Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tvrdší přistání

Čtvrtek kromě proměnlivého počasí nepřinesl na hnízdo žádnou radikální změnu. I přes chladnější a větrnější den se čápata spíše držela doma, ani dospělí se příliš nevěnovali lovu. Zdálo se, že stav levého oka Elvíry se postupně zlepšuje, otvírala ho stále častěji a na delší dobu. K letu z hnízda se však ještě neodhodlala, naopak znovu útočila na rodiče s vidinou porce navíc.

Noční sprcha

Ve středu večer se Bohunka vrátila domů ve 21:31. O hodinu později si jako první lehla Vilemína, následována Elvírou a Bohdanem. Ten se však posléze zvedl, aby si společně s Bohunkou zaklapal. Bohunka se pustila do noční peříčkúry a postupně svou neodbytnou péčí zvedala jednotlivá čápata. V jednu hodinu po půlnoci začalo mírně pršet, takže po 1:45 už stáli úplně všichni. Komu by se také chtělo válet na mokré podestýlce. Déšť definitivně ustal okolo 3. hodiny. Díky zvětšené oblačnosti klesla ranní teplota jen slabě pod +13 °C. Bohunka vyrazila z hnízda ve 4:53, po jejím odletu našla Iris v ohrádce zapomenutý kus masa. Při východu slunce klesla na úpské údolí mlha, než se rozpadla, Bohdan se šlechtil před kamerou. Na závěr se na nás podíval a odšuměl do volného prostoru. Hladová mládež se pustila do hledání ztracených pokladů v Bohdanově valu.

Drsnější přistání

Zpět se Bohdan vrátil v 7:43, mladým dámám nabídl k snídani žížaly. Po snídani se byla proletět Iris a po ní i Vilemína. V 8:54 následoval společný let, který pro Iris skončil tvrdým přistáním uprostřed hnízda. Naštěstí si při něm nijak neublížila. Za hodinu už opět sestry kroužily vedle sebe okolo komína. V poledne si pak hrály, skákaly po hnízdě se senem v zobáku a na závěr se opět obě prolétly. O půl jedné po poledni dorazila ke komínu slabá bouřka, ze které krátce a slabě zapršelo. Odpoledne bylo věnováno odpočinku, Iris se povalovala a při couvání strčila do Elvíry. Rodiče pobývali často na hnízdě, takže jsme často slyšeli žebrání o něco dobrého do zobáku. V 16:07 přinesl Bohdan maso, po naservírování se ale raději vypařil. Odpolední teplota po dešti dosáhla k příjemným +24 °C.

Během večera letěla Vilemína dvakrát a Iris čtyřikrát. Bohunka zůstávala na hnízdě, i když musela opakovaně uhýbat hladovým zobákům. Elvíra většinou pospávala nebo se věnovala úpravě peří. Někdo jí zvládnul poskvrnit levé křídlo čápancem. Bohdan se někde při lovu vydatně zašpinil, krk měl celý hnědý. Na hnízdo se vrátil ve 21:00 a jeho přílet vyprovokoval, jak již bývá zvykem, hladový divoký řev. Ostré dračí zobáky mu páčily večeři až z krku, Bohunka ještě odlétla pryč. Z Bohdana vypadlo několik kusů masa, dámy však zjevně nebyly zcela spokojeny a kvičely dál. Bohdan si tedy pochutnal sám. Bohunka se vrátila krátce po této večeři ve 21:07, přinesla s sebou seno.

Letové statistiky

Ve čtvrtek jsme byli svědky 14 letů mladých čápů (Iris 8x a Vilemína 6x). První let byl zahájen v 7:57 (Iris), poslední ukončen ve 20:22 (Vilemína). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 2 minuty a 5 sekund (Vilemína). Elvíra zatím žádný let nepodnikla. Proběhlo několik letů ve dvojici.

I chybami se čápi učí
Hrajeme si se senem

10 komentářů

  1. Samé dobré zprávy, problémy jsou přirozené...
    Elvíra otevírá očičko!!! To je zatím nejlepší zpráva o ní, snad se vše podaří a z oka odejde veškeré smetí, které asi vše způsobilo...
    Jen těch bouřek aby ubylo, Krakonoši a Ty druhý - snažte se a pomáhejte, prosím...

  2. To zase bylo počteníčko moc děkuji Tomáši. Vilemína a Iris se předhání juv počtech letů. Elvíra byla dnes v klidu ani skákat po hnízdě se jí nechtělo buď ležela nebo dorážela na mámu aby ji něco dala k snědku. Co to je jen vybírat broučky z tátova valu já chci kus masa řvala každou chvíli. Dobrou noc pánové jste super.

  3. Tak já se potěšila dnes ráno - lépe den nemohl začít. Nemohu se dočkat, až budou všechny slečny létat, pro Elvírku to musí bÿt těžké jen se koukat.

  4. Krásné povídání, mám radost, že se Elvírce očíčko zlepšuje. Všem přeji krásný den a dračicím příjemné lety😀snad se odváží i Elvírka 😀

  5. Také dnešní den začínám počteníčkem a krásnými fotkami. Elvírko bojuj ať jsi zdravá. Přeji všem nádherný den.

  6. Irisko,opatrně s tím přistávánim,ať si neubliziš...😒❤️ ,hrátky ze senem byly super,princezny pěkně lumpacily 😄😛..Elvirko,srdíčko...snad je očicko zase malinko lepší 🤔❤️,Bohdánku krásně jsi to princeznám ukázal😂,ohrnovaly zobáček nad masíčkem,tak nedostaly nic😄a ty jsi ho snědl sám,nu,jak se říká, kdo zaváhá nežere 😛krásné počteničko I momentky...🤗

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00