Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

V měsíčním svitu

Blížící se úplněk a noc s minimem oblačnosti umožnila nejen noční čapí aktivitu, ale též dočasné vypnutí IR přísvitu na 4K kameře. Mohli jsme tak být svědky čapího přenocování ve skutečných barvách. Na HD kameře zůstává IR přísvit zapnutý trvale.

Bohunka se v úterý večer vrátila domů na hnízdo ve 22:10, Bohouš vyrazil na noční toulky ve 22:25. Díky svitu Měsíce si mohl dovolit noční lov, ze kterého se vrátil až po půlnoci na středu, v 0:29. Čápata již mezitím dávno spala, narovnána vedle sebe v řadě jak novorozenci v zavinovačkách. Bohouš si hodinu po svém návratu lehl na konec řady a dvě hodiny odpočíval. Mladí čápi občas vstali, vyčápnuli se a upravili si peří. Noc byla polojasná se slabým severovýchodním větrem, teplota klesla k +17 °C.

Bohunka odlehčila svému žaludku o vývržek a ve 4:01 vylétla pro snídani. Než se po hodině vrátila s žížalami a hady, nasytil Bohouš Brunclíka potkanem. Následoval ranní úklid a oprava ohrazení, při které asistovali mámě i mladí stavitelé. Bohouš si zaletěl zarybařit, v 6:46 přinesl zmáčený velkou rybu pro Šemíka a droboť pro ostatní.  Bohunka ležela s mladými čápy na hnízdě, když Bohouš přiletěl s plným zobákem rákosového listí.

Větrné počasí pokračuje

Severovýchodní vítr vanul po celý den, i když byl slabší než v úterý. Ráno a dopoledne bylo skoro zataženo, oblačnosti ubylo až k večeru. Teplota odpoledne lehce překročila hranici +26 °C. Nastal tak čas pro napájení, ale neprobíhalo nijak často. Vítr opět motivoval mladé čápy k tréninku mávání křídly, postupně se zapojili úplně všichni. Horymír si už dokonce lehce poskočil. Tělo již mají téměř zcela pokryto svrchním peřím, které je však ještě krátké. Letky se musí o řádný kus prodloužit, aby bylo možno pomýšlet na první let. Peří také vyžaduje neustálou péči, čápi si ho musí rovnat a mastit, aby odpuzovalo vodu. Této činnosti věnují stále více času.

Dobroty k snědku

Před polednem vyvrhl Bohouš velkého pstruha, kterého se zmocnil Horymír. Zmizel mu ve voleti jako po másle. Odpoledne byl vzdušný prostor opakovaně narušován, Bohunka s Bohoušem zastrašovali vetřelce. Čápata většinou zalehla, i když občas se našel obránce, kterému se k zemi nechtělo. Občas zůstali mladí sami, ale nebylo to tentokrát na dlouhou dobu. Rodiče spíš zůstávali na hnízdě, klečeli či polehávali. Strava byla pestrá, od obligátních hlodavců a ryb přes hady až ke kobylkám (či sarančatům). Hmyz podávala Bohunka. Před 19. hodinou za neustálého větru ulehl Bohouš vedle čápat, přičemž ho jedno láskyplně přikrylo nataženým křídlem. Jakmile však dorazila Bohunka, Bohouš se okamžitě vypařil. Nějaký narušitel ho však záhy dohnal k rychlému návratu na hnízdo.

Na druhou polovinu noci jsou předpovídány silné bouřky. Uvidíme zda a jak se projeví zde….


 

V čapí porodnici
Expresní dodávka rákosu
Pstruh pro Horymíra
Tatínku, já tě přikryju

4 komentáře

  1. Každý den se těším na novinky. Nejenže jsou zajímavé, ale jsou pěkně a vtipně napsané. Díky.

  2. Zase krásné video z čapího domova. Dík. Je to k neuvěření, jak rychle se tak velká ryba přemístí z volete dospělého čápa do volete nedorostlého. A že se tam vůbec vejde. 👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00