Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Horymír se činí

Příprava mladých čápů na budoucí samostatný život pokračuje. Rodiče je nechávají stále delší dobu samotné na hnízdě a za ideálního počasí trénují mladí létací svalstvo křídel. Nejstarší se již jsou schopni za slabého větru dostat výskokem nad povrch hnízda.

Sobotní večer a noc na neděli

V sobotu večer se Horymírovi podařilo zhruba pět sekund stát pouze na jedné noze a udržet při tom rovnováhu. Osvojil si tak další důležitou čapí schopnost. Bohouš se vrátil na domovské hnízdo ve 22:02. Byl po večerním lovu asi unaven, a tak záhy ulehl vedle mládeže. Po hodinovém odpočinku vstal, avšak probudil hladovce, kteří začali okamžitě kvičet. Z Bohoušova zobáku nic nevypadlo, a tak zklamaně zalehli zpět. Bohouš se k nim po 2. hodině ranní na hodinu opět přidal. Noc byla skoro jasná a vcelku chladná, do rána klesla teplota na +10 °C.

Ve 4:03 si rodiče společně zaklapali a Bohunka odletěla po snídani. V okolí hnízda začala houstnout mlha, ale okolo 7. hodiny ranní po ní nebylo ani stopy. Bohouš opustil hnízdo ve 4:50, mladí zůstali sami do 5:07, kdy se vrátil s větvemi a žížalí snídaní. Bohunka též podávala žížaly, až později obohatila jídelníček i o háďata. Mladí čápi se po většinu rána věnovali hygieně peří, dloubali se v podestýlce, protahovali svá těla, povalovali se – a kvičeli.

Horymírovo představení

Počasí přes den bylo skoro jasné, odpolední teplota vystoupala k +24 °C. Občas zavanul slabý větřík, které čápy povzbuzoval k nácviku letu. V 9:22 Bohunka při odletu jen těsně minula hromosvod, který ji proklouzl pod břichem a mezi nohama. Bohouš vhodil do dračince dvě myši a raději odletěl pryč. V 11:52 donesl k obědu hromadu menších hadů, nejspíš vyplenil doupě slepýšů. Po hadech se jen zaprášilo a Bohouš vzápětí též zmizel v prachu. Mladí využili volného hnízda k dalšímu tréninku. Při jednom ze svých odletů Bohunka vyrazila tak prudce, až z ohrádky vyrazila větev. Ta spadla dolů, doprovázena hlučnou ránou při svém dopadu na střechu pod komínem. Po 14. hodině se Horymír snažil přesvědčit oba rodiče, že to bude právě on, kdo zhruba za dva týdny vzlétne z komína jako první. Docela se mu to dařilo, sourozenci zvědavě přihlíželi.

Navečer si Bohouš ustlal uprostřed hnízda. Jak záhy zjistil, nebyl to nejlepší nápad, neboť mu jedno z čápat při cvičení stouplo na ocas. Raději se zvednul a po chvilce odletěl. Mladé čekala další večerní chvilka o samotě. Šemík s Vesnou předvedli, jak zvládají současné protažení křídla a nohy. Protože nefoukal vítr, oddávali se především hnízdoválení a čapí kosmetice. Po takřka dvou hodinách klidu probudila ve 20:45 vepřín svým návratem Bohunka. Hladovým drakům cosi předhodila na vzdálenějším konci hnízda, nebylo však poznat složení večeře.


 

Horymír na jedné noze
Bohunka a hromosvod
Horymírova show
Dvě holubičky

5 komentářů

  1. Ha, ha. Je zajímavé, že čapí hnízdo je i dračí hnízdo a vepřinec. Vtipné porovnání. A úžasný vývoj těch mladých. Nevím jak v Bohuslavicích, ale ve Stockholmu trprve zapadlo slunce a trochu se zešeřilo. Je 21:40. Dobrou noc všem v hnízdě.😴

  2. Chystají se, chystají, nedá jim to. Po prvním letu se jim předestře volná potravní tabule, už nebudou závislí na tom, co jim ustaraní rodiče předhodí. Trénování ladných ptáků je nádherné - příroda ukazuje zase jiné krásy svých chovanců ☺

  3. To nám bude smutno, až rodinka odletí. Pane Prouza, nebudete mít pro nás nějaký náhradní program? Moc hezky se čtete, možná přemýšlíte nad knihou.

    1. Smutno nám bude všem, ale zase se budeme těšit na jaro až se vrátí. A já se dostanu k věcem, na které díky nim nemám teď tolik času... 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00