Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Nechte vlajky vlát!

Sucho díky bouřkám částečně pominulo a s ohledem na předpověď počasí snad znovu zesilovat nebude. V následujících dnech nás i nadále čeká chladnější a vlhčí období. Změna nastala doslova za pět minut dvanáct, neboť do začátku líhnutí čápat zbývá necelý týden. Bohdan s Bohunkou si užívali poslední dny klidu, než jim začne kolotoč krmení neustále hladových dráčat. K tvrdému a krvavému boji o hnízdo došlo v sobotu večer v Rudníku. Jeho výsledek zatím neznáme, protože došlo k přerušení přenosu, zdálo se však, že se vrátil domácí Leo.

Vlajka na hradbě

Čtvrteční večer zakončila Bohunka svým příletem ve 20:40. Po důkladné peříčkúře na šedesát minut vystřídala Bohdana, k další výměně došlo hodinu po půlnoci na pátek. Vajíčka poté Bohunka zahřívala následující tři hodiny, po vystřídání si poskočila a již ve 4:47 odlétla na snídani. Časným ranním lovem strávila delší dobu, na komín se vrátila až v 6:15 s ovčími koblížky. Bohdan si následně protáhnul křídla, zaskákal si nad hnízdem a zamířil na krátký lov. Při práci na vylepšování valu došlo i na vztyčení čapí zástavy. Nad každou pořádnou pevností se přece třepotá vlajka – a navíc byl zároveň i den státního svátku.

Počasí však příliš svátečně nepůsobilo, od rána zůstávala obloha zatažená a v průběhu dopoledne se přidal občasný slabý déšť. Teplota se pohybovala pouze mezi +9 °C a +14 °C. Až k večeru se začala oblačnost poněkud rozpadat. Bohdan s Bohunkou se pravidelně střídali v sezení i donášce materiálu na hnízdo. Bohunka přinesla větve a vysypala seno ležícímu Bohdanovi na ocas. Právě v té chvíli začalo pršet. Prapor hrdě vlající nad valem vzal za své při další úpravě opevnění Bohdanem. Ani pohlazení pařátkem po hlavě Bohunku neobměkčilo, Bohdan musel na přístup na kanape čekat další hodinu, až do 12:43. Oba čápi si odpoledne postupně zařádili ve větru, Bohunku tentokrát večerní toulky nezlákaly. Z posledního lovu dorazil Bohdan s hlasitým klapotem ve 21:02 a po deseti minutách převzal péči o vajíčka. Bohunka se pro změnu věnovala úpravě svého vzhledu.

V sobotu na pochodu

Během noci na sobotu probíhalo pravidelné střídání, jako první opustil komín po skotačení ve větru v 5:16 Bohdan. Věnoval se pak převážně doplňování dalších větví do svého valu. Bohunka si po vystřídání též zaskákala v čerstvém povětří a pustila se do přinášení steliva i větví. Protože jsme se s Lukášem zúčastnili tradičního dálkového pochodu Babička z Velkých Svatoňovic do České Skalice, neměli jsme čas sledovat podrobněji dění na hnízdě. Při putování jsme potkali několik čapích dekorací i skutečného čápa, sedícího na hnízdě v Batňovicích. Na Kafkově komíně jsme ostatně o mnoho nepřišli. Bohdan s Bohunkou pečovali jako vždy o vajíčka a nadále vylepšovali hnízdo, počasí jim vcelku přálo. Obloha zůstala po celý den zatažená, srážky se v sobotu nevyskytnuly. Teplota se pohybovala od ranních +9 °C po odpoledních +13 °C.

Odpoledne proběhlo opakované zastrašování, žádný vetřelec však nebyl na kameře spatřen. Večer Bohdana zvedla z vajíček blízká návštěva samce poštolky. Bohunka se vrátila po tříhodinovém lovu v 19:52. Bohdan se ještě vydal na pozdní večeři, ze které se vrátil ve 20:48. Hned po příletu si zařádil s rákosem v zobáku a pustil se do peříčkúry.

Nechte vlajky vlát!
Bohdanovo pohlazení
Plný zobák práce
Tohle na mě ani nezkoušej, huš!

17 komentářů

  1. Moc děkuji za shrnutí dne a za pěkné snímky.
    Bohunka s Bohdanem jsou sehraná dvojka, moc se těším na dráčata.

  2. Zdravím z Ostravy! To je zase hezké povídání a fotky jedna hezčí, než druhá. Krátí se jim klid - až budou čápátka, to se budou muset otáčet. Ale jsou vzorní rodiče, tak snad i letos půjde všechno tak, jak má.

  3. Moc zdravím a našim zpravodajům děkuji za další pokračován dění na  Kafkově komíně a blízkém okolí. B+B si zatím užívají pohodu a vylepšování svého bytečku. Ještě aby se už umoudřilo počasí až se začnou líhnout dráčci. Tomáši a Lukáši přeji klidnou noc a zbytek víkendu z Ostravy
    ,

  4. Pĕkný raport mockrát děkuji.
    Máte tam stále zimu ale to tak asi stále bylo. Všude se však počasí mění i tady mâme více dešťe než obvykle. Zítra ceký den prší a mořský rackový pár také sedí na vajíčkâch.
    Ale tam kde sedí my nevidíme. Vlóni jim lidé zabili mláďata. Jsou chránèný ale na to
    Vlastníci domu kašlou i když tam nejsou celou dobu. Bydlí v Madridu tady to mají jako chatu.
    😀 ahoj

  5. Je rozdíl mezi tím, kdy si člověk čte o tom "pohlazení pařátkem a když ho reálně vidí na té fotce🌹.
    Uviděla jsem to a od srdce se zasmála. Moc, moc děkuji. Kdo umí, umí 👏. / U sebe, "koukaje z okna pršelo", vidím podobně pilné kosy. Zkoušeji, zda unesou větvičku, většinou je nechávají na místě; teď se pídí po žížalkách, také mají starosti 🙂 .

  6. Mockrát děkuji za zábavný a podrobný komentář i za tip na zajímavý májový pochod! 🙂 Dnes jsem na cestě ze Šumavy do Prahy potkala dva čápy na mokrých polích před Plzní, to bylo milé... Moc už se ale těším na první čápátko v Bohuslavicích.

  7. Dobré nedělní ráno všem ♥️🥰🌹, pánové vy nikdy nezklamete 👏👏👏, opět nádherné a úsměvné povídání a snímky, díky za vše 🌹♥️🌹

  8. Krásné nedělní ráno, velké díky za zprávičky a fotečky. Čapinkam a čápomilum 🌞🌞🌞 hezký den

  9. Krásnou neděli přeji všem, večerníček je jako vždy suprový, velký dík ! 🙂 A přichází týden se začátkem líhnutí , zázraky přírody, kéž je všechno v pořádku, těšíme se. Srdečně ❤️ zdravíme

  10. Tak už jdeme do finále líhnutí dráčat, moc se na to těším. Budu ráda když dáte vědět jestli se Puntičce podařilo vysedět už druhé vajíčka, já vím že tam není kamera ale pro nás je to takové citlivé. Bohunce a Bohdanovi přejeme hodně sil na vychování čápat.

  11. Tak to jsou moc pěkné veselé fotky, jak Bohdan hladí Bohunku po hlavě nebo jak nese v zobáku tolik rákosu, to je legrační! Obzvlášť, kdy na snímky koukám z nemocničního lůžka, je to pro mne balzám pro duši a pastva pro oči! Děkuji!

  12. Krásné, kéž by se i lidé k sobě dokázali tak hezky a zodpovědně chovat jak ta čápí (zatím necelá) rodinka. Doufejme že tam všechno dobře dopadne. 👍🫶🥰

  13. Plná náruč ( v tomto případě zobák) rákosu je super fotka, ale pařátek na hlavě Bohunky - to opravdu nemá chybu. Skvělé fotky a k tomu neméně vtipné povídání, kluci jste frajeři a velké díky vám.
    Ale zrovna tak děkuji všem za bezva komentáře a zájem o čápíky. Když si to vše přečtu, je mi na světě hned líp!

  14. Zdravím z Brna a děkuji za reportáž z Kafkova komína. Také se těším na malé dráčky!
    Krásný den a veliké díky, Tomáši a Lukáši za fotečky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest