Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Klubání za poplachu

Páteční klubání čtvrtého čápěte mělo poněkud dramatičtější pokračování, při kterém nám všechna čápata ukázala, s jakými reflexy přicházejí na svět. Během prvních dnů jejich života jsme napočítali nejméně tři – klapání, čápení a akinezi.

Noc na pátek byla polojasná a beze srážek, poměrně chladná s ranní teplotou okolo +4 °C. Počasí přes den bylo zpočátku slunečné, po poledni se zatáhlo, ale déšť dal až do večera pokoj. Odpolední teplota vystoupala k +18 °C a foukal jižní až jihozápadní vítr, občas poněkud silnější. Nebylo by to však letošní květnové počasí, aby nezačalo pršet aspoň večer. Nešlo o žádný příval, ale o slabší vytrvalý déšť, který po necelých dvou hodinách ustal.

Během noci na pátek pracovalo čtvrté čápě pilně na proniknutí skořápkou. Již vylíhnutí sourozenci prokazovali, že jejich apetit i konzumační schopnosti rostou raketovým tempem. Při ranním krmení v 8:30 zmizela ve volátku jednoho z nich malá myška. Jen o malou chvíli později ztratilo čtvrté vajíčko svůj vrchlík a polovina čápátka vykoukla ven. Pěkné počasí podněcovalo aktivitu čápat, která často vystrkovala periskopy zpod rodičovských křídel.

Klubání a vzdušný poplach

Při pojídání ještěrčího a hadího menu o 11. hodině se konečně zcela vyklubal nejmladší člen čapího kvarteta. Za malou chvíli již pózoval s ostatními sourozenci. O pár okamžiků později se na hnízdo přiřítila Bohunka a zaujala obranný postoj. K hnízdu totiž přiletěl cizí čáp. Byl čistý a neměl kroužek, tudíž to nebyl Kuba ani Betynka. Byl dost neodbytný, k hnízdu se několikrát přiblížil opravdu těsně. Bohunka s Bohoušem začali mocně klapat a rozkládat křídla. A čápata na povel “zemřela”. Vzdušný poplach trval delší dobu, rodiče opakovaně odstrašovali a čápata setrvávala v takzvané akinezi.

Akineze (strnutí) je obranným mechanismem čápat do doby, než jsou letuschopná. V případě nebezpečí nebo výstrahy od rodičů zůstanou nehybně ležet jako mrtvá. Až když dokáží létat, tak z hnízda uletí. Všechna čápata už také běžně zaklánějí hlavu a klapou při tom zobákem. Klapání je slabě slyšitelné. Zároveň konají potřebu “střelbou” z důlku ven.

Páté vajíčko zatím nejeví známky klubání, skvrny na něm jsou spíše nečistoty. Večerní krmení zprostředkovala Bohunka pořádnou náloží brouků. Nejmladší čápě o ně zatím nejevilo přílišný zájem. Bohouš pak krmil žížalami a myšmi (které zpětně snědl sám).


 

Malá myška – šup do bříška
Čtvrtý už se dere na svět
Kvarteto je kompletní
Vzdušný poplach
Při poplachu víme co máme dělat
Bezhlaví rytíři

5 komentářů

  1. Velice, velice poučné jak jsou mláďata přírodou naprogramovaná. Díky záběrům s kamerou to můžeme vidět. Bude zajímavé jestli přijde páté mládě.

  2. Video denně by nám chybělo, v něm vidíme důležité okamžiky začínajícího života čápat. U čtvrtého jsem byla přímo "při činu" a i schování bylo zajímavé. Děkuji i za další pětku fanoušků, která se u nás sešla ☺ ♥ ♣

  3. … jako hradní pán Bohuš stál nad svými poklady - hradní paní letěla na pomoc………co tam chtěl …čužak…boj o život další generace … jsem ráda, že se - nekonal…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00