Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bohouš ve středu dění

Po středeční odpolední návštěvě hnízda se už večer Šárka na komíně neobjevila, a tak i noc na čtvrtek uběhla zcela v klidu. Ranní vyklizení hnízda nastalo tentokrát velmi brzy, už v 5:38 zel komín prázdnotou. Bivoj se vrátil v 7:18 (po 12 minutách opět zmizel až do 9:52), zbylí dva v 8:47. Dopolední létání bylo poněkud “rozhárané”. Všichni tři vylétali na kratší či delší dobu společně i samostatně.

Počasí bylo od rána slunečné, přes den s přibývající kupovitou oblačností a teplotou okolo +31 °C. Zatímco si mladí létali, středem pozornosti na hnízdě se během dopoledne stal Bohouš. V 7:26 kolem hnízda se stojícím Bivojem těsně prolétla Bohunka. Bohouš na komíně přistál a Bivoj ihned žebral. Když nedosáhl svého, odlétl a nechal Bohouše o samotě. Bohouš se chvíli věnoval úklidu rozházených klacků, na vyklizený gauč se poté natáhl. Ve světle ranního slunce zářila na objektivu kamery duhově pavučina, takže hlava čapí rodiny občas vypadala jak rytíř Jedi držící světelný meč.

V 9:39 přistál na hnízdě “král žebráků” Ctirad a zahájil na Bohouše hon. Neustále ho obtěžoval, až Bohouš vyvrhl jakousi kůži a další zbytky na okraj hnízda. Ctirad si jen zobl a nechal vše ležet, Bohouš ostatní tedy zase spořádal. V 9:51, těsně před příletem Plaváčka, hlasitě zasyčel a zaklapal. Komín se potom vyprázdnil, “tři králové” se vrátili společně ve 12:34. V momentech před jejich přistáním bylo vidět kroužit kolem komína šest čápů, Bohunka s Šárkou zůstaly dole na střeše.

Bivoj se ve 13:43 vrátil zcela mokrý po koupeli v řece a další hodinu strávil sušením a úpravou peří. Zatímco se obíral ve slunečním svitu, přistála ve 14:21 na komíně Šárka. Při svém příletu málem porazila Ctirada. Ten si jí nevšímal, po 15 minutách zavelel k odletu a všichni čtyři byli do dvou minut pryč.

Při návratu v 15:33 se jako nový agresor ukázal překvapivě Plaváček. Na hnízdo, kde již stál Bohouš, totiž přistála jako první Šárka. Druhý byl právě Plaváček, který po Šárce okamžitě vystartoval a jako beran ji hlavou vytlačil pryč z hnízda (neútočil zobákem). A Bivojovi, který dorazil jako třetí, se zakousl do křídla. Tím strkanice skončila. Bohouš nekrmil, odletěl a “tři králové” zůstali na hnízdě sami. Plaváček se stále zdržoval doma, zatímco ostatní komín opouštěli. Tím vyhrál soutěž o hnízdovála dne a prokázal, že je rozhodně synem svého otce. Při odpočinku na hnízdě dokonce tak zaspal, že se málem převrhl na záda.


Stíhačka Bohunka
To je panečku doutníček…
Kanape ustláno, můžeme se natáhnout
Nechť tě provází Síla, Bohouši
Nic pro tebe, Ctirade. Fuj!
Je mi vidět až do žaludku
Koupel Bivoje osvěžila
Uhněte, Šárka se vrací!
Kuřecí křídlo chutná přece jen lépe než Bivojovo
Syn svého otce
Hnízdoválení může být i nebezpečné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00