Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tandemový let

V druhé polovině noci na pondělí zasáhla hnízdo bouřka a vydatný déšť částečně umyl objektiv kamery, znečištěný v neděli Vilemínou. Zanícené víčko levého Elvířina oka se hojí jen pomalu. I když se ani dnes Elvíra neodvážila vzlétnout, za silnějšího větru skákala s ostatními po hnízdě a udržovala se v kondici. Ba i o své peří se důkladně postarala. Iris s Vilemínou poprvé vylétly společně, a tak zůstala Elvíra na hnízdě zcela sama.

Noční bouřka

Bohunka ještě v neděli večer na půl hodiny odlétla, vrátila se ve 21:37. Bohdan se vydržel toulat mimo domov celých sedm hodin a dorazil až za šera ve 21:51. Vysypal čápatům hromádku “zetorek” a na hodinu si lehnul. Stát zůstaly pouze Bohunka s Vilemínou. Bohunka prováděla čápatům peříčkúru, která donutila Iris vstát. O půl třetí ráno doputovala nad komín bouřka. Blýskalo se docela často, nejbližší blesk udeřil asi 2 kilometry od hnízda. Vůbec ale nefoukal vítr a intenzita deště také nebyla příliš vysoká. Bohdan se během deště postavil tak, že částečně chránil ležící Elvíru.

Perunův hněv trval téměř dvě hodiny, druhá silná vlna deště zasáhla bohuslavický komín krátce před svítáním. Po dešti klesla teplota k +16 °C a krátce po odletu Bohdana ve 4:52 se nad údolím Úpy objevila ranní mlha. Po hodinu a půl trvající absenci se Bohdan objevil se senem a podával snídani. Bohunka také vyrazila na lov, Bohdan se doma dlouho nezdržel. Vilemína se před druhou Bohdanovou snídaní zbavila velkého granátu a po nasycení zahájila ranní lety. Během dopoledne zvládla rovné čtyři, Iris se odvážila vyrazit až o něco později. Bohdan mezitím stihl donést dlouhou větev a znovu všechny nakrmit.

První společný let

V 9:21 vzlétla jako první Iris, následována po několika sekundách Vilemínou. Společně vydržely kroužit okolo komína více než dvě minuty. Na Elvíře bylo vidět, že by se ráda vrhla za nimi, ale nenašla zatím dost odvahy k tomuto kroku. Po návratu na hnízdo byl slyšet z dálky pochvalný klapot rodičů. Náročný výkon čápata tak vyčerpal, že je v 10:07 našla Bohunka při svém příletu všechna ležet. Ani se jim nechtělo vstát a žebrat o něco do zobáku. Bohdan se přihnal zastrašovat, při této příležitosti vyklopil kobylky ke svačině.

Hon na volavku

Přesně v poledne prolétla Bohunka před přistáním těsně okolo hnízda, o půl hodiny později proháněl pod komínem další čáp volavku. Nejspíš to byl Bohdan, neboť Bohunka na stíhání vůbec nereagovala. Obloha se postupně vyjasnila a odpolední teplota přesáhla +28 °C. Zároveň foukal čerstvý západní vítr, ve kterém si čápata čas od času zaskákala. Bohdan se z honu na volavku vrátil se senem, vyložil náklad a ihned letěl pryč. Dlouhou dobu pak kroužil nad lesem a nabíral výšku, lákaje čápata za sebou. Ta však stála v hloučku a nezdálo se, že by toužila po volnosti v oblacích.

Podvečerní klid

Bohdan se vrátil bránit hnízdo, všechna čápata před 16. hodinou skákala ve větru, i Elvíra se zapojila. Večerní lety zahájila Iris v 16:24, hlava čapí rodiny raději prchla před řvoucím hejnem. Po Bohdanovu odletu se prolétla Vilemína, Iris odstartovala kolmo s pomocí větru. K večeři podávala Bohunka kobylky, Bohdan kusy masa. Pod dohledem Bohunky odpočívala Elvíra na večerním slunci, zatímco zbylé dvě sestry se věnovaly peříčkúře. Její pozice jsme využili ke kontrole stavu oka pomocí přiblížení záběru kamery. Hladový řev opět donutil Bohunku k exilu.

I přes volnou ranvej už nikdo neodstartoval, mládež se povalovala nebo zírala do kraje. Vilemína s Elvírou se pustily do rozebírání Bohdanova valu. Ve 20:33 je za to Bohdan na dálku pokáral hlasitým klapotem, načež se dostavil s bahenní obuví z večerního lovu. Ze zobáku mu vypadla ryba pro Vilemínu a kusy masa pro ostatní. Největší porci nakonec snědl sám. Bohunka přilétla doprostřed krmení ve 20:36, Bohdan se bez prodlení pustil do opravy svého valu.

Letové statistiky

V pondělí vzlétli mladí čápi z hnízda celkem 9x (Vilemína 5x a Iris 4x). První let byl zahájen v 8:34 (Vilemína), poslední ukončen v 17:03 (Iris). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 2 minuty a 16 sekund (Iris). Proběhl první společný let ve dvojici. Elvíra zatím žádný let nepodnikla, nikdo též nepřistál mimo hnízdo.

Iris a Vilemína společně ve vzduchu
Připraveny ke startu nebo ne?
Detail Elvířina levého oka

9 komentářů

 1. Přece jen se něco dělo, docela mě udivila délka letu Iris. Je vidět, že taková doba letu je zatím namáhavá. Až přistanou někde, kde se nakrmí, budou lety častější. A určitě si užijí koupele 🙂

 2. Vilemína s Iris se předhání která víckrát vylétne a na jak dlouho. Elvíra by je také ráda následovala ale to zanícené očko ji to nedovoluje. Tomáši vím že neradi zasahujete ale v tom to případě nedalo by se Elviře pomocí ? Tak jsem se opět pobavila u Tomášova večerníčku a Lukásových fotek děkuji pánové a dobrou noc.

  1. Pokus o odchyt by byl příliš rizikový a proběhl by nejspíš jedině v případně, že by hrozilo ohrožení života čápa.

 3. Vilemína a Iris jsou den ode dne v lítání lepší.Elvire preju ať se jí oko co nejdříve zahoji a připojí se k sestrám.❤️Nedivim se,že má strach,je to hendikep,ale ona to dožene.👍Díky za fotky a povídání,jako vždy super.👏

 4. Dobrý, den, princezny jsou odvážné, Elvírka to určitě v létání dožene, moc držím palce ať se to očíčko zahojí.
  Opět velmi krásné, vtipné shrnutí dne a noci.
  Moc děkuji, přeji všem krásný den a budu netrpělivě čekat na uzdravení Elvirky.✊️😀

 5. Mam radost z holek jak se pripravuji na letani.Ale mam obavy o Elviru,co kdyz se ji oko nezahoji,co s ni bude dal?No doufam ze vse dobre dopadne a Elvira sve sestry dozene ve vsem.Tak at se jim vsem dari.MM

 6. Také myslím na to,že se očičko nezahoji,nezačne létat, Bohunečka s Bohdánkem umí být tvrdí,když jde o motivaci k letu,tedy ji nenakrmi,odleti, ale život dokáže překvapit,co vypadá beznadějné se muže v dobré obrátit,jak říkávala moje babička ,na špatné myšlenky je ,vždy času dost ...Elvirko ,srdíčko, moc si přejí, ať to zvládneš a očičko se uzdraví ,zázraky se dějí, moc v to doufám a mám o tebe velkou starost❤️🐥Bohdánku, kdepak se tolik hodin touláš ty lumpiku ,tvá bahenní obuv začne udávat novy modni trend😃😛zase jsi chránil před deštěm Elvirku,tak jsi hodnoučký ❤️VIleminko a Irisko, krásně trénujete a i spolu šikulky ❤️ ❤️🐥🐥moc pěkné a vtipné počteníčko...i momentky ,tentokrát smutné s očičkem Elvirky...😒

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00