Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Promovaní inženýři

Všichni mladí čápi se poctivě zapojují do tréninku křídel a netrpělivě očekávají chvíli, kdy jim letky umožní první let. Kromě cvičení se také účastní úklidu hnízda a je vidět, že jsou učenlivými žáky svých rodičů. Horymír dnes předvedl, že minimálně opravu ohrádky by už zvládl sám.

V pátek večer přiletěl Bohouš domů ve 22:14 a během deseti minut ulehl vedle mladých na hnízdo. Vydržel se povalovat až do 0:41, kdy vstal a společně si s Bohunkou zaklapal. Mladí v noci vstávali pouze na toaletu, rodiče je v druhé půli noci hlídali vestoje. Obloha byla skoro zatažená, bez deště. Nejchladněji bylo kolem půlnoci (okolo +14 °C), poté se lehce oteplilo. Okolo 5:30 ráno se objevila poměrně hustá mlha, která se začala rozpadat po sedmé hodině. Čápy ale nijak neomezila, Bohouš vyrazil na sobotní ranní lov ve 4:33. Po půl hodině se vrátil s větvemi a žížalami. Bohunka následně donesla seno a též žížaly. Poté se všichni pustili do ranní hygieny a úklidu.

Co se v mládí naučíš…

Dospělí čápi dále přepeřují, po hnízdě se povaluje spousta peří. Při dopolední návštěvě kosmetického salónu si Bohunka vytrhla z křídla další černou letku. Brunclík si pak o něco později s vypadlým brkem dlouho pohrával. Většinu dne bylo skoro zataženo a teplota se udržovala okolo +20 °C. V 11:30 přešla přímo přes hnízdo slabá přeháňka a čápi lehce zmokli. O to větší důvod pak měli zabývat se znovu úpravou peří. Při večerním krmení donesl Bohouš na komín masivní klacek a vzápětí vyklopil mezi smečku hladových draků ranec hadů.

Po dalším večerním krmení už ale neměl náladu na žebrání a tak záhy hnízdo opustil. Mladí využili volného prostoru nejen k rozcvičce, ale také k průzkumu podestýlky, zdali v ní přece jen nezůstalo něco k snědku. Horymír pak odklidil ze středu hnízda klacek, který tam nechal povalovat Bohouš a zručně ho umístil do ohrádky. Brunclík se chvíli promenádoval před kamerou, načež také provětral křídla. Kromě kroužků se nyní dají mladí čápi poznat i podle jiných znamení: Horymír má obě nohy světlé, Brunclík naopak jednu světlou a jednu tmavou. A Vesna, podobně jako Bivoj, má “pihu krásy” – avšak v jejím případě na pravé straně zad. Bohunka se vrátila o 20. hodině a tichý komín se změnil ve výkrmnu hladových vepřů. Kvičení ale nemělo dlouhého trvání, umlčela ho dávka drobné stravy.

V salónu krásy
Hadí večeře
Horymír stavitel

3 komentáře

  1. Díky za ty krásné nové infomace... Těší mne dnes ty o tom, jak čápi také začínají uklízet, jak si osvjují dovednosti rodičů, pokud jde i o úpravu ohrádky... Naše děti by se od nich mohly učit...

  2. Mladí čápi se rychle učí po vzoru svých rodičů. A já jsem si zvykla počkat si na Večerníček, kdy se vždycky dozvím něco nového. Mladí stavitelé - co se v mládí naučíš... ☺

  3. Dík za popis jak rozlišit čápata od sebe. Podařilo se mi na jednom snímku nalézt pihu krásy a tím i Vesnu. Ty ostatní ještě rozlišit neumím. Musím pochválit i snímek s brkem v zobáku. Krása. Dík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00