Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Odhalené identity

Počasí se dnes konečně výrazněji zlepšilo. Dozvěděli jsme se také údaje o čápech s kroužky CZP CH854 a CE556. První z nich, pozorovaný Lukášem na sletišti u Jaroměře, je letošní mladý čáp ze Zálší u Chocně. Druhý jmenovaný, návštěvník pivovarského komína v Trutnově, je stár dva roky a pochází z hnízda v Dolním Bousově. Nejspíš tedy “verbíř navigátor”. Zároveň odečetl v Choryni u Valašského Meziříčí Martin Stach čápa s kroužkem CZP CA088, který byl kroužkován v roce 2015 na hnízdě v Batňovicích.

Konec období dešťů

Na úterní večerní návrat čápů na hnízdo jsme čekali docela dlouho. Bohunka přilétla po Bohdanovi ve 20:40, hned za ní Iris, která opět předvedla své stíhací i pěvecké umění. Od žádného z rodičů však večeři nedostala, a tak se vcelku rychle uklidnila. Bylo patrné, že žebrá spíše ze zvyku, než ze skutečného hladu. Kolem 22. hodiny zapršelo z poslední přeháňky, při poryvu větru zapíchla Iris těsně před ulehnutím zobák do podestýlky. Noc na středu byla klidná a bez deště, do rána klesla teplota slabě pod +10 °C. Před východem slunce se dočasně objevila mlha. ​Ve 3:37 rodiče na kohosi klapali, Iris jim k tomu zavrzala. Po páté hodině zahájila nezdárná dcera ranní koncert, Bohdan jí hodil kousek masa a v 5:16 odlétl.

Čekání na večerní návraty

Bohunka opustila hnízdo v 5:45, vrátila se po dvou hodinách již za deště se senem a větvemi. Při vyhýbání se žebráckému zobáku jednu z velkých větví skopnula z komína dolů. V 7:46 dorazil se senem i Bohdan, vyložil náklad a okamžitě se pakoval pryč. Bohunka vyklidila komín v 10:08, a to i přes vcelku vydatný déšť. Iris slídila po prázdném hnízdě a hledala něco k sezobnutí. S výsledkem nebyla spokojena, a tak se vydala v 11:45 na lov. Po poledni zasáhla prázdné hnízdo krátká, ale vydatná přeháňka. Obloha se po ní vyčistila, do večera zůstalo jen pár obláčků. Teplota se odpoledne pohybovala okolo +18 °C.

Jako první se večer objevili doma po 19. hodině mladobučtí mušketýři. Vilemína se v jejich společnosti pohybovala i dnes, k hnízdu se totiž večer vracelo pět čápů. O hodinu později se začala postupně trousit čápata na pivovarské hnízdo a ve 20:14 dorazil na Kafkův komín Bohdan. Okamžitě zalehl, aby si užil alespoň chvíli klidu. Pohoda mu vydržela do 20:34, kdy domů dorazila Iris, která okamžitě rozpoutala večerní cirkus. Do manéže navíc o minutu později přibyla i Bohunka. Křik však nepomohl, Bohunka se raději pustila do úklidu a Iris zůstala bez večeře. Nakonec si mladá dáma lehla a kvičela vleže.

V průběhu středy opustila Iris hnízdo pouze jednou, odlétla v 11:46 a vrátila se po necelých devíti hodinách ve 20:34. V Trutnově i Mladých Bukách zatím zůstávají všichni čápi.

Noční pád na zobák
Mami, seno není k jídlu!
Nezůstalo v seně něco na zob?

17 komentářů

 1. Taky je zajímavý výskyt čápa z Batňovic v Choryni. Je to trochu mimo nepsané pravidlo, že se vracejí do okolí svého rodiště.

 2. Iris chce být asi středem pozornosti, zdá se mi, že hladem netrpí, ale zkouší rodiče co jí dají. Vilemína už se asi bohužel na rodné hnízdo nevrátí. Jak jsem si přečetla zprávu od Lukáše, tak o Elvírce zatím nejsou žádné zprávy, ale snad je v pořádku, má odbornou péči. 🙏
  Děkuji za hezký večerníček a přeji dobrou noc.😀

 3. Tomáši děkuji za hezký večerníček z čapí rodinky zde v Bohuslavicích ale i na jiných místech a Lukášovi za fotky a zprávy z cest z blízka i z daleka. Velmi si vážím práce ornitologů. Ách jo ta Iris nedá pokoj a nedá rodičům klid ti už se ale dost obrninili proti jejím koncenrtům jen Bohdan občas něco vyplivne ze zobáku nebo raději opostí komín a Bohunka ho následuje.

 4. Počasí nám moc nepřeje, doufám že se umoudří a budou moci čápi ulehnout do sucha a Iris bude hodná dcera a rodiče nechá někdy i odpočinout. Přeji všem čápům i lidem krásný den a sluníčko ☀️☀️☀️

 5. Škoda, že povídání o dění na hnízdech za pár dní skončí. Je to vždy milé a mnohdy úsměvné ranní počtení. Děkuji

 6. Dobré ráno lidičky, čápi i capata! Číst zprávy vtipně podané ornitology i další komentáře sledujících je věru v této době balzám na duši.Moc Vám všem děkuji a Elvirce přeji,aby se dala s pomocí odborníků dohromady a ještě si užívala capich radovánek.Snad se najde vhodny
  mušketýr a pomůže s uzdravením!!

 7. Iriska je úžasná herečka. Rodiče se sní opravdu nenudí a já se opravdu bavím tím jak to Tomáš suprově vylíčí. Je to báječné, že nás informujete i o dalších čápech a čápatech , že se vrací do svého rodiště. Díky moc Tomášovi a Lukášovi za to co děláte pro ty nádherné čápi a nás informujete o jejich životě. Je to opravdu moc poučné. Krásné fotky videa a povídání. Přeji všem nádherný a doufám, že už sluníčkový den čápíkům i těm kdo je tolik máme rádi.

 8. Bohunka je opravdu jedinečná čápice. Svému hnízdu vládne pevnou "rukou". Řád, pořádek a rodina je u ní vždy na prvním místě. Z rozlétaného čapího "floutka" Bohdana vychovala zodpovědného, starostlivého taťku. Nemocnou Elvíru celou noc před jejím slétnutím z hnízda opečovávala od hlavy až k ocasu. Její zásadovost v nekrmení čápat je obdivuhodná. Úžasné, jak v přírodě vše do sebe zapadá. I na případu Elvíry jsme mohli sledovat, jak vše funguje. Elvíra, i když s hendikepem, moc dobře cítila, velel jí tak sebezáchovný instinkt, že má-li přežít, musí slétnout s hnízda dolů. A tak se i stalo, našla vodu a tam již nastal pravý okamžik a pravé místo k tomu, aby pomohl člověk. Tak si myslím, že by to mělo být a věřím, že Elvíra se zdravá vrátí mezi své vrstevníky do volné přírody. Moc jí to přeji, protože je to stejně jedinečná čápinka /čápík/, jako její rodiče a nakonec i její sourozenci Vilemína - samorost a Iris - uvztekané, paličaté mládě.

 9. Bohunka ví, že kdyby pořàd krmila, tak si Iriska po cestě moc jídla bez zkušeností nenajde, musí se začít spoléhat jen na sebe. To Bohdan, jako každý otec, dcerunce přece jenom někdy něco dá... Chybí mi nejen Elvírka (doufám , že se brzy uzdraví) ale i Vilemína ..

 10. Vileminka je opravdu velmi odvážná,klobouk dolů,🎩Iriska mi ale tak nějak přirostla k srdci i s tím jejím zpěvem🎤.Vzdycky se na to moc těším.Elvirka se určitě uzdraví,moc jí to přeji.❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00