Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Oddychový den

Středeční odpolední vytrvalý déšť byl vyčerpávající pro čápata i jejich rodiče. Osazenstvo komína tak s radostí uvítalo den, ve kterém si vzal déšť alespoň dočasně dovolenou (bohužel pouze do večera). Odpolední teplota překročila +16 °C, mezi mraky probleskovalo sluníčko a foukal slabý větřík.

První polovinu noci na čtvrtek strávil sezením na promoklém hnízdě Bohouš, ve 2:30 ho vystřídala Bohunka. Bohouš se dostal nad čápata znovu až ve 4:21, když Bohunka odletěla z hnízda. Pouhá půlhodina jí stačila k nasbírání vydatné žížalí snídaně.

Krmení

Nemá již smysl rozepisovat zde jednotlivá krmení, kterých bylo v dnešním dni opravdu hodně a poměrně bohatých. Příděly jídla začínají probíhat podle ustáleného vzorce. Snídaně sestávají obvykle z velkého množství žížal, které přináší oba rodiče. Bohouš pak přes den loví především ještěrky a hady, Bohunka tuto dietu doplňuje ještě o brouky. Hlodavci zatím nejsou příliš častým doplňkem čapího jídelníčku.

Starší čápata jsou již schopná spolknout středně velkou myš nebo celého slepýše. Při krmení velkou kořistí nemají šanci mladší čápata, na ně se však dostává potrava drobnější – především žížaly a brouci. Ač se to nezdá, ani nejmladší netrpí hladem. Sice ho někdy sourozenci doslova zalehnou, ale Bohunka často servíruje přímo před něj. Dnes mu dokonce “tajně” přilepšila, zatímco přecpaná starší čápata podřimovala. Benjamínek musí o své místo bojovat, ale zatím to vypadá, že se úspěšně snaží.

Úklid hnízda

Po včerejším vytrvalém dešti bylo ráno hnízdo promočené, vlhká byla i čápata, hlavně ta mladší. Bohouš i Bohunka během dne nanosili na komín množství čerstvé podestýlky v podobě pokosené trávy i sena. Zobáky vyházeli z jamky zválený a mokrý podklad, který následně nahradili novým. V jednu chvíli se zdálo, že v důlku leží kus plastu, jednalo se však o zbytek skořápky. Shodila ho tam při úklidu Bohunka. Bohouš též donesl několik opravdu velikých větví, včetně kmínku jakéhosi jehličnanu.

Čápata byla během dne ponechávána dlouhou dobu bez zakrytí, takže oschnula jak ona sama, tak i vnitřek hnízdní jamky. Vyhřívala se na slunci a klimbala. Tedy pokud jim zrovna některý z rodičů nečistil zadečky nebo peří. Rodiče samozřejmě ještě nenechali mladé bez dozoru, vždy nad nimi jeden stál. Ulevil si však od únavného ležení a mohl se věnovat úpravě peří, které bylo nutné pořádně očistit a promastit. Až později odpoledne (po 16. hodině) byla čápata střídavě zalehávána. Zrovna když ležela a hlídala Bohunka, přiblížila se k vrcholu komína poštolka. Bohunka opět všem ukázala, že je vždy ve střehu.

Krátce před 20. hodinou doputovala nad hnízdo první přeháňka a krátké období sucha skončilo.

Na sluníčku je nám hej
Mamka mi tajně přilepšuje
Poštolko, neriskuj Bohunčin zobák!

 

4 komentáře

  1. Oddechový den bylo už potřeba, sluníčko taky. Ještě možná zítra přeháňky, od soboty by se snad mladí mohli vyslunit, doufám v to. Relaci v ČT jsem si našla - to co tam dali není stejně kvalitní jako reporty a sledování přímo u komínů. Holt jsme už zkušení pozorovatelé a dnes jsem prvně viděla druhého "čapího mamku" na pivovarském komíně přímo v akci. To těší ☺ ♥

  2. Je to krása a zároveň starosti, kam se dívat dřív. Bohuslavice, Buky, Trutnovský pivovarský komín, vše napínavé. Díky

  3. Radost pohledět, že se mladým daří dobře. Jen aby to Benjamínek dohnal. O jeden týden později na světě, má co dohánět. Ještě, že má tak pečlivou maminku.

  4. Poštolky jsou moc nebezpečné! Jedna si postupně přilítávala před pár lety do kosího hnízda, odkud odnesla všech 5 kosátek už krásně vykrmených a opeřených! Čápata by zcela jistě zlikvidovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00