Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

K čemu máme křídla?

Sotva dostali mladí čápi kroužky, začali se zaměřovat na dosažení další životní mety, kterou je samostatný let. K tomu jim nejprve musí plně dorůst opeření a letky na křídlech. Ty sice ještě nemají, ale mávání křídly už trénují.

Úterní večer po kroužkování byl rozpačitý. Oba rodiče byli více ztuhlí než mladí, kterým záhy otrnulo. S příchodem noci se napětí přece jen uvolnilo a krátce po půlnoci si Bohouš lehl na hnízdo vedle čápat. Bohunka zbytek příjemně teplé noci (ranní minimum +15 °C) prostála. Bohouš vstal ve 3:22 a ve 4:40 opustil komín. Vrátil se s výstrahou přesně za půl hodiny.

Bohatýrská snídaně

Pozdní ráno strávili Bohouš s Bohunkou společně na hnízdě, věnujíce se jeho úpravám. V 6:55 vyplivl Bohouš velkého pstruha, kterého po krátké tahanici se sourozenci zhltl Šemík. Asi má opravdu koňský žaludek, protože ho tam složil jako nic. Bohunka pak ještě dokrmila hromadou brouků ty, na které se nedostalo. Po odpočinku po snídani následoval trénink. Všichni mladí čápi již zvládají stát bez opory, starší vydrží delší dobu a zvládají i chůzi. Šemíka nabil pstruh energií, zkoušel i mávat křídly. Brunclík o něco později předvedl, že tuší k čemu jsou křídla. Ukázal nám, jak má již vyvinuté letky a rozpětí křídel.

Vedro přichází

Ráno bylo lehce pod mrakem, dopoledne se však vyjasnilo a teplota po poledni dosáhla +28 °C. I když následně mraků přibylo a slunce přestalo svítit, zůstávalo dosti teplo. Bohunka tak v 9:44 poprvé napájela, do 15. hodiny proběhlo na hnízdě celkem 9 hasebních zásahů. Při plnění žíznivých zobáků v 15:02 tekla Bohoušovi voda snad i nozdrami. Mladí čápi nebyli tak aktivní jako ráno a dopoledne, polehávali po hnízdě nebo se vsedě otáčeli zády k slunci. Když Bohunka donesla seno, všichni za něj hezky poděkovali. V 15:51 Bohouš odletěl z komína a vrátil se téměř po čtyřech hodinách v 19:47. Asi se byl sám nakrmit, neboť jeho úlovek pro mladé čápy byl veskrze hubený – jeden hraboš. Bohunka se tedy vydala na večerní lov, aby mohl být dračí hlad ukojen.


 

Šemíkova bohatýrská snídaně
Brunclík zkouší křídla
Praskl nám hydrant!
Děkujeme za čerstvé seno

7 komentářů

  1. Mám další otázku - omlouvám se ... Jak to maj čápi s čichem - cítí z mladých nebo z hnízda lidský pach ?

  2. Neuvěřitelné jak se rychle čápata vyvíjí. Jak v mávání s křídly, tak do sebe nasoukat velkou rybu a nezadusit se. Tentokrát to vyhrál Šemík. Dobrou noc na komín. My ve středním Švédsku tu máme teprve západ slunce (je 22:09). Za týden bude letní Slunovrat a pak se bude den zase zkracovat.

  3. To jsou pěkné obrázky z přírody. Bez kamer bychom byli chudší o zajímavé poznatky a zážitky. Díky za tuto možnost a přeji klidné dny s dalšími radostmi ☺

  4. Ve Wikipedii je u čápa bílého uvedeno "Při třepotavém letu čápi pomalu, rozvážně máchají křídly o intenzitě cca 170 mávnutí za minutu. " V článku vydaném v 5+2 Zlínsko (zřejmě opsáno z W.) z 24. 3. je uvedeno, že "čáp mávne v letu 170 x za minutu, pohyb činí pomalu a rozvážně". Připadá mi to přinejmenším zavádějící. Nebo se mýlím?

    1. 170 pohybů za minutu mi jako pomalý pohyb opravu nepřijde, čáp nejraději plachtí tak, aby křídly vůbec mávat nemusel a šetřil tak energii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00