Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Vznášející se Horymír

Větrné počasí pokračovalo dalším dnem a navíc se k němu přidružila i hrozba velmi silných bouřek. Život na hnízdě však pokračoval, větru využívali mladí k pokračování tréninku, navíc poněkud snižoval i teplotu a činil tak pobyt na komíně snesitelnějším.

Noční a ranní neklid

Ve středu večer se Bohouš vrátil domů již ve 21:38 a nikdo další komín neopustil. Po večerním krmení si Bohunka zaskákala ve větru a na deset minut si lehla. Bohouš ulehl vedle mladých ve 22:36 a vstal těsně před půlnocí na čtvrtek. Mládež se také na chvíli probrala, ale záhy znovu zalehla. Bohouš se vydatně poškrábal na krku a natáhl se na půl hodiny na gauč. Ve 2:19 si lehla i Bohunka, avšak zakrátko ji na ocas šlápl Brunclík a bylo po odpočinku. Noc zůstala oblačná, se slabým severním větrem. Teplota klesla slabě pod 16 °C.

Po půl čtvrté ráno Vesna s Horymírem provedli hygienu i pár skoků a zalehli. Bohunka se upravila, pozdravila zaklapáním rodinu a odlétla ve 4:31. Dračinec se pozvolna probral, Bohouš se snažil podat snídani, ale nic nevyplivl. Proto odletěl ve 4:41 pro nové zásoby. Vrátil se po půl hodině s klacky a menší porcí žížal. V 5:11 přilétla Bohunka se senem, mladí ho při ranním úklidu roznesli po hnízdě. Následovala rozcvička, ​šermování Brunclíka a Horymíra, odpočinek a opět úklid. V 6:56 Bohouš přiletěl nejspíše s žížalami a možná i broučky, v 7:01 i Bohunka donesla drobnou snídani.

Horymírova levitace

V 8:45 zasáhl hnízdo slabý a krátký déšť. O půl desáté bylo podáno menší množství hadů Bohoušem. V 9:42 přiletěla Bohunka se senem, stále docela foukalo. Během dopoledne se všichni hnízdováleli pod dozorem Bohunky. Kolem poledne se otočil vítr na východní, a spolu s ním se otočili i čápi, jako správné korouhvičky. Teplota lehce překročila hranici +26 °C a začalo se pozvolna ochlazovat. Po krmení a dalším poplachu ve 14:50 Bohouš odletěl a mladí zůstali na hnízdě ležet sami. Jakmile zesílil vítr, pustili se ihned do tréninku. Když se na obloze objevil narušitel, dali mu najevo, že hnízdo je obsazeno. Horymír nám ukázal, jakou dokáže vyseknout holubičku a podrbat se na zobáku i při stoji na jedné noze. O chvíli později se již proti větru dokázal vznést více jak půl metru nad hnízdo a udržet se ve vzduchu.

O páté hodině odpolední se konečně objevil Bohouš a vysypal hladovým drakům pozdní broučí svačinu. Když si chtěl odpočinout, mladí mu nedali pokoj. Brunclík před ním poskakoval, Horymír šťouchal zobákem a nakonec ho stiskem tlačítka donutili vstát. I Bohunka o tři čtvrtě hodiny později podělila mládež hmyzem, načež Bohouš raději vyklidil komín. Vítr pak zesílil natolik, že mladí raději zalehli. V okamžiku, kdy se objevil Bohouš s větvemi se nad komínem rozlehlo hladové kvičení. Z Bohoušovy spižírny však nic nevypadlo. Silné bouřky postupovaly od jihozápadu přes Čechy a nastalo nervózní čekání na to, kdy, kde a v jaké síle udeří…


 

Horymírova holubička
První krok k letu

6 komentářů

  1. Juj to je nádhera jak už jim jde zkouška vzletu - to nemá chybu 👍👍👍. Přeji šťastný a dlouhý život všem čapíkům. Díky Vám opět za komentáře, foto i video, jen malinko přidat s krmením. 🙋

  2. Mám radost. Nějak mne popadlo, že sleduji tři hnízda v kraji a jsem překvapen, že v dnešní době totální chemizace přírody mají čépi ještě co do zobáku.

  3. Doporučuji všem sledovat též hnízdo v Mladých Bukách.Tamní tři sirotečkové jsou naprosto úžasní,jak dělají vše,co se patří,i když nemají milující rodiče,kteří by jim šli příkladem.Dnes jsem po dlouhé době zastihla večerní přílet táty Bukáčka na hnízdo.Mladí radostně pokřikovali a spořádaně si sesedli do kruhu v očekávání 2. večeře/první dodávají místní hodní pečovatelé/,aby spravedlivě padla mezi ně,ale z Bukáčka nic nevypadlo a očividně mu šel zájem mladých na nervy,takže se po chvíli odporoučel na nedalekou střechu.Mladí na to jen s údivem zírali a nakonec si sedli do řady s výhledem na tátu....

  4. Krásně napsáno, Horymírek bude asi první, který obletí bohuslavické hnízdo a vydá na průzkum. Zdravím pana autora.

  5. Krásný den na komíně. Horymírovi se trénink velmi daří a bude to určitě on, který jako první vyletí. Na všech čtyřech je vidět, že měli dva rodiče co zásobili s vydatnou stravou a tak se dobře vyvíjejí. Ti z Mladých Buků jsou sice trochu pozadu, ale s lidskou pomocí nakonec dospěli. 👍🤗

  6. Horymír je šikula, máme z jeho pokusů a pokroků (i pokusů sourozenců) velkou radost. Zároveň je to smutné upozornění, že se blíží čas, kdy nás opustí a odletí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00