Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

A je nás pět!

Náročné klubání posledního čápěte bylo završeno úspěchem. Jeho další osud bude záviset na počasí, péči rodičů i jeho vlastní bojovnosti. Sourozenci jsou mnohem větší a rodiče jim už servírují větší porce. I přes nepříznivé podmínky se však čapím rodičům stále daří udržovat hnízdo suché a čisté. To se bohužel nedá říct o spoustě dalších hnízd, kde se v tomto ohledu problémy spíše zvětšují.

V pondělí večer začalo trvale pršet a s přestávkami padal déšť až do úterního dopoledne. Pokud zrovna nepršelo, tak hustě mrholilo. Naštěstí teplota během noci neklesla pod +10 °C. Během pozdního večera pozbylo páté vajíčko svého vrchlíku a zdálo se, že se zcela rozpadá. Většinu nočního sezení obstaral Bohouš. Asistovala mu při něm jeho karikatura z větví na okraji hnízda. Zůstává pouze na vaší představivosti, zda v ní vidíte čápa nebo tank. Ostatně jako zakopaný tank chránil Bohouš čápata před všemi hrozbami.

Krmení a úprava hnízda

Bohunka opustila ráno hnízdo ve 4:34 a již za dvacet minut byla zpět s hromadou žížal k snídani. Bohouš donesl obrovskou porci žížal o půl šesté a zasedl nad čápaty. Po půl deváté nakrmila Bohunka, páté čápě už vězelo ve skořápce pouze zadečkem. Leželo však na zádech a nemohlo se vyprostit. Během Bohunčina následného sezení navštívil okraj hnízda malý ptáček. Bohunka se ani nepohnula, neznamenal pro ni žádnou hrozbu.

Po 10. hodině ustal déšť a Bohouš vyrazil na další lov. Následující krmení sestávaly z žížal, hadů a myší. Velkou myš zhltlo jedno z čápat při pozdním obědě ve 14 hodin. Klubající se čápě bylo obráceno zpět na nohy. Konec jeho útrap se již blížil. Bohouš se věnoval péči o své peří (po ránu se zbarvením pomalu blížil Kubovi) a nechal dračinec vyvětrat. Odpolední lety rodičů byly zaměřeny hlavně na donášku čerstvé podestýlky – Bohouš donesl trávu a rákosí, Bohunce se někde dokonce podařilo sehnat zcela suché seno.

Klubání ukončeno

V 15:22 krmila Bohunka broučími jednozobkami. Následně se u důlku ochomýtal Bohouš – a pak se to stalo. Nejprve Bohouš vyklopil na okraj jamky klubko hadů, nejspíš včetně malé zmije. Při nastalé strkanici o sousto jedno z čápat přišláplo pružnou skořápku vajíčka a benjamínek z ní vyklouzl ven. Bohouš hned odklidil skořápku pryč (a velkého hada dojedl). Nejmladší se záhy postavil na nohy a při dalším krmení v 16:36 již asistoval v první řadě. Porce na něj byly moc velké, ale něco málo snad sezobl. Před 18. hodinou se Bohouš pokusil krmit velkým kusem ryby, ale byla přílíš tuhá a potřebovala ještě “povařit”.

Věkový rozdíl mezi prvním a posledním čápětem je 7 dní 19 hodin, mezi předposledním a posledním pak 4 dny 3 hodiny. První čtyři čápata se vyklubala rychleji než v loňském roce (přibližně o půl dne).

Večerní bouřka

Osazenstvu hnízda nebylo přáno, aby strávilo noc v suchu. V pozdních večerních hodinách přešla nad komínem slábnoucí bouřka od Krkonoš. Čápata v té době hlídala Bohunka, kterou nejprve polechtaly na zádech drobné krupky a následně zkropil vydatný déšť. Bohouš se vrátil domů, až když déšť ustal, ve 21:20.


 

Bohouš a jeho karikatura
Já se té vaječné plínky snad nezbavím
Malinký návštěvník
Myš či had – žádný problém
Hadilov doručuje dodávku
Konečně jsem ze skořápky venku
Kompletní pětice

6 komentářů

  1. Pětka to bude mít hodně těžké, ale držím mu palce a doufám, že se o své místo na slunci popere úspěšně.

  2. To je nadělení, to je krása. Přeji Benjamínkovi sílu a pevné zdraví, jakož i sourozencům. Letos čapím rodinám počasí nepřeje. Kéž to všichni přežijí.

  3. Mrňousek, každou chvilku koukám, jestli se dostane aspoň trošku ke krmení. A zatím to vypadá docela slibně.

  4. Nádhera! Držíme palce celé Bohuslavické pětce!!! Po týdnu dovolené (dokonce jeden den nad pláží v Egyptě létal čáp) se dozvídám samé smutné zprávy: v Třebíči slabé třetí a čtvrté čápě uhynulo, zůstali dva silní dráčci. Kousek od Třebíče ve Valči uhynul prý při dopravní nehodě taťka čáp a 4 čápata + jedno klubací se vajíčko záchranná stanice Pavlov převzala do své péče s plánem umístit do jiných hnízd. Další tragedie v Mladých Bukách. Snad už jsou smutné zprávy vyčerpány a všichni budou zdraví, žraví a budou nám pozorovatelům dělat jen radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00