Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Výprava do města

Za slunečného a větrného počasí ožil vzduch velkým počtem čápů. Mladí se začali vydávat do větších vzdáleností od rodného hnízda a vzájemně se navštěvovat s ostatními čápaty. Též se objevili první “verbíři – navigátoři”. Tak označujeme starší nedospělé či nehnízdící čápy, kteří kolem sebe postupně budují hejno letošních mláďat a později je povedou cestou k jihu. Výskyt těchto jedinců značí blížící počátek podzimní migrace.

Ranní hlídka

Bohdan ve středu večer přilétl ve 20:24, vysypal na hnízdo maso i drůbeží křídlo, mladé dámy si z porce pouze zobly. Většina jídla zůstala ležet, ve 23:20 Iris snědla jeden kus, zbytek odhodila do valu a poblíž něj. Kolem půlnoci začalo intenzivněji pršet, Vilemína ​v 1:18 vyhodila nesnědené křídlo z hnízda. Po konci deště kolem půl čtvrté všichni protřepávali křídla a poskakovali. Ranní teplota klesla jen lehce pod +16 °C. V 5:56 Bohdan odlétl na lov, Bohunka poklízela ohrádku, děvčata si pohrávala s klacíky a za svitu slunce probíhala ​peříčkúra.

Bohunka opustila komín v 7:22 a hned po ní se Vilemína s Iris vydaly na krátký průzkumný let. Protože dnes se létalo opravdu hodně, zaměřím se pouze na zajímavé události z průběhu celého dne. Po osmé hodině byly obě sestry na hnízdě samy a velmi pozorně sledovaly oblohu. Potenciální hrozba byla neustále zaměřována. V 8:20 se Iris krátce prolétla a následovalo divoké skákání po hnízdě. Jen o malou chvíli později obě zmizely pryč, ačkoliv Vilemína se po pár minutách vrátila.

Na výletě do města

Na delší cestu se společně vydaly až v 9:19. Jak se ukázalo, zlákala je světla velkoměsta. Po půl hodině totiž přistály na pivovarském komíně, na kterém zrovna pobývala samotná Evelyn. Návštěva se jí sice příliš nezamlouvala, ale proti Iris s Vilemínou byla v menšině. Po deseti minutách odlétla, Iris s Vilemínou ji v 11:01 následovaly. Jen o pět minut později dorazila na prázdný komín Bohunka. Nestihla se však ani rozkoukat a musela zmizet, neboť domů spěchala rozčilená Magdalena. Mezitím se na opuštěný Kafkův komín vrátil Bohdan a uvelebil se uprostřed na pohovce. Pohoda mu vydržela necelou čtvrthodinu, na obzoru se totiž objevilo hladové stíhací duo. To okamžitě zahájilo hon, Vilemína se při něm jen letmo dotknula hnízda a pokračovala v pronásledování odlétnuvšího Bohdana

Z nedobrovolného exilu se hlava čapí rodiny vrátila 11:45, Bohdan se okamžitě stal terčem žebrání a raději znovu odlétl. Již před polednem se obloha projasnila, zvedl se však docela silný západní vítr. Teplota odpoledne překročila +24 °C. Při jednom z návratů přeskočila Vilemína ležící Iris. Ve 13:07 se těsně u hnízda objevil dospělý čáp s ELSA kroužkem na levé noze. Iris s Vilemínou však bděly a nedovolily mu na komíně přistát. Na další pokus nedostal cizinec čas, domů se přihnali oba dospělí. Zatímco nezvaného hosta zastrašovali klapotem, obě mladé dámy se za ním vydaly do vzduchu a vrátily se až po půlhodině.

Zatím neznámý návštěvník

Ve 14:42 pak předvedly simultánní start při bojovém poplachu, při kterém během pouhé sekundy vyklidily ranvej. Poryvy větru dosáhly vrcholu okolo půl čtvrté, pak se ovzduší začalo pomalu uklidňovat. Bohunka přilétla na prázdné hnízdo zastrašovat, o dvacet minut později v 16:54 se na pivovarském komíně objevil cizí čáp s ELSA kroužkem se značkou CZP CE556. Odečet jsem nahlásil, tak se snad brzy dozvíme, kdo byl tento návštěvník zač. Dost možná to byl stejný čáp, který se mihl po poledni v Bohuslavicích. Zbytek večera byl vyplněn občasnými kratšími či delšími lety obou čápat, po 17:13 nejspíš na hodinovou večeři. Poté následovalo krátké provětrání křídel a čekání na návrat rodičů, které si Iris zpestřovala dalšími lety.

Nakonec neodolala ani Vilemína a následovala svou sestru. V rozletu ji však zastavil návrat Bohdana v 19:54, za kterým se okamžitě vrátila žebrat. Bohdan byl neoblomný do příletu Iris, až poté vyklopil ho hnízda hromádku masa. Příděl potravy rychle zmizel, stejně jako Bohdan pryč z komína. Ve 20:45 donesl přídavek v podobě velkého steaku a krůtího křídla, které zhltla Vilemína. Ve 20:48 pak dorazila domů Bohunka, která však již jako tradičně nekrmila.

Letové statistiky

Ve čtvrtek opustili mladí čápi hnízdo celkem 25x (Iris 13x a Vilemína 12x), což byl zatím rekordní počet. První let byl zahájen v 7:19 (Iris), poslední ukončen ve 20:06 (Iris). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 1 hodinu a 19 minut (Vilemína i Iris, návštěva Trutnova). Iris strávila mimo hnízdo přes 5 hodin.

Cíl zaměřen!
Ahoj Evelyn, já jsem Vilemína a tohle je Iris.
Vilemíno! Iris! Kde se zase touláte?
Možná, že za pár dní tě budeme následovat. Ale teď zmiz!
Čáp CZP CE556 na návštěvě v Trutnově

16 komentářů

 1. Teď už je zastrašování zbytečné, zvýší se letecký provoz před odletem do Afriky. 🙂

 2. Teď už je letecký provoz spíš seznamování s příštími spoluletci. I vzájemné chování tomu napovídá. Spolu se asi v lukách pasou, spolu poletí. A zbudou prázdná hnízda. Tak ať se naučí, jak se zase vrátit, etapa vyzrávání u nás končí. Přeji jim dobré kamarády a šťastný návrat 🙂

 3. Jako vždycky moc hezky napsané , je to jako bychom tam byli s nimi. Bohunka jako správná hospodyňka uklízí - pomalu by se měly zapojit i holky🤣 ale je to jako u lidí..
  Čekám, co Elvírka , jak to bude mít s létáním, když netrénuje - jestli bude moct odletět..

  1. V záchranné stanici v Jaroměři po pádu do uzavřeného prostoru, snaží se jí tam vyléčit problémy se zrakem.

 4. To to utíká, už se blíží jejich odlet a tak se seznamují s dalšími čápaty. Jen mi chybí Elvírka .
  Všem přeji krásný klidný den😀

 5. Elvírce moc držíme všechny palce, aby byla zase v pořádku a mohla odletět s rodinou. 👌

 6. Tak už se blíží že nás brzy čápíci opustí bude nám moc smutno ale budeme se těšit na jejich příští návrat. Jak už se začínají houfovat a létají čím dál daleko nebude to dlouho trvat hlavně aby doletětěli ve zdraví nic špatného se jim po tak dlouhé cestě nestalo- Tomáši děkuji za hezký souhr předešlého dne a Lukášovi za fotky. Všem na komíně a i čápomilům přeji hezký víkend Hanka

 7. Může nám někdo sdělit bližší informaci o Elvírce? Snad by někdo mohl i něco vědět. Sleduji články a teď mně chybí, jak se daří Elvíře a zda bude moci odletět tam, kam její sourozenci.

 8. Krásné,dojemné, hlavně ať šťastně doletí a nic zlého je nepotká,nádherný příběh.Děkuji.

 9. Zdravím na komín. Tomáši sleduji Vás teprve první rok a moc by mě zajímalo .Kolik těch čápu letí spolu a jak se dávají dohromady ,jestli jen z okolí nebo i se přidávají cestou.?Podaří se Vám i během cesty je sledovat. Moc děkuji za odpověď je to moc zajímavé co jsem se letos dověděla .Budu se určitě těšit na příští rok. Držet jim na cestu palce a těšit se ,že se některý vrátí na komín. Bude mi po nich opravdu smutno.Ale to už život nosí musíme se naučit loučit abychom se mohli těšit na setkání.

  1. Mladí se sdružují do menších hejn, která vedou starší nehnízdící čápi. Menší skupinky se stahují na regionální "sletiště", kde jich může být klidně i více než sto. A když nastane ten správný čas, vrchní navigátor zavelí a pod jeho vedením se vydají na cest na jih. Na sletišti mohou trávit i několik dnů.

 10. Jejich cas odletu se blizi.Budu cekat zda se pristi rok opet vrati na svuj komin.Je mi lito Elviri uvidime zda bude schopna odletat s rodinou.Tak ji drzim palce.Pa

 11. Rychlé to uteklo a za chvilku odlétly.Snad Elvira se zapojí k rodině držím palečky 🍀🍀🍀❤️

 12. Je to krásné,že se sestřičky létají společně a snaží se něco najít k snědku. Ale i tak jim rodiče ještě potstrčí něco k snědku. Je to krásná rodinka. Doufejme ,že se Elvírka uzdraví a vrátí se k sestřičkám a rodičům. Tomášovi a Lukášovi velké díky za super komentáře a foky. Krásný den všem čápatům ať to lítá bez nehody a od rodičů ještě spouty lásky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00