Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Létající hlodavec

Chladné a deštivé dny ne a ne přestat. Po úterní večerní bouřce sice následovala klidná a suchá noc, středeční ráno však bylo chladné – teplota klesla pod +4 °C. Dopoledne bylo zpočátku slunečno, krátce po poledni ale začalo vytrvale pršet a déšť pokračoval až do večera. Důlek již začal být vlhký, čápata se rodičům povedlo zatím udržet suchá. S ohledem na pokračující nepříznivé počasí zde přidávám k zamyšlení článek od Záchranné stanice JARO Jaroměř, týkající se zásahů na hnízdech “Zachraňovat čápy za každou cenu?”. S jeho obsahem se plně ztotožňujeme.

Akrobacie s potkanem

Přes noc na středu seděl nad čápaty Bohouš, a tak mohla Bohunka opět jako první ve 4:22 opustit hnízdo. Vrátila se po půl hodině s větví v zobáku, doprovázena oblaky kouře z jakéhosi topeniště v okolí. Kouř během rána postupně zahalil většinu úpského údolí a tvářil se téměř jako mlha. Bohouš vstal až v 5:43 a proběhlo první krmení žížalami od Bohunky. Bohouš vyplivl potkana a znovu zasedl. V 6:13 přinesla Bohunka seno a sebrala z hnízda povalujícího se potkana (kterého v noci sama vydávila). Roztočila ho v zobáku a za okamžik letěl potkan dolů z komína.

Vycházející slunce spolu s dýmem vytvořilo zajímavou scenerii. V té se vyjímala pětice čápat čekajících na další jídlo. Bohouš si po náročné noci upravil peří a vyrazil na lov. Vzápětí byl zpět a servíroval “vařeného” potkana, na kterém si pochutnalo nejstarší čápě. Poté se ujal dozoru nad mládeží. Opět si čistil peří a nechal větrat dračinec na ranním slunci. Další jídlo od Bohunky mělo podobu žížal a ještěrek. Bohunka šikovně prostřela tak, že i nejmladší si mohl zobnout. K dalšímu provětrání dračince došlo po půl desáté při Bohunčině návštěvě kosmetického salónu.

O půl jedenácté donesl Bohouš větve a svačinku, za další hodinu Bohunka brouky. Nejmenší si opět vybral svůj oprávněný díl. Ve 13:10 se Bohunka přiřítila bránit hnízdo přes vysoko letícím cizím čápem, poté došlo na oběd.

Deštivé odpoledne

Příděl přívětivého počasí byl však vyčerpán a začalo pršet. Sice lehce, avšak vytrvale. Teplota se přes den nedostala nad +14 °C. Po půl třetí dorazil Bohouš s větvemi a zaujal pozici nad čápaty. Bohunka záhy opustila hnízdo, vrátila se po více jak třech hodinách pobytu v terénu. Bohouš mezitím provedl rychlé krmení a opět zalehl. Čápatům se pobyt pod deštníkem moc nelíbil, ale nic jiného jim nezbylo. Když táta vstal, využili čas k rychlému vyčápnutí se. Bohunka po návratu nakrmila žížalami a ulehla. Mladí ji však, stejně jako Bohoušovi před ní, stále vykukovali zpod křídel, ačkoliv stále pršelo. Jejich hlavičky často čouhaly ven, doprovázeny hladovým pištěním. Dešťové kapky přestaly padat až po 19. hodině. Bohouš nakrmil žížalami, benjamínka přitom zavalili sourozenci, takže se k jídlu příliš nedostal. Bohunka po dešti vyrazila ještě na večerní sběr, zatímco palubní střelec zahájil palbu naslepo. Doplnění munice proběhlo po Bohunčině návratu z bohatého přídělu žížal. Bohužel dva nejmladší se k hostině tentokrát nedostali. Bohoušův následný let byl dnes již posledním, vrátil se z něj ve 21:26.


 

Hod potkanem
Pětice v jitřní záři
Palubní střelec v akci

Jedna odpověď

  1. Také plně souhlasím s obsahem článku JARO Jaroměř. Velmi si jejich práce vážím.
    No a pane Tomáši, jako vždy krásné povídání, které pohladí na duši. Už se těším na další. Díky.

    .....Ale s tím počasím jako odborník, prosím už něco udělejte:)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00