Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Jednozobky od Bohunky

Ve středu večer usínala na komíně už tři vyklubaná čápata. Bohunka se vrátila domů za šera ve 20:50, večeři už mladým nepodávala. Zalehla do důlku a neopustila ho téměř celou noc. Bohouš si ustlal vedle, ale nejspíš mu to příliš nevadilo, protože jeho kanape bylo aspoň v klidu. Celkově nyní přes noc sedí spíše Bohunka, zatímco před začátkem klubání byl králem vaječného gauče Bohouš.

Ještě než temnota obestřela vrchol komína, vkradla se do našich myslí nezodpovězená otázka. Spatřili jsme otvor ve čtvrtém vajíčku? Nebo to byla pouze špína? Noc byla klidná, beze srážek, avšak studená. Čtvrteční ranní teplota klesla na +3 °C a objevila se lehká mlha. Bez ohledu na zhoršenou viditelnost vyrazil v 5:35 Bohouš pro snídani. O chvíli později se vrátil s větvemi, donášku zopakoval a v 6:11 konečně vystřídal Bohunku. I Bohunka se vrátila ze snídaně s několika větvemi v zobáku. Po osmé hodině pak nakrmila čápata žížalami.

Den plný přeháněk

Dobré počasí dlouho nevydrželo, už o půl desáté dorazila nad hnízdo první přeháňka. Po dešti se vrátil Bohouš a další přeháňku přečkal doma po boku Bohunky. V 10:49 poskytl mladým lehkou svačinku a následně je kryl před prudkým deštěm. Po poledni se objevilo slunce, ve kterém se Bohouš pokoušel usušit. Když odkryl důlek, mohli jsme být svědky první kanonády. Čápata se již otáčela zadečkem ven z jamky a střílela čápance za sebe. Rodiče pak vyhazovali znečištěnou podestýlku pryč. Všichni mladí už automaticky zaklání hlavu a klapou zobáčky, stejně jako to dělají jejich rodiče.

Ve 13:18 se domů vrátila Bohunka a následoval vydatný oběd v podobě broučích jednozobek. Dostalo se na každého, bylo jich tolik, že zůstaly i pro Bohunku. A už tu byla další přeháňka, kdy deštník zastoupila čapí máma. Před 15. hodinou dorazil Bohouš s dodávkou větví. Ve voleti měl navíc přichystanou zásobu háďat a ještěrek, o které se vzápětí podělil. V tuto dobu již bylo jisté, že další čápě je na cestě – ve čtvrtém vajíčku byla zjevná díra. O hodinu později v ní byl dokonce viditelný pohyb.

V 16:02 Bohouš znovu přikrmil, po svačině přebrala dohled Bohunka. Při přetáčení vajíček se opět objevil otvor, stále se rozšiřující. Po 17. hodině přiletěl Bohouš s chomáčem trávy a večeří. Nejmenší z čápat se dostalo tentokrát přímo ke zdroji a doslova se nacpalo žížalami. Starší sourozenci byli asi přecpaní, protože o potravu nejevili zájem. Co zbylo zhltl zpět Bohouš. Později večer se dešťové mraky rozpadly (ačkoliv 10 kilometrů východně od hnízda zahřmělo) a vrcholek komína zalilo slunce. Nyní budeme čekat, kdy se vylíhne čtvrté čápě.

Podávají se čapí jednozobky
Čtvrté čápě se začíná klubat
Bráškové váhají, já však ne

5 komentářů

  1. Bez sledování činnosti na hnízdě a komentářů fanoušků by nebyl den pěkným dnem. A večerníček - mile a citlivě podaný - je jahůdkou jako dezert. Děkuji, těším se na další ☺ ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00