Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Společně nejen proti větru

Za studenou frontou, která přes naše území přešla v noci na dnešek, se začalo rychle ochlazovat. Déšť sice ustal již ráno, po celý den ale foukal studený severní vítr. Ten bývá na hnízdě nepříjemný, protože protahuje údolím a komín vůči němu není chráněn. V hnízdní sezóně naštěstí nebývá tento směr proudění příliš častý. Bohunka s Bohdanem se s touto obtíží vyrovnali po svém.

Bahenní čokoláda

V pátek v 19:05 se oba společně vydali na večeři. Jejich nepřítomnosti využila sýkorka k návštěvě hnízda, nyní bez hrozby zákroku bdělé Bohunky. Po necelé půlhodině se jako první vrátil domů Bohdan. Vypadal, jako by si dopřál čokoládový dezert. Za hnědým zbarvením poloviny jeho zobáku však nejspíš mohl lov na bahnitém břehu řeky. Bohunka přilétla o čtvrt hodiny později. V noci postávali společně na hnízdě, Bohdan si občas na chvíli lehl. V úvodu zmiňovaná studená fronta dorazila krátce před 3. hodinou ranní, kdy začalo pršet a zesilovat vítr.

Ani větev nazmar

Po rozbřesku opustila komín jako první Bohunka v 6:44, Bohdan si lehnul. Vrátila se po necelé půlhodině se senem. Bohdan byl po celý den opět velmi náruživý. Obšťastňoval Bohunku bez ohledu na vzdušné proudy, které mu výkon často znesnadňovaly. I přes nepříznivé počasí se oba čápi činili i jinak. Bohdan zahájil všemi očekávané mýcení lesa a tahal na hnízdo jednu obří větev za druhou. Nejdelší kusy zcela jistě dosahovaly délky dvou metrů. Některé však byly tak rozeklané, že jejich umístění do ohrádky představovalo tvrdý oříšek. Nad ním si pak lámali hlavy oba čápi společně, i když Bohunka jako tradičně mívala poslední slovo.

Hnízdoválové

Práce byla únavná, a tak Bohdan často využíval měkké zelené pohovky k odpočinku. Před polednem si k němu lehla i Bohunka. V silném větru to beztak bylo nejlepší řešení. Když vstala, společně si radostně zaklapali. Občasná výstraha platila pro okolo letící kachny a racky. Bohunka po nějaký čas stála vedle ležícího Bohdana, až se vydala na louku u hlavní silnice pro seno. Ještě předtím stihl Bohdan předvést artistický výkon. Vyskočil na Bohunku zepředu, ladným tanečním krokem se jí na zádech s pomocí větru otočil a nerušen akt dokončil. Pro další zásilku odlétl pro změnu on, dorazil s plným zobákem. Bohunka poté podestýlku pečlivě rozložila po hnízdě. Oba se také podíleli na opevňovacích pracích nad žebříkem, kde ohrádku před dvěma týdny narušili Lukáš s Petrem při úklidu. Bohunka po poledni vyrazila na pozdní oběd, Bohdan zatím trénoval na sezení na vajíčkách. Bohoušův styl zakopaného obrněnce již dokonale zvládnul.

Úspěšná obrana

Odpoledne se moc nepracovalo, oba čápi vyrazili v 15:07 na lov. Bohdan se přesně po hodině vrátil s košatou větví, uložil ji do ohrádky a následně vedle ní i sám sebe. Pozorně však sledoval oblohu. Proto ho v 16:10 nepřekvapil přílet cizího čápa (bez kroužku), který se blížil ke komínu z pravé strany. Bohdan vstal a provedl proti cizinci výpad zobákem. Ten těsně minul hnízdo a chystal se na druhý nálet. Bohdan zalehl do obranné pozice, když se náhle ozvalo klapání. Bohunka při divokém návratu zavadila křídlem o nosník kamer a prosvištěla jako střela okolo hnízda. Mezitím se cizinec pokusil znovu o přistání, ale jen se štěstím unikl zásahu Bohdanovy ostré zbraně. Vzápětí dosedla na hnízdo Bohunka a konflikt byl rozhodnut. Návštěvník další pokus vzdal a pouze prolétl okolo hnízda. Několikrát nad ním zakroužil a po nabrání výšky zmizel pryč. Bohdan si za udatnou obranu domova vybral u Bohunky sladkou odměnu. Neznámý návštěvník se o půl hodiny později pravděpodobně objevil na hnízdě v Mladých Bukách.

Vítr neslábl, teplota klesla pod +3 °C. Bohdan i Bohunka postávali na hnízdě, připraveni k další obraně. Když napětí pominulo, Bohdan si lehl a Bohunka mu probírala zobákem pírka. Později odlétla na lov a Bohdan se střídavě povaloval nebo šlechtil. Nakonec vyrazil pro další větve a dál opevňoval hnízdo. Krátce před 19. hodinou se opět oba sešli na komíně.


 

Milovník Bohdan
Budu provazochodcem
Rodinná idylka
Takhle to asi fungovat nebude
Protiletecká baterie “Bohdan” v akci
Znovu to ani nezkoušej
Tak já teda mizím…

13 komentářů

  1. Moc hezky napsané, jestlipak sis všiml, že tam máš Bohunka pečuje o Bohouška. On je jejich vztah vřelejší než loni. Tak mi to tak přišlo. díky krásné.

    1. Videa vytváří Lukáš a o chybě ví (opravitelná by byla pouze vytvořením nového videa). Však on tam ale jako Bohouš vypadá a proto taky podvědomě přišel na mysl...

  2. Ha, ha. Akrobat a obránce hnízda Bohdan a pečovatelka Bohunka. Klidné žití než přijdou čápata, užívejte si pohody. 👍

  3. Děkuji za krásné povídání, Bohunka si s Bohdánkem ví rady za každé situace. super, těším se na další den.

  4. Bohdan se s tím nepáře, velký hnízdo, velké klacky a sex i v protisměru ! 😀 😀

  5. 🤣 Bohdánku,tvé akrobatické hopi,hopi ,nebo tvé započaté stavitelské umění ,ve mne vyvolává smích ,jsi prostě boží ...🤣jak jsi krásně bránil hnízdečko ,naštěstí byl poutnicek rychlejší a tvůj zobák minul,jen hledá asi hnízdečko a někoho s kým zahnízdí .. Bohunečko, dobře jsi si vybrala,krásně Vam to srdíčka spolu klape♥️♥️🍀🍀,momentky foteček jsou super i videjko a je krásné,že Lukáš zminil Bohouška i když omylem ,vidíš ,vidíš Bohoušku ,pořád jsi v našich srdcích čapatko ..♥️jinak,jako vždy super a vtipné počtěničko...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00