstí neopustilo ani nyní, všichni čápi bouře v pořádku přestáli. Další dny snad budou poněkud klidnější.

Zatímco všichni příznivci hnízda ve čtvrtek večer pozorně sledovali vývoj situace na meteorologickém radaru, Bohouš pobýval na hnízdě a v 19:30 v sílícím severovýchodním větru zalehl vedle čápat. Bohunka byla zatím kdesi na lovu a nervózně jsme očekávali, kdy se konečně vrátí. Před kolosální bouří mířící k hnízdu od jihozápadu začaly vznikat samostatné menší bouřky u Orlických hor a Náchoda. Směřovaly k hnízdu z opačné strany a dávaly naději, že poněkud oslabí mohutnou bouřku přicházející z vnitrozemí. Bohunka se konečně objevila doma ve 21:04 poté, co na hnízdě slabě zapršelo a čelo hlavní bouře bylo již na dosah.

Večerní bouře

Bylo velkým štěstím, že bouře svým dlouhým putováním přes celé Čechy zeslábla. Na hnízdě nakonec příliš nefoukalo, jen vydatně pršelo. Bohouš si lehl před mladé čápy, ti se mu narovnali za ocasem, aby byli lépe kryti před větrem. Bohunka jako obvykle zůstala stát. Nevýrazné čelo bouřky přešlo ve 21:20. Zato obloha stála v jednom ohni. Tolik blesků jsme tu dlouho neviděli. Naštěstí se jednalo v drtivé většině o výboje v oblacích. Až v týlové části bouřky začaly blesky sjíždět do země, naštěstí v bezpečné vzdálenosti od komína. Po půl hodině bylo po všem, pouze slabě pršelo a gigantický stroboskop nad Polskem prosvěcoval nebe. Bouře se však nevzdávala, v její jižní části vznikl nový pás čerstvých bouřek. Proudění ho však odneslo více k východu, takže se nad hnízdo nedostal. Pouze z něj slabě pršelo a blýskalo se. Ještě před půlnocí bylo po všem.

Noční bouře

Po půlnoci stáli vydatně promočení čápi na hnízdě, jen Šemík seděl. V 1:09 si Vesna lehla, následována postupně ostatními a nakonec i Bohoušem. Ten si poležel hodinu, než opět vstal. Vesna se mezitím zbavila vývržku, který po sobě způsobně uklidila. Od jihu se však blížilo nečekané a nemilé překvapení. Během noci se tam zformovala další rozsáhlá bouře srovnatelné síly s večerní. Krátce po 4. hodině ranní dosáhla hnízda. Zvedl se vítr (silnější než večer) a začalo hustě pršet. Bohouš se postavil tak, aby alespoň částečně kryl zády mladé čápy. Prvotní náraz záhy pominul a následoval slabší, ale vytrvalý déšť. Oblohu opět prozařovaly četné blesky. Po půl hodině deště se Šemík postavil vedle Bohunky a později vstali i Horymír s Brunclíkem. Na konci bouřky zesílil vítr, ve kterém v 5:56 Bohouš odletěl pro snídani. Až po jeho odletu vstala Vesna. Déšť ustal, všichni si otřepávali vodu z křídel a snažili se pěkně vedle sebe ve větru usušit.

Musíme se upravit

Celé ráno věnovali čápi péči o peří. Potřebovali se dokonale usušit, urovnat a promazat peří pro lepší odolnost vůči vodě. Ranní strava sestávala především z žížal, které byly po dešti snadno dostupné. V 9:15 už byli všichni jako ze škatulky. Bohunka si pak dopřála menší přetahovanou o větev s Bohoušem, jako vždy u toho na sebe poštěkávali. Když si Bohunka chtěla odpočinout, zlotřilý Horymír do ní šťouchal zobákem, až ji donutil vstát. Ve 13 hodin donesl Bohouš hraboše pro každého a vzápětí přišla dopolední kosmetická práce vniveč. Přímo nad hnízdem se totiž rozvinula slabá bouřka s vydatnou sprškou. Pršelo s přestávkami skoro hodinu. Jakmile déšť skončil, všichni se opět pustili do sušení a úpravy opeření.

Jejich snahu usnadňoval sílící jihozápadní vítr, který též vybudil především Horymíra k dalšímu tréninku. Po 16. hodině donesl Bohouš ke svačině brouky, načež vyklidil hnízdo a mladí zůstali o samotě. Konečně se objevilo na obloze slunce a teplota poskočila k +22 °C. Část čápů odpočívala vleže, volný prostor využívali atleti k tréninku skoků a mávání křídly. Po 130 minutách se Bohouš vrátil a byl málem sežrán hladovými draky. Vhodil do vroucího kotle pár hrstí zelených kobylek a takticky ustoupil na okraj hnízda. Když se za pár minut objevila Bohunka, Bohouš okamžitě odletěl. I z Bohunky vypadla hromada kobylek, o kterou se draci poprali. Když sourozenci uvolnili prostor, pustila se do cvičení křídel i Vesna.

Problém na pivovaru

I na pivovaru noční i ranní bouřky v pořádku zvládli, i když s čápaty byla na komíně pouze Betynka. Ta však odpoledne přinesla na komín šlachovitý kus potravy, se kterým nastal stejný problém, který v minulosti potrápil Vesnu. Jedno z čápat se potravu pokusilo sníst, ale zůstala mu viset ze zobáku a nešla tam ani zpět. Tentokrát hladový sourozenec nepomohl, až několikerý pokus o vydávení. Problematický kus pak spolkla Betynka, ačkoliv s ním také měla potíže.

Bohouš ochránce
Hromadné sušení ve větru
Už nám to zase sluší

7 komentářů

  1. Pane Tomáši,prosím,nebylo by možné vidět aspoň kousek videozáznamu,třeba jak se poštěkávající Bohunka přetahuje s Bohoušem o větev.I když nádherně vše popisujete a jsou to kouzelné okamžiky ze života čapíků,živý záznam potěší.Samozřejmě nám všem spadl kámen ze srdce po včerejší bouřlivé noci a jistě mnoho z nás s úzkostí sledovalo,jak to naši čapíci zvládají.....

    1. "Štěkání" je třeba na tomhle videu od zhruba 2. minuty záznamu: https://www.youtube.com/watch?v=rvkVcOw5Pjg Z dnešního dne video nemáme...

  2. Co všechno musí všichni na komíně vydržet. A nemají se kam schovat. Zajímalo by mě jestli někdy do nějakého komínu uhodilo a hromosvody zachránily? Jsou to přece hromosvody co jsou vidět na komíně. Přeji klidnější dny.

    1. Tady o takové události nevíme, do pivovaru uhodilo 3. ledna 2018 v 15:58:40, kdy tam čápi naštěstí samozřejmě nebyli...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00