Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Ztráty a nálezy

Právě skončené chladné a deštivé období si bohužel vyžádalo na mnoha čapích hnízdech oběti nejvyšší. Pokusím se v tomto článku shrnout informace o mediálně nejznámějších hnízdech a čápech – i když to často není veselé čtení… Je samozřejmě spousta hnízd bez dozoru kamer, kde nejspíš nastaly stejné problémy. Ostatně o nich pojednávala i dnešní reportáž na ČT24 týkající se kroužkování čápů v jižních Čechách (pasáž o čápech začíná zhruba v 18. minutě).

Batňovice – dnes (22.6) provedena kontrola s ohledem na plánované kroužkování panem Kafkou. Všechna 3 čápata jsou v pořádku a dobré kondici (viz obrázek dole)

Mladé Buky – Bukáček s Betynkou jsou kdesi na svatební cestě, hnízdo zůstává prázdné (stejně jako na trutnovském pivovaru)

Veselice – toto hnízdo, ležící cca 10 km východně od Jaroměře (kousek od Bohuslavic nad Metují) se stalo novým domovem pro potomka Bukáčka a Bukynky. Byl přidán do hnízda adoptivním rodičům, má 3 nevlastní sourozence.

Žichlínek – všechna 4 čápata jsou v pořádku a začínají trénovat křídla

Sázava – všechna 3 čápata jsou v pořádku

Uherský Brod – všechna 3 čápata jsou v pořádku

Staré Město (PROBIO) – všechna 4 čápata jsou v pořádku, byla okroužkována p. Vermouzkem

Mnichovo Hradiště – z 4 původních mláďat 19.6 uhynulo nejmladší (ve věku Plaváčka), zbylé 3 jsou v pořádku

Osek u Rokycan – po zásahu hasičů o víkendu (odvodnění hnízda, výměna podestýlky) se zdají všechna 3 čápata být v pořádku

Dlouhá Loučka – všechna 3 čápata zahynula při bouři s přívalovým deštěm 7. června, dospělí čápi přežili a na hnízdě zatím zůstávají

Dubné – hnízdo zaplaveno vodou, ze 4 vajec ze žádné nevylíhlo, čápi další sezení vzdali

Libštát – jediné mládě dnes (22.6.) uhynulo

Melč – z 3 původních čápat dnes (22.6.) uhynulo bohužel poslední

Batňovická tříhlavá saň

2 komentáře

  1. Je mi moc líto co se stalo na některých hnízdech. Příroda je někdy velmi krutá. Na druhou stranu jsem ráda, že některá hnízda se to co se stalo přežila bez úhony.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00