Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

K čemu jsou křídla?

Kroužkování čápat je naplánováno na zítřejší den, tedy úterý 13. června. Jako první přijdou na řadu v případě dobrého počasí dráčata v Mladých Bukách, a to okolo 17. hodiny. Naše trio bude následovat po nich o něco později. Skončí tak označování mláďat čísly, neboť spolu s kroužky dostanou svá oficiální jména. Jednička už dnes začala trénovat mávání křídly. Čas pádí, k prvnímu letu by mohlo dojít už za 32 dní. Na hnízdě panoval klid a pohoda, jen Bohdan pokračoval v nákupech u uzenáře.

Bohdan hnízdovál

Bohunka přilétla v neděli večer ve 21:47, čápatům donesla kousek masa, kůži a pár brouků. Jedno z nich se v noci zbavilo vývržku, možná právě toho po Bohdanově párku. Bohdan si v 1:54 ustlal vedle mladých, všichni leželi vedle sebe až do 4:02, kdy Bohunka vyrazila na ranní lov. Bohdan nás při poklízení pozdravil do kamery, následně vyklopil mezi čápata drobek jídla. Bohunka donesla k snídani žížaly a pro zásoby odlétl Bohdan. Do jeho návratu probíhala hromadná peříčkúra, o sedmé hodině donesl seno a hromadu žížal.

Větrné ráno

V průběhu noci se obloha částečně zatáhla, teplota klesla pouze slabě pod +10 °C. Po východu slunce se zvedl stále sílící severovýchodní vítr, který přetrval až do večera. Přes den oblačnosti ubývalo, teplota se v maximu přiblížila k + 22°C. Ranní vítr motivoval Jedničku k prvním pokusům o mávaní křídly a k procházkám po hnízdě. Bohunka přinesla listí a k pozdní snídani brouky, z dalšího letu se vrátila s obrovským koláčem suchého listí. Bohdan dopravil domů větve a vysypal čápatům žížaly. Poryv větru přitiskl plát suchého listí k větvím před kamerou a omezil nám tak výhled. Bohunka ale nezaváhala a během krátké chvíle překážku odstranila. Listí nakonec vymetl vítr pryč z hnízda, igelitový sáček mu však bohužel úspěšně vzdoroval.

Na stole opět uzeniny

Před polednem přilétl Bohdan z uzenářství a naservíroval čápatům mimo jiné dlouhý párek či klobásu. Uzenina jim zjevně chutnala, neboť byla pozřena velmi rychle. Bohunka po poledni zalétla pro vodu, stejně jako o něco později Bohdan. Ten se předtím vrátil s větví a kohosi zastrašoval. V klidu pak nakrmil dráčata hady, myšmi a kusy masa. V 15:22 pak vysypal do hnízda hromadu masa, které ale čápata zprvu nelákalo a uzobávala ho spíše s odporem. Zbytek tedy Bohdan dojedl sám.

Odpoledne a večer byl na hnízdě klid, čápata se většinou povalovala nebo se věnovala peříčkúře. Bohunka vysypala hromádku masa vedle ohrádky, jeden z draků o jídlo ani neprojevil zájem. Jedlíci se následně pustili do manipulace s větvemi v ohrádce, Bohunka čechrala podestýlku a na upravené místo si lehnula. Jednička v čerstvém povětří znovu testoval křídla. Před západem slunce vítr konečně zeslábl, a tak i ostatní mladí vstávali a postávali na hnízdě. Po Bohdanově příletu krátce před 20. hodinou dostali další velký příděl masa, ale stejně jako předtím musel táta část zpětně zpracovat. Bohunka zcela tiše donesla další hromadu listí a pustila se do úklidu. Čápata slabě pištěla a Bohdan postával na okraji hnízda. Nezdálo se, že by ještě někdo hodlal hnízdo opustit, Bohunka však nakonec přece jenom odlétla.

Zakázané ovoce chutná nejlépe
První zkouška křídel

16 komentářů

 1. Pánové, moc děkuji za krásný večerníček a za úžasné video, je to takové pohlazení po duši..
  Jednička je už hodně šikovný, asi se opičí po tátovi Bohdánkovi.
  Na zítra všem držím palce ať kroužková dopadne dobře. ✊️😃

 2. Zdravím všechny a děkuji za krásný večerníček.Naše čápátka už nevypadají jako krůty,ale spíš pštrosáčata,nyní zjistí,že křídla nejsou podpěry při vstávání,ale že mají i jinou funkci a začne trénink.Zítra naše princezny dostanou prstýnky a jména.Snad má pan Kafka kvalitní křovinořez a vše proběhne v pohodě.Budeme se dívat a držet palce.

 3. úkol pro Lukáše : sleduj Bohdana dronem a zjisti, kam létá pro uzeniny. Je tam někde skládka nebo výrobna uzenin ?

  1. Také mě napadlo něco podobného. Mohli bychom mimo nezdravé čapí stravy sledovat, co vlastně Bohdan kde nabírá a donáší. Hned by to bylo zajímavější. O zdrojích hlodavců i hadů už z pohledu dronu víme - díky za něj a za ochotu majitele dronu. Na zítřejší kroužkování se moc těším 🙂

 4. Dobrý večer ve spolek. Dnes bylo větrno i u nás v nížině tedy v Jičíně. Jednička se činí už zkouší křídla. Dnes po 13 hodině byli dráčata chvilku sami na hnízdě než se tak stalo to bylo rámusu a pak najednou božské ticho když zjistili že táta taky frnk. Ale za chvilku se vrátil s vodičkou aby zapili obídek.bza chvilku budou velcí jako rodiče a naposledy nám zamávají a odletí a my se budeme těšit na jejich návrat příští rok. Tak zítra navečer ať je hezké počasí a panu Kafkovi se povede princezničky okroužkovat.

 5. Jako posledni vecery pred spanim ,diky za hezky vecernicek a krasne fotky.Capata rostou kazdym dnem jako z vody.Uz se tesim na jejich prvni pokus opustit hnizdo a skouset litat.Za chvilku se uz ani nevejdou do sveho obyvaku.Tak dobrou noc a zitra opet na schle .M

 6. Tak to letí, ještě nedávno padala při každém vstanutí na zobák a teď už jim rostou letky a začínají je používat!

 7. S tím dronem to je dobrý nápad. Aby čápatům nebylo po tom jídle špatnè. Držíme palce, ať jsou v pořádku. A Vám klidné kroužkování.

 8. Dobrý den, nechápu, ale já nevidím video, pouze fotky. V komentářích se o videu mluví, jak ho najdu?

 9. Bohdanku ty jsi prostě MasterChef.Dracatum očividně chutná, hlavně ať je nebolí bříška. Zítra kroužkováni ať dopadne na výbornou.

 10. Tak v Mladých Bukách už jsou okroužkovaní samí kluci dostali slavná jména po mušketýrech ať jsou také tak slavní a v čápím životě se jim daří. A teď budeme čekat zde jestli budou také tak klidní jako v Bukách ?

 11. Bohdánku, také by mne velmi zajímalo,kam na ty uzeniny chodíš, zda čihas, někde na stromě, a v nestřežené chvilce uloupíš maso na grilovačku,nebo máš volnásky do řeznictví, či ke stánku parků s rohlikem🤣😛,jsi prostě nejlepší 🤗...♥️😃

 12. Super povídání 🙂 Pokaždé, když zapnu přenos z webkamery z Trutnova, mamča a její tři mrňata si vykusují nečistoty. Viděl je někdo někdy vůbec spát? Jsou jak moje kočky 🤣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00