Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Klubíčko v ošatce

Z hlubokého důlku pro vajíčka a čerstvě vylíhnutá čápata se začíná postupně stávat mělká ošatka. S narůstající pohybovou aktivitou čápat se bude prohlubeň dále vyplňovat, až zcela zanikne. Za povšimnutí stojí i fakt, že letos máme na komíně hnízdo v hnízdě. Díky asymetrickému umístění důlku u jedné strany vznikla uprostřed plochy nízká přepážka z menších větví, oddělující tento prostor od zbytku hnízda (dále od kamery). Lze předpokládat, že se zánikem jamky přepažení zmizí a bude opět využívána celá plocha.

Neklidná čápata

V sobotu večer to byla Bohunka, kdo se ve 21:44 vrátil jako poslední na hnízdo. Čápata byla značně neklidná, Bohoušovi se dlouhou dobu nedařilo je pod sebe poskládat. Nakonec je nechal odkryté, což je donutilo těsněji se k sobě přitulit a bylo tak snadnější je zalehnout. Když už se mu to podařilo, zůstal nad nimi celou noc na neděli. Ta byla zpočátku suchá, avšak ráno začalo slabě pršet. Kapky deště vydržely padat až do poloviny dopoledne. Čápata tak strávila většinu času pod rodičovským deštníkem.

První “buly”

Počasí se začalo zlepšovat až kolem poledne, srážky ustaly a postupně problesklo i slunce. Celý den však bylo chladno, teplota se držela pouze okolo +12 °C a foukal severní vítr (ač slabší než v sobotu). Před polednem jsme byli svědky přechodu ke krmení pokročilejším systémem – vhazováním. Čápata se rozestavila do půlkruhu a Bohunka do jejich středu vyvrhla potravu. Tento postup je spravedlivější, neboť již není závislý na pozici čápat a jejich velikosti, pouze na jejich aktivitě a dravosti. Bohouš zatím stále krmí “po staru”.

Ještěrky a hadi

Zajímavé krmení proběhlo po 16:10 od Bohouše. Ten sice klasicky prostřel před řadu čápat, ale dostalo se na každého. Z jeho volete vypadla velká ještěrka, o kterou se začala dvě čápata přetahovat, až ji doslova “přetrhla vejpůl”. Mrskající se ještěrčí ocásek dopadl do podestýlky a tělo opodál. Ještěrka byla překvapivě živá a zatímco pozornost čápů poutal pohybující se ocásek, pokusila se zmizet. To se jí však nepodařila a skončila ve chřtánu druhého nejmladšího čápěte.

Zabodoval i benjamínek, který při tomto krmení ukořistil a nasoukal do sebe celý ocásek od slepýše. Bohužel mu zůstal trčet ze zobáčku a starší sourozenci mu ho po chvíli vytáhli ven a snědli sami. I tak pozřel menšího hádka a dorazil se brouky. Těch se ostatně dosyta nacpal při následujícím krmení od Bohunky v 17:35. Málem se však stal kořistí nejstaršího sourozence, který ho v zápalu honby za soustem chytil za hlavu a lehce přežvýkl. Hned ho ale pustil a nikomu se nic nestalo. O něco později byl také velkým čápětem pohlcen středně vzrostlý potkan.

Větrání dračince

Většinu odpoledne strávila čápata odkrytá na vzduchu. Vzhledem k nižší teplotě ležela přitisknuta těsně k sobě a příliš necestovala po hnízdě. Večer se vítr uklidnil, obloha vyjasnila a hnízdo ozářily zlaté paprsky zapadajícího slunce.

Každému něco do zobáčku
První letošní vhazování
I nejmladší už zvládl hádě
Odpočíváme po večeři

4 komentáře

  1. Neobyčejně dramatické situace jako “... v zápalu honby za soustem chytil za hlavu a lehce přežvýkal.” Díky pravidelným zprávám s vtipným popisem a fotkám, můžeme se těšit s čapím světem.

  2. Tento příspěvek svědčí o košatosti češtiny i výborném výběru slov. Celou dobu jsem se usmívala. Sleduju čápy už druhým rokem, takže mě "přežvýknutí" nevyplašilo. Díky za postřehy, tyto reporty učí poznávat i ty z fanoušků, kteří čápy teprve poznávají. Děkuji, pořád se vyvíjíte ☺

  3. Píšete skvěle. Nenapadlo Vás někdy sepsat pohádky o čápech? Nebo nabídnout TV náměty na večerníčky?

  4. Ráda se také připojím - píšete skvěle. Ale místo pohádek bych si s chutí přečetla příběhy ze života čápů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00