Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čapí jezero

Po silné páteční bouřce se během noci na sobotu ponořilo hnízdo do mlhy. Ta ale nezabránila Bohunce, aby se po ránu pořádně nerozcvičila. Ctirad s Plaváčkem mezitím slídili po okrajích hnízda, zda snad nenajdou něco dobrého k snědku. Zjevně neuspěli, a tak v 6:10 i přes mlhu vyrazili společně hledat snídani na louce. Bohouš s Bohunkou na hnízdě osaměli. Nejprve trošku poklidili, i když se jako vždy nemohli shodnout na tom, kam která větev ideálně patří. Na Bohouše nejspíš přišla druhá míza, ale Bohunka mu jasně naznačila, že čas na čápátka je v dubnu a nikoliv v srpnu. Ještě před návratem potomstva se Bohouš i Bohunka mohli věnovat krátkému, ale intenzivnímu strečinku.

Během dopoledne pendlovali Ctirad s Plaváčkem mezi hnízdem a loukou. Šárku při jejím samostatném lovu opět zachytila Hana Kučerová. Počasí bylo poměrně příjemné, sice vlhko, avšak chladněji než včera. Odpolední teplota vystoupala pouze lehce nad +25 °C. Vysoká vlhkost však vedla ke vzniku odpoledních bouřek. A jedna si opět vzala na paškál i naše hnízdo.

Dlouho před jejím začátkem se sešli ve 13:52 na hnízdě všichni tři zbylí sourozenci. Setkání proběhlo bez agrese, Šárka nakonec o své vůli odletěla něco si nalovit. Bouřka se přiblížila před 16. hodinou. Když začalo pršet, na hnízdě byl sám Plaváček. V 16:23 za již vydatného deště za ním přiletěla Šárka. Spolu pak odolávali prudkému dešti a poryvům větru. Ty donutily Šárku zalehnout, Plaváček vydržel po celou dobu stát. Příval deště byl mnohem prudší než o den dříve a z hnízda bylo brzy přetékající jezero. Na něm místo plovoucích kachen stáli dva zmáčení čápi. Intenzita deště na trase přenosu (v Poříčí) způsobila několik výpadků spojení. Též se blýskalo a hřmělo, ale ne tak děsivě jako v pátek. Před 18. hodinou déšť konečně ustal, voda prosákla základem hnízda a jezírko “vyschlo”.

V 18:20 dorazil na komín Ctirad a strhla se bitka o večeři od Bohouše. V té se Šárka vzchopila a byl to tentokrát Ctirad, kdo dostal “nakládačku” (viz video níže). Když se situace uklidnila, stáli na hnízdě tentokrát čtyři hastrmani. Na hnízdo opět padla mlha. Očekávali jsme, jak se situace vyvine po návratu Bohunky. Tentokrát k žádnému vyhození Šárky z hnízda nedošlo, Ctirad zaujal podřízenou pozici, naopak Šárka byla vůči oběma rodičům až příliš agresivní při žebrání o potravu. Na hnízdě se tak dnes přenocuje v pěti.

A co Bivoj? V Bohuslavicích ani Batňovicích po něm dnes nebyla nalezena ani stopa…


Bohunčina ranní rozcvička
Zoby zob, co kdyby tam zůstalo něco k snědku
Bohoušku, dej mi to!
Ale no tak, čápátka až na jaře, ano?
Čápice nebo orlice?
Bohouš taky umí…
Rozpoutané živly
Na čapím jezeře
Dnes jsou hastrmani čtyři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00