Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Sedm čápů v Mladých Bukách

Počasí se konečně začalo umoudřovat. Sice bylo proti srpnovému normálu stále o dost chladněji, trvalé deště však skončily. Povětrnostní podmínky se budou nadále zlepšovat, pravděpodobnost zahájení podzimní migrace čápů tak poroste. Vilemína se stala součástí mladobucké čapí rodiny, Lukáš tam během dne natočil skupinu sedmi společně lovících čápů. Iris strávila většinu dne mimo hnízdo, večerní “koncert” si přesto neodpustila.

Půl dne mimo hnízdo

V pondělí večer přilétli oba rodiče ve 20:12, Bohdan nasytil hladovou Iris masem. Ta i přes docela vydatnou porci předvedla stíhací a řvoucí scénu, uklidnila se až téměř po hodině. Před půlnoci se věnovala úpravě peří, všichni celou noc prostáli. Krátce po půl třetí ráno zasáhla komín vydatná dešťová přeháňka, teplota do rána klesla lehce pod +11 °C. Po páté zahájila Iris další hladový koncert, který z hnízda postupně vypudil v 5:21 Bohdana a o dvacet minut později i Bohunku. Iris si pak protáhla křídla a v 5:51 se vydala na snídani. Mimo hnízdo setrvala přes dvě hodiny. Bohdan se mezitím vrátil domů na prázdné hnízdo, ale po půl hodině ho vracející se Iris donutila ke spěšnému odletu.

Po návratu v 8:05 si Iris zatancovala, hodinu a půl si odpočinula a v 9:40 znovu vyrazila do terénu. Obloha zůstávala skoro zatažená, zatím ale beze srážek. Po poledni vykouklo z mraků slunce, na druhou stranu se začaly opět formovat přeháňky. Teplota se těsně přiblížila k +20 °C.  Jak se ukázalo, Iris lovu příliš nedala a před polednem stála spolu s rodiči na lampách u silnice. Kafkův komín zůstal prázdný až do 20:17, kdy se na něj vrátil Bohdan. O něco později ulehl na volné kanape, klid a pohoda mu však dlouho nevydržely. Nejprve ve 20:40 přistála Bohunka a za necelé dvě minuty po ní i Iris. Její návrat byl doprovázen hurónským řevem a pronásledováním obou rodičů. Od Bohdana však dnes nic nedostala, její hlasitost se kupodivu snižovala rychleji než včera. Po 21. hodině již jen občas “zavrzala”.

Z hnízda během úterý vylétla Iris dvakrát, první let zahájila ráno v 5:51, z druhého se vrátila večer ve 20:41. Celkem strávila mimo domov přes 13 hodin, z toho rekordních 11 hodin v jednom kuse.


 

Iris se vydává na půldenní výpravu

18 komentářů

 1. Iris : "Mami, dáš mi najíst ?"
  Bohunka : "Ne".
  Iris : "Tak za trest desetkrát oběhneš hnízdo !"
  😀

 2. To je sranda místo aby Bohunka s Bohdanem dali Iris jasně najevo že večeře nebude utíkají před řvoucí a dorážející dcerou. Je to teď rozmazlený jedináček ještě do odletu si s ní užijí. To Vilemína je jinačí přidala se k Bukáčkům a rodiče již nepotřebuje. Tomáši děkuji za vtipný večerníček a Lukášovi za fotky a video a všem přeji klidnou dobrou noc.

 3. Stále sleduji dění na čapích hnízdech a oceňuji, co pro nás vy, zpravodajové, děláte. Přibyla i ilustrující videa, ze kterých poznáváme další stránky čapího hnízdění a odchovu mladých. Moc děkuji za tyto možnosti a nasazení všech, kdo nám tyto zážitky umožňují. Technika zde slouží k lepšímu porozumění dění v živé přírodě. Moc děkuji všem 🙂

 4. Z Iris je nyní rozmazlený jedináček jak se domáhá jídla od rodičů jako by si sama už nedovedla na louce něco najit Bohunka a Bohdan jsou z ní
  nervozní. To Vilemína je jinačí přidala se k mladobuckým mušketýrům a nenechala se odehnat. Také vzpomínám na Elviru jak s ní to dopadne zda mude moci odletět na jih. Tomáši děkuji za vtipný večerníček Lukášovi za pěkné fotky a video. Přeji všem krasně prožitý dnešní den Hanka.

  1. No nebuďte na tu naší Iris taková přísná. Zůstala sama na hnízdě, sestřička jedna v Bukách, neboť je pravděpodobně celkově vyspělejší a druhá sestřička v čapí nemocnici. Jsem přesvědčen, že kdyby byla Elvírka v cajku, tak by holky všude létaly spolu a navzájem se strhávaly do létání a shánění potravy. Však vidíte, jak na všech hnízdech sourozenci jsou jedna noha, zobák a jedno křídlo 🙂 Iris určitě umí lovit dobře, ale podle mne tady zapůsobil náhlý fakt samoty.

 5. Dobré ráno všem, počasí nám nikomu nepřeje, ale Iris je stále hladová a Vilemína už svou rodinu nevyhledává, škoda, že už nejsou pohromadě, také samozřejmě chybí Elvírka, o které již několik dní nevíme. Jen doufám, že se uzdraví.
  Všem přeji hezký den, snad už méně deště. 🙏😀

 6. No jo ono to někdy tak je ,že dětičky si myslí ,že rodiče mají k nim povinnost stále. Iriska je toho příkladem. A tak toho zneužívá že má tak hodné rodiče. Ale zase na druhou stranu nás aspoň ještě pobaví. Tomáš a Lukáš jsou super, že nás do toho zasvětí a ukážou jak to je v ptačí říši. Vilemínka se už přidala k jiné partě a Evelínka se určitě uzdraví a určitě o ní ještě uslyšíme. Moc děkuji za nádherné a poučné vyprávění ,fotky a videa. Přeji krásný den všem a už se těším na další povídání, fotky a videa.

 7. Děkuji za krásné popsání o dění na čapích hnízdech - Bohuslavice, Mladé Buky a ostatních. Každý den pozorně sledují všechna vaše videa a jsem unešena, obzvláště včera pozorováním sedmi čápú krmících se na louce - nádhera ! Jen škoda, že se Bukovští a Bohuslaviští nespojí dohromady,ale to bych chtěla moc. Jinak přesně souhlasím s p. Martinem Szpukem - Iris to nemá lehké, dříve byla dovádivá,veselá, družná se sestrami a nyní je sama, často i bez rodičů.Vilemína je výspě lejsí a každá má jinou povahu - jako u lidí. Ještě jednou vřelé díky vám všem za vaší ochotu a práci nám připravit takové krásné pokoukání.

 8. Tak ted ma rodinka na hnizde spoustu mista.A kdy se pozna kdo je holka a kdo kluk?!Tak to Elvira asi letos nestihne s rodici odletnout.A co s ni bude?!Hlavne aby se uzdravila.M

 9. Zdravím všechny přispěvatele. Mám dotaz: Nějakým záhadným tahem (klikem) jsem zhlédla velmi drastické video, jak cizí čáp napadl hnízdo a všechna mláďata usmrtil. Vždy jsem považovala čápi za mírumilová zvířata, ale tohle mě přímo šokovalo. Stále jsem čekala, že přiletí rodiče, vetřelce zaženou a své děti osvobodí. Ale nestalo se tak. Jak je to možné? Možná něco podobného potkalo Elvíru a proto už o ní, my příznivci nemáme žádné zprávy. Velmi mě mrzí, že jsem teď o čápech změnila své mínění. A to už je mi 72 roků a něco takového jsem ještě nezažila.

  1. Občas hnízda napadající cizí čápi, ale je to dost zřídkavý jev. Tady v okolí o takovém případu zatím nevíme.

 10. Já myslím, že se Iriska dožaduje hlavně pozornosti- no a při té příležitosti taky něco k snědku.
  Děkuji za poutavé vyprávění a už teď mě mrzí, že nám za chvíli odletí...

 11. Obecně jsme si zase přečetla jak se mají naši čápi, jsem ráda, že Elvíru opečovávají ošetřovatelé a že ostatní jsou v pohodě, držím jim palce ✊✊🤗🤗🐕🐕❤️❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00