Není již bezejmenných

Není již bezejmenných

Po úterním večeru nemáme již na hnízdě bezejmenná čápata. Musíme sice ještě počkat na rozdání kroužků pro jasnou identifikaci, ale to již nebude dlouho trvat.

A jak se tedy jmenují?

První byl pojmenován již krátce po vylíhnutí nejmladší a nejmenší Plaváček. Nebylo to kvůli tomu, že by snad na hnízdo připlul odjinud. Jméno dostal podle počasí při svém líhnutí. Proti svým sourozencům opustil rodnou skořápku za vytrvalého deště. A protože je ze všech nejmenší, zůstalo mu i zdrobnělé jméno.

Naopak nejstarší a nejmohutnější čápě se ke svému jménu dostalo skrze svou sílu a dravost. Již druhý den po vylíhnutí spořádalo ještěrku. Postupně následovaly užovky, zmije, potkani a velké ryby. A tak dostalo jméno Bivoj po legendárním silákovi ze staročeských pověstí.

Zbývající dvě čápata byla stále bezejmenná. Padlo několik různých návrhů na jejich pojmenování, ale nakonec jsme zůstali u mýtických postav. Na hnízdo nám tak na závěr přibyli Ctirad (větší a starší) a Šárka (menší a mladší). Pohlaví sice nepoznáme, ale na tom snad tolik nesejde.

Novinky na hnízdě

V průběhu úterý panovalo větrné a suché počasí. Nejspíš i proto Bohunka poprvé donesla do hnízda vodu z řeky, aby se čápata mohla napojit. Nechala vodu crčet ze zobáku, čápata ji zachytávala a polykala. Při krmení se nic zvláštního neudálo, o největší porce se většinou postaral Bivoj (vyjma večerního obrovského potkana). Najedli se ale všichni, včetně Plaváčka. V noci na středu spala čápata opět samostatně, pod dozorem obou stojících rodičů. Ráno si Bivoj dal k snídani pravděpodobně pstruha.

Létající cisterna dorazila
Mámo, máme hlad

One thought on “Není již bezejmenných

  1. Moc se mi líbí, jak podáváte zprávy o dění na hnízdě. Je to nejen zábava, ale hlavně poučení, seznámení lidí s životem čápů. Díky. Myslím, že podobná činnost lidi spojuje bez rozdílu věku i povolání. Musím přiznat, že to sledování je opravdu silně návykové.♥

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial