Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Mistr skoku

Jestli si někdo ještě nebyl zcela jist, zdali je na hnízdě opravdu Bohouš, tak tyto pochybnosti byly dnes spolehlivě vyvráceny. Ale hezky vše popořádku.

V pátek 2.dubna si Bohouš zaletěl na večeři a vrátil se až za tmy s novými hnědými polobotkami. Nejspíš si byl dopřát žabí menu. V noci na hnízdě střídavě ležel i stál, nad ránem na něj začaly padat kapky deště smíšené se sněhem. Navíc se zvedl studený severovýchodní vítr. I přesto Bohouš věnoval část času transportu nové podestýlky na komín a úpravám ohrádky. Před osmou hodinou ranní si zalétl pro stařinu na louku pod horní silnicí. Po práci si vychutnal zasloužený odpočinek.

Těsně před polednem zasáhla hnízdo první ze sněhových přeháněk, nebyla však ale zdaleka tak silná jako na jiných místech. Bohouš jí čelil většinou ve stoje, jen za silnějších poryvů větru si lehl. Občas na někoho také výstražně zaklapal. Okolo půl druhé následovala další přeháňka. Do odpoledního vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové pronikl další report o aktuálním stavu hnízda, děkujeme zároveň i za polední písničku na přání

 

Přišlo to naprosto nečekaně, Bohouš si protřepal křídla, odborně poměřil výšku nového nosníku, šibalsky se podíval do objektivu – a hop. Mistr skoku na kameru opět zaskóroval. I přes antičapí ochranu vydržel poměrně dlouho, celých 45 sekund. Seskočil a tvářil se jako úplné neviňátko. Při výskoku jsme mohli zkontrolovat stav čapího podvozku i slušivé péřové kalhotky. Avšak byl při své činnosti zachycen pohotovým fotografem, takže dohledu stejně neunikl.

Za malou chvíli na hnízdo udeřila další sněhová přeháňka doprovázená silným větrem, kterou Bohouš přečkal vleže. Sluníčko se s přeháňkami střídalo i ve zbytku dne, ale srážky již nebyly nijak silné, nepříjemný byl spíše vítr. Dorazilo také ještě jedno rozhlasové přání. Před šestou hodinou večerní Bohouš vyrazil opět pro něco dobrého k snědku.

Bohunka dnes již nejspíš nedorazí, počasí na dlouhé lety nebylo vhodné. Zítra se situace poněkud zlepší, aby se v polovině pondělí opět zhoršila (a zůstala špatná po většinu týdne). Není ale zatím důvod k nervozitě. Bohouš loni přiletěl až 12. dubna a Bohunka na něj čekala celý týden. Letos navíc nedorazil na spoustu hnízd ani jeden z čápů.

A novinky odjinud?

V noci na sobotu snesla v Lindheimu Wilma již třetí vajíčko. Wilfried pokračuje v nošení odpadků na hnízdo, kromě závoje přinesl kupříkladu i pracovní rukavice. Vítr sice většinu odpadu zase shodí dolů, ale závoj se se zachytil za větve a vlaje tak podél hnízda.

Hnízda ve Vlčicích, Batňovicích, Chvalči i Trutnově zůstávají zatím prázdná. O návratu čápů na Broumovsko hovořil v ČRo Hradec Králové opět Petr Kafka.

Překvapení nás ale čekalo po poledni v Mladých Bukách. Po několika blízkých průletech přistál na hnízdě druhý čáp. Jak se po chvíli ukázalo při milostném aktu, z “Bukáčka” se vyklubala paní čápová. Takže první byla na hnízdě samička, až dnes přilétl samec. S ohledem na absenci kroužku lze těžko říct, zda se jedná o Bukáčka, partnerka je však rozhodně nová. Loňská Betynka, se kterou Bukáček trávil čas po tragické ztrátě Bukynky měla kroužek, tato čápice ho nemá. Čapí láska je na tamějším hnízdě velmi frekventovaná.

Král hnízdovál na trůnu
Kontrola podvozku aneb Mistr skoku na kameru
Aprílové počasí
Bohoušek a čapí kalhotky (foto K. Čapek)
Mistr světa ve skoku na kameru (foto K. Čapek)
Letos je lepší výhled (foto K. Čapek)

7 komentářů

  1. Dnešní komentář je tradičně velmi dobrý.Fotky našeho mistra skoku se povedly. Byl to okamžik, který se zachytí jen při velkém štěstí. Může někdo pochybobat o tom že je to Bohoušek? Jenom nový, neznalý fanoušek Bohuslavického hnízda.

  2. Držíme palce i na Vysočině, aby Bohunka brzy přiletěla, my jsme kompletní. V Třebíči však došlo k omylu i ze strany "pozorovatelů - odborníků". 1.4. doletěla Týna a o den později Tom - tedy naopak, než jsme psali. Naši nemají kroužek, i velikostně jsou skoro stejní, proto ten omyl. Letos by se mladí konečně měli kroužkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00