Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pánská jízda

“Sám si peru, sám si vařím, na komíně hospodařím” – to si zatím může poklapávat Bohouš při čekání na Bohunku. Jeho první noc o samotě proběhla v klidu, střídal postávání s hnízdoválením. K ránu začal zesilovat vítr a spadlo pár dešťových kapek. Bohouš si ve větru dopřál rozcvičku, protáhl se a zaplachtil si nad hnízdem. Všichni mohli vidět, po kom ten Bivoj je. Následoval krátký průlet okolo hnízda a hurá do práce.

Hnízdo sice pokrývá měkká tráva, ale není nad poležení na suchém senu. Brzy ho na hnízdo dorazila první zásilka. Z matrace bylo také potřeba vytahat zarostlé klacky, které ztěžují hnízdoválení. Při této práci narazil Bohouš na svůj loňský vítězný doutník. Byl sice skoro tak zelený jako tráva ve které spočíval, ale Bohouš ho láskyplně potěžkal v zobáku a uložil do ohrádky vedle hromosvodu. Přesunul následně i několik dalších větví a zaletěl k řece pro další výstelku. Tentokrát se vrátil s rákosovými listy, které mu ale vítr rozfoukával.

Zbytek dopoledne věnoval hnízdoválení, které mu ale znepříjemňoval studený severovýchodní vítr. Bohouš se na hnízdě točil jako korouhvička a hledal správnou pozici, ve které mu nebude táhnout na biskupa. Před polednem se byl proletět, vrátil se s výstrahou dvěma velkým ptákům (možná jiným čápům) kroužícím nad lesem. Odpoledne opět spíš polehával, ale přitom bedlivě sledoval oblohu, zdali se již neblíží Bohunka. Když se nedočkal, vyrazil pro něco dobrého do zobáku. Pod komínem se v té době byl podívat i Lukáš.

Při návratu z večeře v 17:51 donesl Bohouš na komín pořádnou větev. Postával pak na hnízdě ve večerním slunci, vítr mu čechral peříčka na krku. Je zatím nebývale čistý a přímo září. Dnes se Bohunky již asi nedočká, snad zítra nebo v dalších dnech. Počasí se však bude dál zhoršovat, k dnešnímu ochlazení se zítra přidá sněžení a následně i ranní mrazy. Všichni ale víme, že čápi to zvládnou.

Zatímco Bohouš s Bukáčkem nadále čekají na své partnerky, v Ústí nad Orlicí se dnes odpoledne na hnízdě již setkali oba čápi. Následná chvíle čapí lásky odhalila menší omyl při identifikaci čápů. Kroužek má Uršula (byla na hnízdě první), bez kroužku je Ulrich. Také v Žirči se objevil první čáp, ale pobyl pouze chvilku a pokračoval někam dál.

Ranní rozcvička
Gauč potřebuje vylepšit
Čas na vítězný doutníček
Stavím pouze z přírodního materiálu
To je ale rozpětí

3 komentáře

  1. Dekuji moc krat za vas mail, sleduji vas uz cely rok - vyborne a informativni prevedeni - u nas ve Walesu capi nejsou tak si uzivam vase v Bohuslavicich a ostatni kolem. Drzim vsech 10 aby se Bohouskovi uz brzo vratila jeho Bohunka.

  2. Náhodou jsem dnes na vaše stránky narazila a moc vám děkuji za tak nádherné (a čtivě napsané) přiblížení každodenního života čápů, v mém okolí nikde nejsou žádná hnízda ani čápi k vidění, tak budu teď s radostí sledovat vás... čápy mám odjakživa moc ráda, těším se na pokračování, aby se už Bohouškovi vrátila jeho Bohunka... přeji hodně štěstí a brzké oteplení... Libuše ze Zlína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00