Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bohdan popelář

Nebýt Bohdana, neměl bych o dění na hnízdě v uplynulých dvou dnech téměř co psát. Počasí se uklidnilo, avšak aktivní čapí otec se postaral o spoustu zajímavých momentů, které se týkaly výstavby hnízda, krmení či napájení nebo obrany. Bohunka ho jako vždy dokonale doplňovala a občas se do akce zapojila i čápata.

Sobotní žížalí dieta

V pátek večer po masné stravě seděla čápata nepřikrytá v slabém dešti, před půlnocí zaklapali rodiče na sovu či netopýra. V té době již nepršelo, a tak čápata postupně ulehla. Přes noc na sobotu bylo oblačno, teplota k ránu klesla k +14 °C. Bohunka ustlala pouze jednou a nechala mládež v klidu spát. Bohdan vyrazil na lov ve 4:05, po půlhodině vysypal žížaly. Žížalí dieta pokračovala po celé ráno a dopoledne. Bohdan pilně nosil další seno a větve, čápata se mu pletla pod nohama, až jedno lehce přišlápl. Přímo před kamerou skončila modřínová větev, se kterou následně cloumal sílící vítr.

Odpolední přeháňka

Až před polednem donesla Bohunka k obědu brouky, myš a ještěrku, načež ulehla vedle čápat. Oblačnosti postupně ubývalo, oteplilo se až k +24 °C. Čápata seděla vedle sebe a čekala na další porci jídla. Z Bohunky se opět vysypala velká hromada hadů a ještěrek, Bohdanův přídavek sestával z kusů ryby. Po 15. hodině dorazila nad hnízdo přeháňka od severovýchodu, doprovázená nárazovým větrem. Dešťových kapek spadlo pouze pár, Bohdan si ale pro jistotu lehnul, čápata vedle něj. Nepříznivé počasí rychle pominulo, vítr však vytrval až do večera. Bohdan se vyhříval na sluníčku a dračí trojice kula pikle v soukromém hloučku. I po výměně rodičů se čápata držela odděleně bokem.

Plenitel grilů

K větší aktivitě je probudil až večerní návrat Bohdana s hady a ještěrkami. Před západem slunce naservírovala Bohunka brouky a kusy masa. Zlatý hřeb jídelníčku se však teprve blížil. Kdesi pod komínem probíhala venkovní oslava, když se Bohdan objevil s “čtvrtkou kuřete” v zobáku. Jako by ji někomu právě zcizil z grilu. Draci se o ní hned poprali a Bohdan jim ještě přidal velký kus šlachovitého masa. Ten však v rámci boje za zdravou výživu zabavila Bohunka a shodila ho z komína. Rozpleskl se o střechu s hlasitým mlasknutím. Bohdan pak ještě odlétl, definitivně se vrátil až ve 22:10.

Bohdan popelář

Po příletu již nekrmil, čápata byla dostatečně nasycena. Po peříčkúře a zívání podřimoval, Bohunka a čápata taktéž. Za svitu půlměsíce odlétl Bohdan ve 3:57 pro snídani, vrátil se v 5:17 s větví a žížalami. Bohunka v tu dobu odlétla a když si i Bohdan v 5:42 odskočil rychle pro seno, čápata si ani nevšimla, že jsou chvíli sama. Znovu se objevil odpad na hnízdě – Bohdan nechtěně přinesl spolu s větvemi plastový pytlík. Sice ho zároveň s nimi uložil do valu, jenže pořádkumilovnou Bohunkou byl vytažen ven. Sáček pak během dne prošel zvědavými zobáky čápat, vítr ho proháněl tam a zpět po hnízdě, Bohunka z něj měla moderní střevíček. Nakonec zůstal zaklesnutý ve větvích poblíž hromosvodu.

Oběd ze skládky

V jednu chvílí jsme si mysleli, že Bohunka pozbyla své ikonické bílé letky. Měla ji však pouze dočasně překrytou okolním peřím. Sezóna přepeřování však začala, jak jsme se mohli přesvědčit o něco později. Nedělní jasné ráno bylo chladnější, s minimální teplotou okolo +10 °C. Díky minimální oblačnosti se rychle oteplilo téměř k +24 °C, a tak již v 10:55 proběhlo první napájení. Pro vodu letěli rodiče během dne ještě několikrát. Bohunka přinesla k pozdní svačině čerstvé maso, zato Bohdan nakupoval oběd nejspíš na skládce. Na stole se totiž objevil kus housky, klobása a především párek. Potravinářská inspekce reprezentovaná Bohunkou nebyla přítomna, a tak vše zmizelo v hladových dračích chřtánech. Bohdan ještě roztočil pípu, aby bylo čím tuto stravu spláchnout.

Lov na kachnu

Při dalším napájení se Bohunce omotal dočasně sáček okolo pařátku, ale záhy se ho zbavila. Po poledni se opět zvedl silný severovýchodní vítr, který s Bohunkou vydatně cloumal. Okolo hnízda prolétl roj kachen, při návratu z tankování si při zdravení se s Bohunkou polil Bohdan záda. Bohunka se vykoupala v řece, při sušení se na hnízdě cákala na čápata kapky vody z křídel. Při úpravě opeření ji ze zad vypadla dlouhá černá letka. Bohdan při dalším letu pro vodu nechal mladé na hnízdě na chvíli o samotě. Večer proběhlo zastrašování a Bohunka podělila čápata brouky. Následoval Bohunčin zuřivý výpad po příliš troufalé kachně. Překvapená a zmatená Jednička následně útočila na Bohunku.

Večer byl již klidný, čápata polehávala nebo se věnovala peříčkúře. Mladí již vydrželi stát na nohou delší dobu, úpravu opeření si obstarávali zcela samostatně. Bohunka zprvu balancovala na jedné noze v nárazech větru, který ale postupně ulehl. Bohdan byl na lovu tři a půl hodiny, čápata se od něj ale dočkala pouze brouků a jasně dávala najevo svou nespokojenost s vydatností krmiva. Bohunka zmizela pryč a vzápětí kolem komína neslyšně prolétla šedá volavka.


 

Dračí jednotka připravena!
Tenhle steak jsem zachránil z grilu
Ten sáček jsem vzít nechtěl!
Bohdanovy uzeniny
Záda si osprchuji sám
Přes čápata za kachnou

13 komentářů

 1. Tomáši, děkuji, jste neskutečně vtipný, krásný večerníček. 😃
  Bohunka je máma jak se patří, Bohdan je zase lovec všeho možného. Dráčata jsou stále větší a větší , je bezva, že se vše daří. Velký dík 👍

 2. Tak jsem dnes neusnula a jsem zde první. Opět krásné výstižně počteníčko moc vám za něj děkuji. Čápata se vše co budou potřebovat učí od rodičů jen někdy se spletou jako Jednička místo kachny šel na mámu asi se mu kačka líbila tak ji bránil.Tentokrat Bohdan nanosil pestrou stravu to asi zbylo u sousedů po grilovaní alespoň mláďata měla změnu. Přeji vám dobrou noc a hezké sny.

 3. Hurs,slava,konecne jsem se dočkala aspon vecernicku.!°Jsem rada za kazde zpravy o capatech.a ty se teda maji.Takovejch pochutin co jim rodice natahali do hnizda,to meli vsichni hody.A taky to Bohdanovi a Bohunce dalo prace.Tak at se dari dale .M

 4. Moc děkuji Tomáši za ten nádherný přehled událostí. To je vždycky taková krása. Říkám si potom, že je na světě ještě přece jen jenom něco krásného a potěšujícího.
  Chtěla jsem se zeptat, jak poznáte při kroužkování, že se jedná a o samičku či samečka? Děkuji Jana

  1. Nepoznáme, jedině provedením testu DNA. Až pokud se za 3-4 roky vrátí, budou hnízdit a někdo je odečte.

   1. Možná se mýlím, ale zdá se mi, že před odletem mladých už mají všichni jména - holčičí či klučičí. Tak kdy jim děláte ty testy DNA? Děkuji Jana

    1. Testy se jim nedělají, jména dostávají čistě náhodně proto, aby jsme je neoznačovali pouze číselně.

 5. Velké díky za časosběrné video o zajímavostech na hnízdech. Věnujete tomu hodně času a my si užíváme momentů, které jsme třeba nezachytili v průběhu dní. Ať se daří i dál a na hnízdech přibývají milé záběry ze života našich obdivovaných opeřenců :-))

 6. Krása,krása,nádherné poctenicko, video no prostě paráda,díky pánové jste jedničky.Dnes jsem se nasmala až jsem se za bricho popadala,Bohdanek je prostě borec.Dracata nám krásně rostou, ať se daří.Bohunka je vzorna hospodyňka,úžasná rodinka.

 7. Vy lumpajdice ,copak jste vymyšlely za lumpárničky odděleně od rodičů..🐥🐥🐥❤️❤️❤️😛..Bohdánku ty jsi prostě komik😃❤️ jsi nejlepšiiiiii ,jak jsi se sám osprchoval🤣😝,nebo to kuřátko co jsi přinesl, někde z grilovačky,či tvoje pověstné uzeniny 🤣😛,musím se smát, jen nechápu, proč ti ta Bohunečka pořad, něco vyhazuje 😃😛Bohunečko,tvůj výpad na kachnu byl super.. 😃♥️..moc krásné a vtipné počteníčko a náááádherné videjko, je vidět, jak moc čápátka vyrostla...🤗

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00