Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Mladobucké čápě

Příběh mladobuckých čápů neskončil ani tragickým úmrtím Bukynky, ani Bukáčkovým opuštěním hnízda. Díky ochráncům přírody má pokračování.

Bukynka přišla o život 4. května večer. V té době již byla v hnízdě snesena dvě vajíčka. Protože Bukáček by je nebyl sám schopen vysedět a následně odchovat čápata, byla vajíčka následujícího dne odebrána a přesunuta do inkubátoru v záchranné stanici v Jaroměři.

Po 34 dnech od snesení prvního vajíčka se 3. června vyklubalo zdravé čápě. Zde je oznámení samotné ZS na Facebooku:

“Jedno čápě z Mladých Buků je už na světě! Malý dinosaurus se vyklubal ve středu ráno a už se má čile k světu, slupne menší rybku nebo červíka a posílen zkouší nemotorně zvedat přetěžkou hlavu na dlouhém krku a klapat zobáčkem.
Ve druhém vajíčku se bohužel zárodek nevyvíjel.
Plán s obalamucením stálého čápího páru na stanici podkladky vajec, kterým jsme chtěli posílit jejich hnízdní chování, nevyšel úplně do detailu a tak raději nebudeme riskovat vyhození čápěte z hnízda nedůvěřivým samcem. Rozhodně ale nerezignujeme na “divoký” odchov, který dá mláděti šanci na návrat do přírody. Čápátko je nyní v nonstop domácí péči ošetřovatele a ve spolupráci s ornitology hledáme vhodné hnízdo v přírodě s podobně starými mláďaty, kam by se mohlo čápě, až zesílí, přiložit.”

Aktuálně (11. června) se podle vedoucího záchranné stanice pana Čípa vede čápěti dobře. Péče o takto malá čápata je ale náročná. Ve spolupráci s ornitology nadále probíhá hledání vhodné náhradní rodiny, která by čápě přijala a vychovala jako své vlastní.

3 komentáře

  1. Nevím, zda by se podařilo je dát do cizí rodiny, vždyť třeba Bohouš nesnesl ani cizí vajíčko a to ho snesla Bohunka. Navíc, když jke čáp schopen vyhodit slabší čápě z hnízda- při eliminaci- nevyhodil by cizí čápě? Jsou zřejmě chytřější, než si člověk kolikrát myslí, ne?Už se to někde podařilo? Nedalo by se případně zpětně zachránit, kdyby je nepřijali ?♥

    1. Je to zajímavé, ale cizí čápě (odpovídajícího věku) čápi většinou do hnízda přijmou. Mohli jsme to vidět třeba loni v Makově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00