Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Hnízdo naruby

Musíme přiznat, že včera jsme na fotografování měli opravdu štěstí. Nejen, že bylo nádherné počasí, ale čapí rodina také překypovala aktivitou. To se o neděli rozhodně říci nedalo. Den začal sice pod polojasnou oblohou, ale v jeho průběhu oblačnosti neustále přibývalo. Teplota přes den překročila opět +27 °C, ale večer již bylo zcela zataženo a očekávali jsme příchod bouřek a deště od jihozápadu.

Letecká aktivita nebyla zrovna valná – do 18. hodiny jsme zaznamenali pouze 22 jednotlivých letů (v sobotu to bylo 43). Ráno se Bohunka pustila do úklidu hnízda, zatímco čtveřice mladých se povalovala a žebrala o jídlo. První z hnízda vyletěl Bivoj v 7:38 a postupně opustili komín všichni, ale jen na krátkou chvíli. Šárka bude asi po mamince, neboť v 8:15 při svém návratu domů jako první z čápat přinesla v zobáku čerstvé seno. Mezi osmou a devátou hodinou se komín znovu vyprázdnil, mladí zmizeli na téměř 45 minut. Příliš se však nenasytili a jejich neutuchající hlad alespoň částečně utišila Bohoušem podávaná snídaně okolo deváté hodiny.

Následoval společný odpočinek, při kterém měli možnost pozdravit vrchního kameramana při jeho cestě vlakem na dovolenou. Ten následně doslova obrátil hnízdo naruby a z Bohouše udělal na pár vteřin netopýra. Jednalo se nejspíš o zákrok, který měl vyřešit problémy s kvalitou záznamu. Zda byl úspěšný vám ale zatím nepovím.

Po 10:43 nastalo čtvrthodinové totální vyklizení hnízda, kterým dopolední lety skončily. Stoupající teplota donutila Bohouše, aby si namazal nohy opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Bivoj se asi poněkud nudil, protože nejprve oždiboval Plaváčka a pak chytil Ctirada za zobák. Ve 14:40 pak začala jediná odpolední série letů, při které měl Ctirad menší nehodu. Krátce po startu (19 sekund) chtěl přistát zpět, ale měl tak vysokou rychlost, že již nedokázal zabrzdit. Převalil se přes okraj hnízda a po polovičním kotrmelci pokračoval v letu. Do večera již uz hnízda nikdo nevzlétl, osazenstvo se věnovalo hnízdoválení a hlasitému žadonění o jídlo. Déšť už číhal za rohem, snad alespoň umyje čapí bělobu z okrajů hnízda…

Koukej mami, už si nesu vlastní peřinu
Snídaně je tady
Po snídani přichází čas na odpočinek
Koukejte, vrchní kameraman jede!
Bohouš netopýrem
Bohouš si nanáší opalovací krém
Bivoji, nechytej mě za zobák
Tak tohle už neubrzdím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00