Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Další poutník

Návštěvy pokračují i nadále. Bohunka se opět byla podívat v Trutnově na pivovarský komín. “Poutníček” se nejspíš vydal na další cestu, ale na jeho místě se odpoledne objevil jiný mladý čáp. Toho se v tomto případě povedlo odečíst, ale zatím jeho identitu neznáme.

V ranní mlze

Noc na pondělí strávili mladí opět pouze s Bohoušem, Bohunka přenocovala jinde. Pozdě večer na hnízdo směřovala bouřka, ale Lukášův pokus o její odlov ji spolehlivě zahubil. Na komín tak dopadlo pouze několik kapek deště. V noci bylo polojasno, teplota klesla k +10 °C. Chladné ráno spolu se zvýšenou vlhkostí vedlo k výskytu ranní mlhy. Mladí vyrazili do vzduchu až po jejím rozplynutí. Horymír využil volného času k důkladnému servisu obou kamer.

Na čapí loučce

Mirek “Lokeťák” Rezek se opět vydal přes půl republiky za našimi čápy a já na kole za ním. Dorazil jsem okolo 10. hodiny, Bohunka seděla na střeše domu u silnice a mladí trůnili na hnízdě. Vzápětí se ale všichni zvedli, zakroužili nám nad hlavami a zmizeli ve výšce směrem k Trutnovu. Bohunka se tak mohla vrátit domů, ale po chvíli odletěla pryč. Mladí se vrátili domů po hodině nepřítomnosti. Bohunka si mezitím stihla zalétnout podívat se znovu na pivovar. Tam ale byla zrovna paní domácí, která dala jasně najevo, že Bohunku do bytu nepustí. Před polednem se mladí opět zvedli a odletěli nejspíš na oběd.

Zase jeden navíc

Po odletu mladých si oba rodiče užívali klidu na prázdném hnízdě a věnovali se péči o svůj zevnějšek. Panovalo krásné polojasné letní počasí s teplotou do +24 °C. Ve 14:57 při krmení od Bohouše se na hnízdě náhle objevil další nadpočetný mladý čáp. Na levé noze měl ELSA kroužek se značkou CNP CE876. Odečet byl nahlášen Hanou K., která čápa vyfotografovala o hodinu později při pobytu na blízké střeše. Nakonec jsme zjistili, že tento čáp pochází z hnízda Veselice u České Skalice. Již několikrát (naposledy v sobotu 7.8. po srazu) ho vyfotografoval Lukáš. Na hnízdě se ale dlouho neohřál, za 13 sekund ho vyhnal pryč sám Bohouš. Návštěvník se poté pohyboval v okolí komína, ale přistát si již netroufnul. Naši mladí toho večer již mnoho nenalétali a preferovali pobyt na hnízdě.

Letové statistiky

Mladí dnes hnízdo opustili v 35 případech. Jedenáct letů podnikl Šemík, následován Horymírem s devíti a Vesnou s osmi lety. Brunclík se prolétl pouze sedmkrát. K prvnímu letu se relativně pozdě odhodlal Horymír v 8:20. Jako poslední se prolétl ve 20:03 Šemík. Za zmínku ještě stojí lehký Šemíkův karambol při dopoledním startu, kdy se zasekl “ramenem ” o hromosvod. Nejdéle byli mladí mimo hnízdo odpoledne, něco málo přes dvě hodiny.


 

Do mlhy se nám letět nechce
Bohunka a Betynka
Konečně máme klid
Bohouš vyhazovačem

3 komentáře

  1. Ha, ha, byla to dlouhá inspekce kamery. Na štěstí to vydržela. Stává se to často, že mladý čáp se přidruží do jiného hnízda a žebrá při krmení těch domácích?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00