Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Deštivá noc bez mámy

Noc z neděle na pondělí přinesla na komín dvě zásadní změny. První se týkala počasí – od jihozápadu přišel po více jak čtrnácti dnech vydatnější déšť. Jeho nástup byl plíživý, obešel se bez bouřek či silného větru. První kapky začaly padat pozdě večer a občasné srážky se vyskytovaly po celou noc. Nad ránem nepršelo, ale během pondělního dopoledne opět začalo a déšť nadále zesiloval. I tak se mu příliš nedařilo odstranit vrstvu čápanců, která se na hnízdě vytvořila v průběhu dlouhého suchého období.

Druhou novinkou byla celonoční nepřítomnost Bohunky na hnízdě. Naposledy opustila hnízdo po večerním krmení v 18:47. Po ní se objevil s večeří Bohouš, avšak v 19:51 taktéž zmizel z hnízda. Mladí zůstali na komíně sami, navíc již začalo slabě pršet. Na krajinu padla tma a rodiče stále nikde. Až ve 22:56 se doma objevil promočený Bohouš. Bohunka zůstala přenocovat někde jinde (možná na střeše pod komínem), a tak mladí strávili deštivou noc pouze s Bohoušem.

Ranní období beze srážek využili jak oba rodiče ke krmení, tak mladí k několika letům. Bohunka se objevila v hnízdě v 6:27, nakrmila hladovou smečku a zase odletěla pryč. Pondělní lety zahájila již v 5:48 Šárka, za ní se z komína vyhrnuli všichni ostatní. Než začalo znovu pršet, stihli celkem 15 letů, přičemž vyjma Ctirada byli mimo hnízdo nejdéle 25 minut. Ctirad se vrátil dříve a dopřál si rozcvičku na prázdném hnízdě.

Po osmé hodině již nikdo nevyletěl, všichni stáli na hnízdě a čelili stále sílícímu dešti. Nyní o půl jedenácté dopoledne prší opravdu vydatně a jak se zdá, jen tak nepřestane. Ale naši čápi jsou velcí, silní a jistě si s nepřízní počasí poradí.

Bohunka opouští hnízdo na noc
Dnešní noc strávíme pouze s tátou
Sláva, máma je zase tady i se snídaní
Ctirad řádí na prázdném hnízdě
Silná čapí čtyřka se deště nezalekne

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00