Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

V přívalech vod

Pátek 14. srpna přinesl náročnou zkoušku nejen čápům, ale i lidem v blízkém i vzdáleném okolí hnízda. Ve čtvrtek večer ještě nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco významného chystalo. Na komíně panoval v nepřítomnosti Šárky klid a pohoda. Plaváček ukazoval všem svůj bezedný chřtán, ve kterém zmizely desítky myší, hrabošů, potkanů a háďat. Všem muselo být jasné, že pro něj není problém pohltit jakkoliv velkou kořist.

Jasná, teplá a suchá noc uplynula a před námi byl další horký letní den. Jen předpověď hrozící silnými bouřkami dávala tušit, že jeho průběh možná nebude až tak bezproblémový. Pod vedením Plaváčka vyklidili “tři králové” hnízdo již v 5:43. Na snídani pobyli téměř tři hodiny, pouze Plaváček se vrátil o hodinu dřív. Chvíli po něm přistála v 7:44 na komíně Šárka a dostali od Bohouše společně snídani. Šárce se podařilo ukořistit poměrně velkou myš.

Šárka s Plaváčkem pak zůstali i nadále spolu na hnízdě. Plaváčka vyrušil z dopolední siesty holub, Šárka si protahovala nohy a křídla před kamerou. Nakonec ji ale v 9:45 před Bohoušovým krmením Ctirad opět vyhnal z hnízda. V 11:33 opustil Bivoj hnízdo zároveň s Plaváčkem a to tak zůstalo prázdné.

Tou dobou se již nad hnízdem začaly stahovat mraky, a to nejen obrazně. Všude okolo začaly vznikat velmi silné bouřky. Jedna vyrostla přímo nad Trutnovem a její intenzivní srážky na krátkou chvíli přerušily přenos s hnízda. Další pásmo bouří se blížilo od severovýchodu. Před začátkem deště dorazila na hnízdo Bohunka, následovaná Plaváčkem a Ctiradem. Další čáp proletěl pod komínem a nejspíš usedl na střechu. Vzápětí se nebe roztrhlo a na hnízdo začaly padat provazy vody. Během chvíle stálo v hnízdě jezírko plné vody. Ostatně s množstvím deště měli spoustu problémů i jinde. S průtrží mračen dorazil i silný vítr, který všemi třemi čápy cloumal sem a tam. Na Bohunku přišla během bouře potřeba (kterou si mladí vyložili jako “bude krmení”). Čápanec vlál ve větru jako fábor.

Déšť poněkud zeslábl, ale přidaly se blesky a hromy. Ve 13:44:20 uhodilo tak blízko, až sebou Bohunka trhla. Podle odstupu mezi zábleskem a hromem neudeřilo dále než 500 metrů od komína. Další blízký blesk následoval ve 13:49:50. Poté již bouřka slábla, ale i nadále vytrvale pršelo. Bohunce se již nechtělo dále odolávat žebrání, a tak i za deště odletěla. Ctirad s Plaváčkem zůstali na hnízdě jako dva hastrmani.

V 15:47, ještě za trvalého deště, dorazil na komín Bohouš. Když srážky konečně ustaly, začal se sušit – protřepával si křídla a drbal se na krku a zobáku. V 16:24 se objevila Šárka, ale Ctirad ji vzápětí vyhnal. O něco později zmizel Bohouš a na hnízdě zůstali Plaváček s Ctiradem sami. Čekali na Bivoje, ale ten se po bouřce již neobjevil. Nikdo netušíme, co se s ním mohlo stát. Zůstal po bouři promočený a neschopen letu, chytil se cizí čapí party nebo se snad stalo něco horšího? Zítřek doufejme ukáže.

V 19:40 se vrátila Šárka znovu na hnízdo, ale stala se terčem nevybíravé Ctiradovy šikany. Plaváček se ji sice opakovaně zastal, ale po příletu Bohunky chytil ve 20:48 Ctirad Šárku zobákem za krk a doslova ji shodil z hnízda. Bohunka pak vyplivla myš a shodila ji také dolů, snad na přilepšenou?

Během noci na sobotu tak přenocují na hnízdě pouze 4 čápi: Bohunka s Bohoušem, Ctirad a Plaváček. Šárka nejspíš sedí dole na střeše a Bivoj? Bivoj je zatím nezvěstný…

Plaváčkův bezedný chřtán
Krmení Plaváčka a Šárky
Huš, holube!
Šárka si protahuje křídlo
Plaváčkův a Bivojův odlet
Jezírko na hnízdě
I v bouřce se prostě musí…
Dva hastrmani
Křídla je nutno usušit
A na zobáku se podrbat

3 komentáře

  1. 17.8.2020 - Tak u tohohle večerníčku máme asi poslední fotku Bivoje, jak opouští hnízdo. To jsme ještě netušili, že už je to navždy...

    1. Přidal jsem ji tam večer, když se nevrátil. Měl jsem takové tušení, že by to mohl být jeho poslední odlet...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00