Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tahanice o hada

Úterní večer skončil poklidně se dvěma dráčaty v důlku vedle tří zbývajících vajíček. Ve třetím vejci se však již po 20. hodině objevil otvor. Bohouš se vrátil za šera a oba čapí rodiče zalehli vedle sebe před blížící se slabou dešťovou přeháňkou. V noci se nic zvláštního neudálo, jen třetí čápě pilně pracovalo na úniku z bílého vězení. Ve středu v 5:19 již zela v jeho stěně velká díra. O dvě hodiny později pozbylo vejce svého vrchlíku. Následně proběhlo ranní krmení žížalami a po osmé hodině mělo třetí čápě již polovinu těla ze skořápky venku.

Nejstarší čápě při krmení v 9:10 dokonce klapalo zobáčkem. O mladé pečoval dopoledne Bohouš, Bohunka nosila na hnízdo větve a listí na podestlání. V 10:11 pak krmila žížalami a o pět minut později se konečně třetí čápě zcela vykulilo vedle svých sourozenců. Ti si ho už pomalu začínali plést se snídaní. Čistotná matka následně odklidila opuštěnou skořápku mimo důlek.

Počasí

Jak již bylo zmíněno, na hnízdě slabě sprchlo v úterý večer, noc byla klidná a beze srážek. Ranní teplota opět klesla k +5 °C. Středeční počasí bylo hodně proměnlivé, již od dopoledních hodin přecházely časté přeháňky, teplota vyšplhala na +15 °C před polednem, po poledni se držela pouze okolo +11 °C. Po 13. hodině se vyskytla vzdálená bouřka, po 14:30 přešla přes Trutnov velmi silná přeháňka s přívalovým deštěm a slabým krupobitím. Kubu na pivovaru neumyla ani tato vydatná sprcha. Zároveň za deště dočasně zesiloval vítr.

Krmení a péče o čápata

První přeháňka zasáhla komín po 11. hodině, kdy čápata hlídala Bohunka. Jeden ze zvědavců jí vykukoval pod křídlem. Již od včerejšího dne měla Bohunka na pravé tváři za okem nejspíše přichycené velké klíště. Do večera už se asi nasálo natolik, že samo odpadlo. V 11:40 donesl Bohouš seno a ve 12:12 servíroval oběd – žížaly, hady a ještěrky. Dvě starší čápata svedla boj o slepýše, zatímco Bohouš recykloval větší počet užovek. Ty podal o nějakou hodinu později již “povařené” natolik, že je byli mladí schopní pozřít.

Po poledni následovaly přeháňky v rychlém sledu, čápata zůstávala pod deštníkem Bohoušových křídel. Ve 14:12 převzala službu Bohunka, nejstarší čápě opět žebralo o krmení klapáním zobáku. Pod její ochranou přestála mládež další dešťovou sprchu. Bohouš si přesně v 15 hodin přinesl na hnízdo nový vítězný doutník, který následovaly další větve. V 16:25 pak podával svačinu, po které si poležel na kousavé pohovce až do 17:55, kdy dorazila večeře od mámy. Bohunka také mladým čistila zadečky (ještě sami nečápí) a udržovala čistotu v hnízdní jamce.

Večer se počasí stabilizovalo a slunce vykouzlilo nad hnízdem nádhernou hru barev. Po společném radostném klapání Bohunka ještě vyrazila do terénu a svěřila dohled nad čápaty Bohoušovi.


 

Třetí dráče je na světě
Kuk, mamko
Brácho, ten had je můj!
Čas na nový vítězný doutník
Radostné klapání

5 komentářů

  1. Miminka jsou úžasný a Vaše komentáře super 👏👏, denně sleduji čápíky i starostlivé rodiče. ☺☺☺☺☺

  2. Ach ta krása vítat každé nové mládě. A mají se k světu. Rodičům přibyly povinnosti.

  3. Danke Tomáš Prouza für deine vorbildliche Arbeit. Es ist eine große Freude hier zuschauen zu dürfen.
    Liebe Grüße Gerti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00