Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čapí lásky čas

Vztah mezi Bohunkou a Bohdanem se proti loňsku výrazně změnil. Zatímco před rokem si zpočátku byli zcela cizí, letos již tvoří sehraný pár. Především Bohdanovo chování prošlo výrazným vývojem. Už ho nelákají noční toulky a holubovo kasino, stává se mistrem skoku a hnízdoválení mu rozhodně není cizí. Zbývá už jen výskok na kameru a převzetí Bohoušova dědictví bude kompletní.

Bohdan hnízdovál

Během noci na sobotu občas pršelo, oba čápi postávali na hnízdě a podřimovali. Jako první odlétla v 5:56 na snídani Bohunka. Bohdan za ní udiveně hleděl, ale zůstal na hnízdě. I to byla změna, na počátku loňské sezóny měla Bohunka Bohdana stále za ocáskem. Po necelé půlhodině to ale Bohdan nevydržel a přivedl Bohunku zpět na hnízdo.  Následně opustil hnízdo on, aby se v 7:01 vrátil s první letošní větví v zobáku. Následovala společná instalace do ohrádky, provázená Bohunčiným poštěkáváním. Bohunka poté přinesla seno a Bohdan se do něj pohodlně uložil.

Bohdan stavitel

Na snídani si zalétl na louku pod silnicí. Před polednem společně zastrašili neviditelnou hrozbu, načež si Bohdan dopřál dvacetiminutovou siestu vleže. Už od rána nezapomínal poctivě pracovat na potomstvu. Bohunka ho měla na zádech každou chvíli. Celý den probíhal v klidu a pohodě, i když nebe neustále zkrápělo hnízdo slabými přeháňkami. Teplota však byla docela příjemná, odpoledne se pohybovala okolo +11 °C. Bohdan se s Bohunkou střídal v letech z hnízda za potravou i stavebním materiálem. Vracel se domů se senem i větvemi a postupně začal vylepšovat ohrádku. Občas zaklapali na nám neviditelnou hrozbu, nikdo se ale blíž ke komínu neodvážil.

Bohdan milovník

Bohunka si také na chvíli lehla. Netušila však, že s Bohdanem lomcují čapí touhy natolik, že jí provede masáž zad. O něco později si pro změnu lehl Bohdan a Bohunka mu láskyplně probírala zobákem peří. Když se cítil dostatečně odpočatý, vstal a hned Bohunce ukázal, že je v kondici. První vajíčko můžeme očekávat zhruba za týden. Podvečerní slunce zasvítilo na hnízdo, a tak nastal čas pro důkladnou čapí kosmetiku. Zítra se ochladí a na hnízdo možná napadne i sníh, proto bude dobré být připraven. Jakmile byl Bohdan se svým vzhledem spokojen, natáhl se znovu do zeleného pažitu. Bohunka vyrazila na na večeři, takže měl celé hnízdo pro sebe. Když se pak nasycena vracela domů, přivítal ji rovnou z gauče. Po 18:35 společně odpočívali na hnízdě, Bohdan stále vleže, Bohunka postávala vedle něj.

Bohdan zahajuje dřevorubeckou sezónu
Skočíme si i vleže
Bohdan v kosmetickém salónu
Uvítání při návratu z večeře

21 komentářů

 1. To jsou nádherné zprávičky! Mám velkou radost, jak se mají rádi! Ať se jim letos všechno vydaří!

 2. Díky tomuto čápovysílání přicházejí konečně pozitivní zprávy do domu.Za to patří díky autorovi především a čápům rovněž, Bohužel jsou to jediné pozitivní zprávy od Nového roku, ale díky .

 3. Opět moc hezké, jsou to miláčči.....radost na ně koukat, člověk má hned lepší náladu.....díky

 4. Dobrý den, opět moc krásné povídání. Na ty dva je opravdu ukliďňující pohled. Takové pohlazení po duši. Líbily se mi v minulých letech jarní fotografie čápů na lovu, když se ještě nesedělo na vejcích. Je, prosím, v plánu zase letos takové jarní focení čápů? Líbí se mi, když jsou na fografiích oba dohromady, měla jsem minulý rok takové foto jako tapetu na ploše :-).

  1. To bude záležet na tom, jestli bude mít Lukáš čas a jestli se oba vypraví na nějaké místo, kde je pak najde a bude schopen vyfotografovat....

 5. A máme tu zase vtipné čtení o čapí lásce a života na hnízdě. Bude lehčeji usínat, mít nové zprávy. Je vidět, že Bohdan po loňském otcovství ještě více dospěl a letos bude ještě lepší otec. Díky Tomáši. 🙏 Tady ve Švédsku se houfy jeřábů co míří na sever, objevily na tradičních místech kde odpočívají a nabírají sílu před cestou na sever. Daleko na severu je stále ještě sníh a zima.

 6. Velice pěkně napsané, krásně se to čte. Bohunce a Bohdanovi moc držím pěsti,🍀✊🍀 ať je vše v pořádku a přicházejí jen samé pozitivní zprávy. ❤️❤️

 7. Tomáši, máš moje poděkování za výběr slov naší krásné češtiny, netradiční, milý. A naší dvojce přeji bezpečný a klidný čapí rok :-)))

 8. Fotky a povídání jsou moc hezké. Jsme rádi, že se vrátili a budeme mít zase o krásné zprávy od Vás postaráno. Moc dèkujeme 😘👍

 9. Andělé nebes,tak je nazývám.Na vše o čápech v našich končinách se moc těším.Mám čapí hnízdo na dohled ze své obytné kuchyně, bohužel nemá kameru.Ale sledují a mám radost s ostatními.

 10. Krásně napsané ,letos už je to sehraný pár 😄,Bohdánek se sklidnil,Bohunka ho láskyplně oďobkava 😄,tak Bohunečko , Bohdánku už se těším na čãpatka,hodně štěstíčka srdíčka ..♥️♥️🍀🍀příběh muže začít ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00