Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Snídaně s Bohdanem

Vilemína překonala další milník při získávání nových leteckých zkušeností. Ráno totiž poprvé přistála na zemi mimo hnízdo a strávila tam celou hodinu. Elvířino levé víčko dnes vypadalo lépe a samotná Elvíra byla velmi aktivní při tréninku. I když zůstala na hnízdě několikrát sama, vzlétnout si netroufla. Zato několikrát vyhnala pryč Bohunku, když se jí neomaleně sápala po zobáku.

Snídaně v trávě

Bohdan si v úterý večer lehl už po 21. hodině a vydržel se povalovat celou hodinu. Ostatní postávali, první zalehla Elvíra ve 22:22, posléze i Iris. Během noci Bohunka prováděla čápatům peříčkúru, později se do akce zapojila Vilemína. Noc byla klidná a jasná, do rána se ochladilo pod +12 °C. Jako první opustila hnízdo ve 4:45 Bohunka a překvapivě pět minut po ní vzlétla Vilemína. Byl to nejspíš kontrolní let. Při jejím návratu z hnízda vyrazil Bohdan, kterého Vilemína téměř okamžitě následovala. Pravděpodobně spolu přistáli na louce a Bohdan učil Vilemínu lovit. Na hnízdo se vrátila až po 61 minutách v 6:03. Mezitím se na krátký let vydala i Iris, Elvíra zůstala na komíně zcela sama.

Bohdan přinesl v 6:19 seno a po půlhodině hnízdo opustil. Mladé dámy se věnovaly péči o svůj zevnějšek, hladový řev spustily až při příletu Bohunky. Při jednom z přistání dopadla Vilemína na záda Elvíry, ležící společně s Iris u Bohdanova valu. Bohunka zmizela a Vilemína s Iris se vydaly na krátký společný výlet. Elvíra za nimi pozorně hleděla, ale nenašla odvahu se k nim přidat. Na čapí loučku vjel traktor s maringotkou, pokračoval dále vlevo směrem k vodní elektrárně.

Zdivočelá Elvíra

Rodiče se často vraceli bránit hnízdo, ačkoliv cizí čápy jsme nezahlédli. Po poledni zahájila Elvíra velký trénink, Bohdan se znovu přihnal zastrašovat a následně odlétl společně s Bohunkou. Elvíra při skocích na hnízdě sklouzla ležící Vilemíně po ocase. Ačkoliv bylo odpoledne docela horké a teplota vyšplhala k +29 °C, napájení se nekonalo. Bohdan ve 14:39 pouze přinesl velké cáry masa, o které se dračice spravedlivě podělily. Elvíra byla odpoledne a večer poněkud agresivní vůči rodičům, kteří před ní opakovaně prchali z hnízda.

Odpolední a večerní lety začaly v 15:37 krátkým sólem Vilemíny. V 18:20 se zvedl silný vítr od přeháňky přecházející severně od hnízda, ve kterém si mládež svorně zaskákala. Po dalším úprku Bohunky před Elvírou si dopřály Vilemína s Iris společný let. Vilemína se poté předváděla před kamerou a hledala v ohrádce něco k snědku. Později večer se několikrát prolétla Iris. O 20. hodině podal Bohdan k večeři maso s kobylkami a vyklidil startovací plochu. Bohunka se objevila ve 20:10, její přílet okamžitě inicioval hladový řev. Vysypala se z ní menší hromádka kobylek. Bohdan ve 20:41 vyklopil za zuřivého kvičení několik kusů masa, Bohunka uletěla pryč.

Letové statistiky

Ve středu vylétli mladí čápi z hnízda celkem 16x (Vilemína 9x a Iris 7x). První let byl zahájen ve 4:59 (Vilemína), poslední ukončen v 19:43 (Iris). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 61 minut (Vilemína). Došlo během něj k prvnímu přistání mimo hnízdo. Elvíra zatím stále žádný let nepodnikla.

Mám nebo nemám letět?
Alespoň si zaskáču!
Vilemína nemá křídla líná

18 komentářů

 1. Milé, tak už první z děvčat už se posadila na zem, snad bude brzy sama lovit. To muselo přijít, teď aby rychle našla pramen a dala si chladnou Úpskou točenou ;-)))

 2. Tak Vilemína už ví, kde je zem a kde se bude učit lovit, i Iris je šikovná. Elvírka to určitě také brzy zkusí, je možné, že by byla z toho očička nesvá?
  Moc děkuji za hezké povídání a hezké fotografie.😀

 3. Děkuji vám oběma za krásný večerníček a fotky které vždy mě potěší. Vilemína už ví kde se dá ulovit něco k snědku a brzy najde řeku a bude tomu učit i obě sestry aby si Bohunka s Bohdanem mohli trochu odpočinout. Jsou to vzorní rodiče.

 4. Elvírka se určitě také brzy odváží proletět. Moc jí to holčičce přeji. Děkuji za krásné povídání a fotky.

 5. To je tak hezké čtení mezi ostatními články na netu. Obdivuji jak ty čapí holky rozeznáte🙂.

 6. Zdravím všechny,ani se nedivím,že Elvíra je podrážděná.Ale to očko už opravdu vypadá líp.Ona všechno dožene a možná nakonec bude nejlepší letec.👍Tak ať je to brzy.Diky za fotečky a povídání.Vzdycky se moc těším.😁

 7. To je tak hezké čtení mezi ostatními články na netu. Obdivuji jak ty čapí holky rozeznáte🙂.

 8. Těším se na každé ráno, až si přečtu, co je nového v hnízdě. Nemůžu se dočkat, až vzlétne i Elvírka, moc jí to přeju

 9. Nádhera . Já sleduji ještě hnízdo ve Cvikově. Tam táta Čap spadl do komina, zachránili ho hasiči a dohromady ho dali v záchranné stanici . Bohužel , když se po 10 ti dnech chtěl vrátit k rodince ( 4 mladí ) už ho na hnízdo nepustili . Mladí ještě nelétají a tak se màma může ulétat, aby je užívili

 10. Díky, jako vždycky zajímavé a pěkné. Baví mě a líbí se mi to, jak jsme všichni přijali tu představu tří sester, "mladých slečen", "dračic", které si provádějí peříčkúru a stále se šlechtí. Je to milé, Vilemína, Iris a Elvíra. Docela by mě zajímalo, na základě čeho jste jména vybírali. (V minulých letech to bylo takové zřetelnější). Doufám, že se Elvíře oko brzy zahojí a najde odvahu (posilovanou hladem) hnízdo opustit - a samozřejmě se do něj zase vrátit. Ještě jednou díky. Krásné noční čtení.

  1. Jména byla letos víceméně náhodný výběr, který se mi líbil. Jako v minulosti se snažím vybírat taková, která nejsou příliš exotická, ale zároveň se běžně nepoužívají...

 11. Je mi líto, že Elvíra nemá zahojené očičko, je tak smutná sama na hnízdě😒!Těším se až bude redy👍🏻👍🏻👍🏻miláček!

 12. Dobrý den všem přeji a jsem zvědavá zda všechna děvčata zítra poletí spolu , tak aby se to povedlo šťastný let děvčata 👍👍👍♥️♥️♥️

 13. Vileminko,gratuluji k prvnímu přistání na zemi,tam budeš lovit samé dobrůtky😛, jsi šikulka a pěkně pózuješ před kamerkou
  .🐥❤️,Elvirka šla po zobáčku Bohunky,protože
  má hlad ,ani se nedivím je nemocná,létat nemůže, ani se pořádně najíst chudáček, nemoc se trefila zrovna do období snižování potravy 😒 ,dnes to udělala i Bohdánkovi, pořád jsou to ještě čapí mimina,nedávno narozené ,které budou dospívat a hnizdit, až ve 4 letech,. Elvirko, srdíčko vidím ,že je ti lépe i malinko otevíraš očicko, věřím,že je vše na dobré cestě 🐥❤️k tvému uzdravení..určitě je ti líto,že nemůžeš létat...😒Bohdánku, ty nosiš takové krásné masíčko, jsi šikulka a miláček ❤️a nic si z toho nedělej, že jsi špinavý,umíš tolik věcí a ,tak krásně se staráš 🤗nádherné momentky i počteníčko...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00