Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

I déšť má své výhody

Dnešní dění na bohuslavickém hnízdě bylo jednoznačně zastíněno tragédií v Mladých Bukách. S ohledem na to, že den uplynul poměrně v klidu, zaměřím se pouze na nejzajímavější a nejdůležitější momenty.

Než na hnízdo padla sobotní tma, donesl Bohouš čerstvou a suchou podestýlku. Přes usnutím čápat Bohunka vyčistila důlek a nově ho vystlala. V noci se pak v sezení nad čápaty oba rodiče střídali. Bohunka jako známé ranní ptáče vyrazila v neděli na snídani už ve 4:30. O 45 minut později vystřídala Bohouše v sezení a ten se vydal pro větve i seno. Ráno bylo studené, teplota klesla až k +3 °C a oběma čapím rodičům stoupala od zobáků pára. V 6:27 došlo na první krmení – žížaly.

Poté se sezení ujala opět Bohunka, která během dozoru uklízela jamku a čistila čápatům zadečky. V devět hodin následovala porce žížal od mámy, za 40 minut druhá porce žížal a ještěrek od táty. Bohunka před polednem přidala ještě pořádnou dávku brouků. Následoval polední odpočinek, při kterém Bohunce dva zvědavci vykukovali zpod křídla. Bohunka se pak pustila do čistění prachového peří čápat, ta však její pečlivostí nebyla příliš nadšena a raději by po obědě spala.

Ve 13 hodin se domů vrátil Bohouš s pozdním obědem v podobě hadů a ještěrek. Pohlídal mládež, zatímco Bohunka přinesla novou podestýlku a broučí svačinku. Bohouš pak naháněl nad hnízdem 3 cizí čápy, nakonec se vrátil bránit samotné hnízdo. Čápata opět předvedla poplachovou akinezi. Zatímco jedno z dráčat usnulo Bohunce pod křídlem, obranář Bohouš se přiřítil na komín a mocně klapal.

Pětka se klube

Do té doby docela přívětivé počasí se začalo kazit, od západu postupovala linie bouřek s deštěm. Bohouš zůstal po 16. hodině na hnízdě a přečkal vydatný déšť ležíc vedle Bohunky. Po dešti se v 17:11 vydal opět do terénu. Ve stejný okamžik jsme zjistili, že “číslo pět žije“. V pátem vajíčku byl znatelný pohyb klubajícího se čápěte. Snad se vyklube co nejdříve. O chvíli později začalo opět slabě pršet a nad hnízdem se rozklenula večerní duha. Po šesté hodině večerní donesl Bohouš větve a zasedl nad čápaty. Bohunka vyrazila pro večeři a po hodině a půl se vrátila doslova se “žížalovou bombou“. Takové množství jídla jsme letos ještě neviděli – déšť na hnízdě je sice jistě nepřijemný, ale takto vypadá jeho příjemnější důsledek.

Zvědavci
Číslo pět žije!
Duha nad komínem
Žížalová bomba

8 komentářů

  1. Škoda, že nemáme fotku, jak se kouří čápům od zobáku 🙂 To bych rád viděl 🙂 Jinak skvělé stránky a zprávy! 🙂

  2. Během dne několikrát nakukuju do B&B hnízda a vím, co se děje. Přesto se vždy moc těším na večerníček, vtipný text a krásné fotky s popisky. To je prostě dar takhle pěkně vše shrnout, abychom se my, fanoušci komína, pobavili, i když zrovna dnešek nebyl veselý. Děkuji moc, Tomáši.

  3. Děkuji za zhodnocení dnešního dne. I déšť má opravdu své výhody.Mladobucká tragedie mě vyřadila z normálního nedělního odpoledne. Obavy, přemýšlení, zda by se něco podobného mohlo stát našim čápům, to se mě stále vracelo. Snad né,a hnízdění bude klidné. Pětka se líhne pomaleji . Bude-li kuře v pořádku, to poznají nejlépe rodiče a v případě postižení nebo pomalého vývoje,pak dochází k eliminaci. Když jich Bohunka položila pět, musíme to respektovat. Stačí tři, čtyři, to je nejjistější odchov. Po přečtení chatu jsem se lekla některých komentářů,případnou medializaci a podobné návrhy ,to je mimo mé úvahy. Samozřejmě lidi finančně přispěji rádi, tak jako jsme to dělali v minulých těžkých případech. Pomáhali kde bylo třeba , číslo účtu je dobrá věc.Ještě jednou,děkuji za všechny večerníčky.

  4. Jsem zvědavá, zda se páté vyklube a jak ji přivítají sourozenci. Aby v něm neměli otloukánka- tedy oklovánka. Tragedie v Mladých Bukách odpoutala sice pozornost od jiných hnízd, ale podle počtů diváků je zájem čím dál větší a to je dobře.

  5. Překvapení s pátým čápátkem - letošní výživě prospívá i deštivé počasí. A vlastně všude, i když je déšť nepříjemný. O to víc je krmiva ☺

  6. Děkuji za zprávy. Mladé Buky v nás budí obavy, při sledování pivovarského komína se mi zdálo, že se jedno klove.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00