Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Zobák na zobák

S počátkem srpna se přiblížil okamžik, kdy se čápi vydají na dalekou cestu k jihu. S ohledem na časnější začátek letošní sezóny začne hlavní vlna podzimní migrace přibližně v polovině měsíce. V případě čápat může k jejich odletu dojít již kdykoliv. Každý jejich večerní návrat bude očekáván s napětím. Jak se zdá, první polovina měsíce bude proti normálu chladnější a vlhčí. Zůstává otázkou, zda tyto podmínky budou mít vliv na časnější či naopak pozdější rozloučení se s hnízdem.

Večerní bouřka

Úterní večer byl poznamenán bouřkou, která se prosmýkla jižně od Kafkova komína. Ještě před jejím příchodem dorazila ve 20:44 na hnízdo Bohunka. Večeři nepřinesla, mládež pochopila, že nic nevyžebrá, a proto zalehla. Z rozpadající se bouřky padal slabý déšť a oblohu nad lesem proťalo několik vzdálených blesků. Osazenstvo hnízda bylo ve 21:42 čímsi vyrušeno, mladí vstali a zůstali stát až do rána. Po bouřce panoval v noci klid, zprvu byla obloha skoro jasná, později oblačnosti přibylo. Teplota nad ránem klesla k +10 °C.  V 5:51 Bohunka zívla na kameru a s Bohdanem porovnala ohrádku. Čapí slečny potahaly tátu za ocas, Bohdan jim vyklopil kousek masa a kůži a v 5:59 odlétl na lov. Bohunka následně při úklidu vyhodila kůži z hnízda. Bohdan se z ranní výpravy vrátil s dlouhou větví, Bohunka po vystřídání vyrazila na snídani.

Dopravní hlídka

Na komíně se Bohunka znovu objevila až v 8:28 se senem, vítána hladovým dračím řevem. Raději proto znovu odlétla, následována Vilemínou i Iris. Celá rodina strávila téměř dvě hodiny na lovu, v 10:30 se nejprve vrátili rodiče, nedlouho po nich i obě sestry. Celý zbytek dopoledne strávili všichni na hnízdě, čápata se povalovala a rodiče se věnovali peříčkúře. Těsně před polednem Bohdan vyklopil “zetorky” a odletěl s Bohunkou pryč. Po třech minutách se vznesly i Iris s Vilemínou a zamířily za rodiči. Iris se ještě vrátila domů, na dvacet minut si lehnula, ale samotnou ji to nebavilo. Po jejím odletu zůstalo hnízdo prázdné celé tři hodiny. Jak se však ukázalo, čápi se nevěnovali pouze lovu. Irena Najmanová všechny čtyři přistihla při dohledu nad dopravní situací na lampách u  odbočky na skládku.

Z této akce se dračice vrátily společně v 15:30. Iris odpočívala vleže do chvíle, kdy se Vilemína v 16:36 rozhodla ke krátkému výletu. Ten absolvovaly společně, Vilemína předvedla profesionální přistání. Na pohovce došlo k výměně pozic, nyní se povalovala Vilemína. Okolo 18. hodiny začalo slabě pršet, občasné slabé srážky se vyskytovaly po zbytek večera. Přes den bylo docela příjemné počasí, slunce sice zůstalo za mraky, teplota se však udržovala okolo +22 °C. Iris se večer zblízka dívala do kamery a provozovala s Vilemínou zobákový šerm. V 19:45 donesl Bohdan k večeři maso, načež ihned odletěl. Po jídle se Iris ještě krátce proletěla, po návratu Bohunky ve 20:01 letecký provoz skončil.

Letní “hopi hop”

Hladový křik mládeže zcela výjimečně vymámil z Bohunky menší kus masa, pořádnou porci naservíroval až Bohdan po svém návratu ve 20:24. Zobáčky byly tentokrát mlsné a podstatná část porce zůstala nepovšimnuta v podestýlce. Bohdan přichystal slečnám zajímavější podívanou. Bohunka tentokrát podlehla jeho letním choutkám a udivená mládež tak absolvovala první lekci čapí sexuální výchovy. Na hnízdě se pak za houstnoucího šera rozhostil klid, všichni zůstali stát.

Letové statistiky

Ve středu vylétli mladí čápi z hnízda celkem 8x (Iris 5x a Vilemína 3x). První let byl zahájen v 8:38 (Vilemína), poslední ukončen v 19:51 (Iris). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 3 hodiny a 33 minut (Vilemína). Vilemína strávila z celého dne 5,5 hodiny mimo hnízdo (dosavadní rekord).

Nad hnízdem se blýská…
Dopolední odpočinek s peříčkúrou od Bohunky
Vilemína jde na přistání
Tak kdo z koho?
Co to ten táta provádí?

10 komentářů

 1. Brzy nám bude smutno. U Prostějova bylo obrovské hejno čápů na čerstvě zoraném poli.Nabírají sílu na odlet směr jih

 2. Přeji všem dobré ráno a krásný dnešní den i když počasí na to zatím nevypadá. Tomáši děkuji za vtipné povídání a Lukášovi za fotky. To holky čubrněly na tátu že vylétl na Bohunku a divily se co tam dělá nojo i to patří k životu a jednou to bude dělat nekdo i jim a pokud to budou kluci musí vědět jak na to. Už se nám to pomalu blíží ty odlety do teplých krajin tak hlavně aby přestáli všechny překážky dobře tam doletěli a příští rok se k nám zase navrátili budeme na ně čekat s otevřenou náručí.

 3. Všem přeji krásný den, děkuji za hezké povídání a krásné fotky.
  Bohdan s Bohunkou naučili mládež již všemu a k tomu také patří i praktická výuka 😀. O Elvírce se asi nic nového neví, ale určitě se k rodince vrátí ✊️😀

 4. Zdravím všechny milovníky naši capi rodinky.Serm jsem viděla a bylo to super.👍Ať mají hezké dny,než nám frnknou za teplem.☘️🌞Na Elvirku myslíme pořád.♥️

 5. Fascinuje mě jak jsou čápátka poslušná děťátka,když svorně leží na hnízdě nebo nebo stojí a nechají rodiče v klidu, nebo létají za potravou na jejich loučku👍🏻🤣🥰 S tím šermem zobáčky jsou kouzelní 💋zlatíčka naše. Letos poprvé sleduji čapí rodinku a už teď vím, že mi bude po nich smutno až odletí 😒

 6. Jsem zvědavá jestli Bohunka tanečkem odlet dětí "oslaví" jako minule. Nebo to byla Betynka? Já už si někdy ty "ženské" pletu.♥

 7. Čekám na zprávu o Elvírce - asi je ještě brzy, jen se bojím, že rodinka odletí bez ní - co si potom počne?

 8. Moc zdravím a děkuji Tomášovi a Lukášovi za nádherné povídání a fotky. Ano blíží se odlet a už teď se mě chce plakat .I když vím ,že to tak musí být. I já myslím na Elvírku jak to bude jestli rodinka na ni počká. Určitě všem schází. Jsou všichni moc úžasní, je to super rodinka. A chci věřit tomu, že se zase na jaře setkáme. Přeji všem krásný a pohodový den.

 9. Krásný den všem ♥️🌹♥️ a hlavně
  je škoda že jak ptačí i lidské děti rychle vyrostou a pak čekáme až se opět vrací k domovu a máme pro ně otevřenou náruč ♥️💖♥️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00