Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Horymírův had

Horymír nám dnes ukázal, že je již připraven na samostatný život mimo rodné hnízdo. Ostatně i časem stráveným mimo něj se přibližuje hodnotě, při které se loni vydal do světa Bivoj. Avšak proti loňskému roku zatím mezi mladými čápaty nedošlo ke sváru a všechna vzorně drží pohromadě.

Hadilov Horymír

Noc na úterý strávili mladí pouze s Bohoušem za skoro jasného a klidného počasí. K ránu se ochladilo k +10 °C. Přes den pak panovalo skoro jasno s maximální teplotou okolo +26 °C, přeháňky se hnízdu vyhnuly. Bohunka dorazila na hnízdo v 5:45 a vyhověla Bohoušovým milostným choutkám. Jako první vyletěl v 7:27 na snídani Šemík, následován celou letkou sourozenců. Všichni hodovali na čerstvě pokosené louce pod horní silnicí, zatímco Bohouš s Bohunkou zůstali sami doma. Po půl hodině se na komíně náhle objevil Horymír, nesoucí cosi v zobáku. Nebyl to však žádný klacek, nýbrž docela velký had. Horymír se jím pochlubil oběma rodičům a pohodil ho na hnízdo. Chvíli mu trvalo, než se mu podařilo hada znovu chytit do zobáku a pozřít. Poté opět zmizel na louku.

Odpočinek rodičů

Mladí se i přes přítomnost rodičů na hnízdě snažili živit sami, a tak měli Bohunka s Bohoušem chvíli klidu pro sebe. Bohouš se mohl hnízdoválet a Bohunka pečovat o svou vizáž. Když však v 10:37 přiletěla domů Vesna, oba rodiče rychle uletěli pryč. Na hnízdě se objevil i Šemík, ale za chvíli zmizel s Vesno pryč. Ve 12:04 se vrátila na komín kompletní rodina, dospělí následováni mladými. Intenzivně někoho zastrašovali, ačkoliv na kameře nebylo nikoho vidět. Možná čápa, který se ve 12:33 krátce objevil na pivovarském komíně. Odtamtud ho vyhnal až návrat Zubejdy a její žebrání o jídlo. Kdo to byl se bohužel nedozvíme, neměl žádný kroužek.

Odpolední lety

I ve zbytku dne byli mladí hodně aktivní, téměř neustále byl někdo z hnízda pryč. Ve vzácných chvílích klidu rodiče odpočívali. Bohouš dal jasně najevo, že pro letošní rok má splněno. Žádná jiná zvláštní událost se již neudála. Celkem vyletěli mladí v průběhu dne 40x – Horymír 11x, Šemík a Vesna oba 10x a Brunclík 9x. Nejdéle pobyl mimo hnízdo Brunclík – přes 4,5 hodiny. První let proběhl v 7:27, poslední byl ukončen ve 20:38. Při posledním návratu měl Horymír co dělat, aby se udržel na okraji hnízda. Za kroužek se mu navíc zasunula větev a musel ji následně vyklepat. Všichni žebrali po Bohunce večeři, ale žádnou nedostali. Bohouš se vrátil ve 21:13 a lehce nakrmil.

Cti otce svého…

Po krmení došlo k zajímavé situaci. Bohouš s Bohunkou opakovaně klapali, načež Horymír dvakrát po sobě zaútočil na Bohouše. Ten se pouze pasivně bránil a ustupoval, při druhém ataku málem spadl z hnízda. Všichni si následně od Horymíra udržovali bezpečný odstup.


 

Milování za svítání
Hadilov Horymír
Nějak mě ta letošní sezóna unavila, ale už mám splněno
Útok Horymíra na Bohouše

2 komentáře

  1. Dnes to byly různé zajímavosti. Mladí se o sebe postarají, tak rodiče mají čas na svojí lásku! ❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00