Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Úklid i odpočinek

Sobotní den byl na hnízdě zasvěcen úklidu i odpočinku. Počasí vzalo čápy na milost a všechny přeháňky i bouřky (a že jich dnes po celém Česku bylo) se jim až do večera vyhýbaly. Přes den se střídaly slunečné i oblačné chvíle, teplota lehce přesáhla +15 °C. Vanul poměrně silný severní vítr, který zeslábl až večer. Obyvatelům hnízda však příliš nevadil, neboť urychlil vysychání jejich domova. Až v 19:30 přišla nad hnízdo jedna z posledních přeháněk dne, doprovázená opravdu silným větrem.

Zatímco si v pátek večer nahříval Kuba pařátky na lampě, Bohouš pilně lovil. Vrátil se opět až za tmy ve 22:08, aniž by dostal od Bohunky vyhubováno. Vystřídal ji posléze nad čápaty a hlídal je až do rána. Bohunka vyrazila pro snídani ve 4:26, vrátila se po půl hodině se senem.

Úklid

Následoval velký sobotní úklid. I Bohouš donesl čerstvé seno a trávu, kterými vystlal jamku. Bohunka se energicky pustila do větví před kamerou a odtáhla pryč Bohoušovu dřevěnou činku. Část větví však zůstala na místě a odpoledne s nimi cloumaly poryvy větru. Na jedné z větviček uvízlo bílé prachové pírko, které vlálo nad palisádou jako čapí zástava. Nejstarší z čápat se začalo v 9:25 dávit a výsledkem jeho snažení byl vývržek, za který by se nemusel stydět ani dospělý čáp. A jako správný potomek své matky ho hned vzalo do zobáku a odhodilo z jamky pryč.

Odpočinek

Díky příznivému počasí strávila dnes dráčata hodně času na čerstvém vzduchu. Rodiče je sice hlídali, ale zalehávali pouze v nezbytně nutných případech. Později odpoledne čápata vylézala na okraj jamky a pospávala různě rozhozena. Neznalý příchozí se mohl téměř leknout, že hnízdo postihla morová rána. Nejmenší čápě se také vydalo na průzkum důlku, zatímco jeho sourozenci dál odpočívali. Když už mu bylo chladno, schovalo se mezi ostatní. Všechna se probudila, jen když nastal čas krmení.

Krmení

Denní menu dnes sestávalo z žížal, brouků a plazů. Brouků přinesla odpoledne Bohunka tolik, až jsme se divili, kam se do ní všichni vešli. Dostalo se na všechny, i benjamínek se nazobal – a ne jednou. Bohunka vždy servíruje tak, aby měl možnost něco ukořistit. Bohouš nosil jako tradičně hady po kterých se jen zaprášilo. Navečer vyklopil obrovské hádě, se kterým si neporadilo žádné z čápat. Bodejť by ne, když i čapí táta měl problém nasoukat ho zpět do sebe. Draci rostou jako z vody, při večerním zakrývání už měla Bohunka problém je pod sebe poskládat.

Není nad to pořádně si ulevit
Jeden by se skoro lekl…
Tahle hadice byla ještě nad naše síly

9 komentářů

  1. Jste lepší, než program v televizi. Jste úžasní, ale co nám nabídnete, až rodinka odletí? Bude se nám stýskat. Tolik nových informací jsme o čápatech dostávali a já se těším, že se jim bude v hnízdě ještě dlouho líbit. Přeji Vám hodně sil, musí to být pro Vás náročné.

  2. Předpokládám, že to čápě, co uklízelo po sobě, je holka, kluk by se s tím nepáral. Hezký den to byl.♥

  3. Jsem fakt nadšená, čekám vždy netrpělivě na další zprávy a obrázky. Nejde promítnout krátké video? Díky za vaše úsilí!!!

  4. Držím benjamínkovi palce. Dnes jsem viděla, jak jej brácha odhodil při krmení stranou. Snad to zvládne...

  5. Když jsem viděla malého Benjanmínka vedle svých sourozenců zhrozila jsem se, jaký je rozdíl v jejich velikostech. Držím palce, aby je dohonil a sourozenci nebo rodiče ho neshodili z hnízda. Bohunka mu ale dopřává s jídlem a pečuje o něj, tak to snad vydrží. A krásný snímek jak Bohoušek do sebe zpět souká hada. Dík za pěkné čtení.

  6. Nádherné povídání a obrázky. Udělali jste mi velkou radost. A prosím - pošlete další o čapí rodince. Moc a moc díky. Danka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00