Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Návrat zimy

Velikonoční pondělí 5. dubna bylo posledním dnem s poměrně dobrým počasím. Vpád arktického vzduchu a dočasný návrat zimy však byl za dveřmi. Ráno bylo ještě skoro jasno s mrazem okolo -3 °C. Bohouš strávil většinu noci spíš vleže a probudil se opět s ojíněnými zády.

Během rána a dopoledne ještě prosvítalo slunce a bylo vcelku teplo, i přes +10 °C. Bohouš tento čas jako tradičně využil k vylepšování hnízda. Přinesl několik zbrusu nových větví i čerstvou podestýlku. Pozorováním jeho letu jsme zjistili, že “rákosové” listy nenosí od řeky, ale z některé ze zahrad pod horní silnicí.

Když jsem v 9:10 projížděl okolo vlakem, stál Bohouš na komíně a hezky pozdravil zaklapáním v záklonu. Ve skutečnosti ale neklapal na vlak, nýbrž na káni, která narušila bezletovou zónu okolo hnízda. Plašil ji pak během dne ještě několikrát. O hodinu později se opět projevil jako mistr skoku a na rekordních 56 sekund si osedlal kamerový stožár.

Před polednem začal zesilovat jihozápadní vítr, kterému Bohouš odolával převážně vkleče či vleže. Po 16. hodině začalo vydatněji pršet, ve stejnou chvíli se Bohouš vydal na večeři. Snad byla též vydatná, neboť se vrátil až za dvě a půl hodiny. Studená fronta mezitím přešla a srážky dočasně ustaly. Také výrazně zeslábl vítr a ochladilo se. Po půl osmé večer začalo na Bohouše stojícího na hnízdě sněžit. Sněžení lze očekávat i v noci a zítra.

Bohunka se stále nevrátila. Podle Marion je však ještě mnoho německých čápů s vysílačkami (jejichž data nejsou veřejně dostupná) v Bulharsku a Rumunsku. Známý čáp Gustav možná dorazí na své domovské hnízdo na severozápadě Německa zítra. V následujících dvou dnech bude počasí pro dálkové lety nevhodné a tak musíme s Bohoušem trpělivě čekat dál.

Novinky odjinud

V Lindheimu během noci snesla Wilma čtvrté vajíčko. Necháme se překvapit, zdali již bylo poslední či nikoliv. Dále se můžete podívat na galerii od Lukáše – včerejší prázdné hnízdo (Bohouš hrál při večeři na schovávanou) a dnešní návštěva ve Vlčicích.


 

Neklapu na vlak, ale na káni
Hop na kameru

2 komentáře

  1. Dobrý den,sleduji.Je to uchvatné.Jsem z jih.Čech Tábor.Máme v Plané n.Lužnicí čapí hnízdo,je osídlené.V Chýnově Také,akorát nemáme přes webkameru,což celkem škoda.Sledovala bych.Mám ráda přírodu.Líbí se mě dnešní vymoženost webkamer.Je to nadherné,uchvatné.V Bohuslavicích perfektní,samozdřejmě sleduji i z jiných míst.Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00