Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Princ Krasoň

Včerejší článek o příletu Bohouše se poněkud zvrtnul v blamáž. Nadšení z návratu “Bohouše” otupilo naši ostražitost a kritické myšlení. Jak se totiž ukázalo, nový partner Bohunky nejspíše nebude Bohoušem, ale někým zcela jiným. Pro svůj zevnějšek a péči o něj dostal přezdívku “Krasoň”. Co se vlastně včera večer a během dneška stalo? Z čeho usuzujeme, že se o Bohouše nejspíš nejedná?

Krasoň versus Bohouš

Současný obyvatel hnízda je proti Bohoušovi vyšší a štíhlejší, nemá modré oči. Rozdíl v opeření není výrazný, avšak také nic neprokazuje. Čápovo chování bylo při příletu i po něm anomální – Bohunka ho k sobě nechtěla zprvu připustit a Krasoň strávil celou noc mimo hnízdo. Zpočátku si na hnízdo vůbec nelehal a při páření neklapal (ani Bohunka). Při prvním příletu sice zaklapal, ale Bohunka ho slabě napadla. Na úklidu a budování hnízda začal pracovat až den po příletu. Bohunku neustále následoval při odletech z hnízda. Toto chování se začalo zvolna měnit až po 24 hodinách pobytu na hnízdě. Bohunka byla zpočátku zjevně napjatá.

Večer a noc po příletu

Bohouš alias Krasoň odletěl z hnízda v pátek v 18:39 a na noc se nevrátil na hnízdo. Bohunka strávila noc v dešti a větru sama, nejspíš ve stresu, neboť čápila pod sebe do hnízda. Očekávali jsme, že se čáp do tmy vrátí, ale nestalo se tak. Pravý Bohouš za celé tři roky nestrávil ani jednu noc mimo hnízdo, ať bylo počasí sebehorší. Bohunka vyrazila v sobotu z hnízda v 6:08 a letěla na loučku pod horní silnicí. Vrátila se v 6:26 s čerstvým stelivem. V 8:51 přistál vcelku nečekaně na hnízdě Krasoň, nyní již bez Bohunčina odporu. Dokonce se vzájemně pozdravili.

Učíme se soužití

Celé dopoledne se postupně oťukávali, Krasoň odlétal z hnízda vždy za Bohunkou. V silném větru se mu v 10:12 nezdařil výstup nad komín a musel přistání opakovat. O chvíli později si konečně poprvé ustlal na hnízdě. Po poledni přilétla na návštěvu Betynka z pivovaru, oba domácí na ni společně klapali a bránili hnízdo. Krasoň zatím dělal čest svému jménu, šlechtil se, hnízdoválel a skákal na Bohunku. Okolo 14. hodiny zasáhla hnízdo přeháňka se sněžením, pro které začal konečně pracovat. Přinesl první větve a později i sennou podestýlku. Za svou činnost si však nezapomínal opakovaně vybírat odměnu od Bohunky. Když zůstal na hnízdě zrovna sám, ukazoval celému světu svou krásu. Jak to ale jen šlo, chlubil se svým mistrovstvím skoku. Večer se již oba chovali jako partneři.

Co bude dál?

Opakuje se nám předloňská situace s Melírkem. Bohouš se včas nedostavil na hnízdo a Bohunka hodlá splnit svůj úkol za každou cenu. A tou je spojení s jakýmkoliv čápem, který se schopen zplodit a vychovat s ní novou generaci. Nikdo nevíme, zda se Bohouš pouze opozdil (předloni dorazil až 12. dubna večer) nebo se již nikdy nevrátí. V případě zpoždění bude muset o Bohunku svést boj stejně jako s Melírkem. A pokud se ukáže pravdivou smutnější varianta, máme alespoň naději, že na hnízdě se i letos ozve dračí řev. Odpověď snad přinesou následující dny…


 

Krasoň se představuje
Betynka opět na návštěvě
Čas začít pracovat
Princ Krasoň
Odměna po práci
Průlet Betynky – foto od Lukáše
Na společné večeři
Nový mistr skoku

18 komentářů

 1. Nechce se tomu klukovi zaletět obšťastňovat Betynku do Trutnova? :-D. Pořád doufám, že se Bohouš vrátí.

 2. Bohoušek se vrátí...ale bude to mít těžké. Ale zase by mohl získat Betynku kdyby chtěl.

 3. No to je to pěkně zamotané. Pěkně nás ten Krasoň převezl. Já ale stále čekám na pečlivého Bohouška. Jak je asi starý!

 4. Poznání, že nejde o Bohouška, mi vehnalo slzy do očí. Snad se jen opozdil. Na druhou stranu je důležité, že se (snad) vylíhne další generace čápat, která budu s radostí pozorovat i s našimi dětmi ve škole. Bohoušku, držíme ti pěsti.

 5. Příroda si musí poradit, abychom zde mohli znovu vidět obsazené hnízdo a čápata. Věřím, že Bohouška jen něco zastavilo a vrátí se. Ovšem už by si musel Bohunku vybojovat a na to se netěším. Uvidíme, co bude dál...

 6. Dobre ráno tady Všem ja nemam čapiky nadohled jste úžasní jaký máte přehled jenom čtu Vaše zprávy,které moc vnima,asi to tak ma vše být věřím že se to časem spravi děkuji

 7. Zdá se mi o čapím králi,
  který má ještě přiletět z dáli.
  Kdyby příznivé větry mu vály,
  to by si všichni tak přáli!
  Zdali už přiletí, zdali?
  Pak krásné sny by se nám zdály...

 8. Dobý den, zdá se mi to, nebo Krasoň opravdu nemá kroužek na noze? Vaše tvrzení, že přiletěl Bohoušek, jsem se domnívala, že je i podle "čtení" na kroužku. A teď přemýšlím, jak to asi ti čápi mají. Pokud se objeví Bohoušek, Bohunka ho nejspíš pozná a vyžene Krasoně? Nebo prostě ví, že mláďata už budou Krasoně, když se pářila s ním a proto odežene Bohouška, protože prostě otec bude Krasoň ? Vím, je to asi legrační, takové úvahy, nejspíš to ani Vy nedokážete předpovídat. Nebo už máte zkušenosti a víte, jak to vše nejspíš dopadne? Těším se na odpověď.
  M.L.

  1. Bohouš kroužek také neměl, identifikace je tak možná pouze podle vzhledu a chování čápa. Pokud se objeví Bohouš, dojde k boji mezi čápy, do kterého Bohunka nebude zasahovat (pokud nebudou na hnízdě vejce nebo mladí). Případný scénář určí čas, kdy by se Bohouš vrátil.

 9. Krásné video s Bohunkou a novým capikem,věřím a moc doufám,že se Bohoušek ,nejlepší capatkovej tatínek a nejhodnější vrátí ...❤️❤️❤️Bohoušku ,čekáme na tebe ,srdíčko naše...❤️

 10. Čáp Krasoň má kroužek na noze , ale je úplně dole u kotníku. Kroužek je jiného typu než má Bohunka, je užší a asi bude špatně čitelný. Snad to odborníci rozlousknou.

 11. Opět děkuji za poutavé informace slovem i fotkami z dnešního dne a jsem v očekávání, jak tato "červená knihovna" dopadne......😀.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00