Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tour de Ciconia IV/2022

Protože se čápi dostavili již na většinu hnízd v našem regionu, rozhodli jsme se s Lukášem pro první letošní etapu Tour de Ciconia. Hodlali jsme navštívit jak hnízda notoricky známá, tak nepříliš monitorovaná. Celkem jsme nakonec zkontrolovala 10 hnízd a zanesli situaci do registru. Některá již nebyla příliš v provozuschopném stavu, někde byl pouze jeden čáp. Našla se však i hnízda s kompletním párem.

Bohuslavice

Po odjezdu z Trutnova navštívil Lukáš (ještě beze mne) jako první bohuslavické hnízdo. Fotografoval z kopce za kamerou, kde je nyní vykácený les. Zachytil Krasoně s Bohunkou, bránící hnízdo před návštěvou Betynky z trutnovského pivovaru. Od hor se blížila vydatná sněhová přeháňka, a tak se vydal na další cestu.

Batňovice

Zatímco jsem čekal před domem ve Svatoňovicích na odvoz, v sílícím větru ve výšce plachtili tři čápi a mířili k Batňovicím. Tam byl i náš další cíl. Když jsme tam dorazili, přeháňka právě začínala. Na hnízdě seděl domácí čáp a okolo něj kroužili tři návštěvníci. Jak se později ukázalo, jeden z nich měl ELSA kroužek (nebylo ho možné odečíst). Vítr zesílil natolik, že čápi při letu proti němu stáli na místě. Nakonec se zvedl i pan domácí a všichni zmizeli z dohledu.

Náchodská hnízda

Následoval přesun na území náchodského okresu. Jako první jsme projeli okolo prázdného komína ve Zliči k rozpadající se hnízdní podložce ve Studnici. Nikde ani stopa po čápovi. Otočili jsme se a zamířili do Veselice. Na tomto hnízdě proběhl v roce 2020 neúspěšný pokus o adopci jediného Bukáčkova potomka. Byl zde jeden hnízdovál a druhý čáp kroužil okolo. S ohledem na klid sedícího čápa se nejspíš jednalo o jeho partnera. Další zastávkou byly Šestajovice.

V té době nám byla v patách další přeháňka, která se u Náchoda dokonce změnila v bouřku. Na šestajovickém hnízdě seděl zprvu jeden čáp, vzápětí přilétl druhý s klackem v zobáku. Následovalo páření, které nám umožnilo identifikovat samičku s kroužkem DER AU816 (původem z Rakouska). Před deštěm jsme se schovali do auta. Za zvuku ledových krupek bubnujících do kapoty jsme zkontrolovali dálkově kamerou pustou podložku u letiště v Novém Městě nad Metují. Po odeznění deště Lukáš pořídil ještě pár snímků zmoklých čápů a vyrazili jsme dál.

Dalším bodem našeho itineráře bylo hnízdo před Jaroměří u železniční trati na Trutnov. To však bylo zatím prázdné. V Heřmanicích byl hlášen jeden čáp, ale v místě trvalého bydliště se nám ho nepovedlo zastihnout.

Cestou domů

Naší poslední zastávkou se staly Vlčkovice v Podkrkonoší. Tamější hnízdo v letošním roce ještě nikdo nekontroloval. A přitom již na stovky metrů byl zdáli vidět pan čáp. Má krásné hnízdo na vysokém ocelovém sloupu ve středu obce. Zatím je na něm ale zjevně sám. Lukáš mne následně vysadil před domem a vydal se ještě jednou do Bohuslavic. Tam zastihl Bohunku s Krasoněm na lovu pod železniční tratí a následně v akci na hnízdě.

11 komentářů

 1. Dík Vám oběma za podrobnou zprávu a krásné snímky. Nám tady ve Stockholmu znova zachumelilo a fouká studený vítr.

 2. Vaše zprávy se pro mne staly příjemnou součástí každého večera. Díky za přehled hnízd, i když většinu míst neznám; jsou mi však mile blízká jako připomínka literární historie. Kéž se našim čápům podaří doplnit páry k jejich spokojenosti...

 3. Dobrý den,
  proč nemají čápi čip?
  Jak jsem vyrozuměla, tak Bohoušek neměl ani kroužek na noze. Kdyby se mladatum dával čip, více by se vědělo, kde čáp zrovna je. Nebo bohužel, že není.

  1. Kroužek jen nejlacinější formou označení. Cena kvalitní vysílačky se pohybuje v desítkách tisíc korun. V minulosti se čápi nekroužkovali tak často (ani dnes se nedostane zdaleka na všechny), proto jich je spousta neoznačených.

 4. Díky za obětavou objížďku čapích domovů a spoustu krásných fotek. Jste oba - Tomáš i Lukáš úžasní! Ještě jednou DÍKY za všechny vděčné čtenáře.

 5. Díky za podrobné info, čápy jsem začala kontinuálně pozorovat před rokem, kdy jsem onemocněla. Je to moc zajímavé sledovat rozdílné povahy i chování. Ještě jednou dík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00