Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Sólo pro rodiče

Dnes nastal ten velký den, kdy Ctirad, Šárka i Plaváček opustili definitivně rodné hnízdo a vydali se na dlouhou cestu na jih. Nezbývá nám než jim popřát šťastnou cestu, dobrý vítr do křídel a dlouhý a spokojený čapí život. Snad jim bude dopřáno, aby se po několika letech vrátili do míst, kde se narodili a vyrůstali. Budeme na ně čekat a třeba mít i štěstí, že je po cestě někdo odečte (jako Bivoje) a my se tak dozvíme, kam je křídla zanesly a jak se jim daří. Hodně štěstí naši drazí!

Šárku jsme měli možnost naposledy spatřit ve středu 19.8. v 15:56:54, když opustila hnízdo spolu s Plaváčkem a všichni tři vyrazili s Ctiradem na lov. Plaváček s Ctiradem se vrátili v 16:34 a přenocovali s oběma rodiči, kteří dorazili domů ve 20:24. Šárka nejspíš přespala naposledy někde pod komínem.

Čtvrteční počasí bylo nádherné. Od rána svítilo slunce, na obloze se během dne objevilo jen několik nízkých kupek, které naznačovaly vynikající podmínky pro let v termice. Vítr téměř nefoukal, teplota odpoledne vystoupala lehce nad +26 °C.

Oba rodiče i Ctirad s Plaváčkem vylétli z hnízda brzy, už v 5:42. Bohunka se však na komín záhy vrátila. Postávala na okraji hnízda a protahovala si křídla. V 6:41 ji vyděsil malý ptáček, který zavítal k hnízdu – nejspíše to byl rehek. Bohunka se pak pustila do úklidu větviček, než se vrátil Bohouš. O něco později se chtěl podívat na komín holub Valda, ale Bohunka po něm ihned vystartovala.

V 9:16 oba rodiče společně opustili hnízdo, aby se na něm vzápětí objevili Plaváček s Ctiradem. A to byla poslední chvíle, kdy jsme je spatřili. Oba se doma ani neohřáli a opět vyrazili pryč. Plaváček vzlétl v 9:20:24, Ctirad v 9:20:42. Zamířili na oblíbenou louku pod železniční trať a nějakou dobu ještě byli viditelní jako dvě bílé tečky v louce. Pak zmizeli z dohledu.

Bohouš se vrátil domů v 9:23 a po chvíli se natáhl na hnízdo. Po většinu dne pobýval střídavě na komíně a mimo něj, na komíně se často rozhlížel do kraje nebo polehával. Ve 14:52 se za ním vrátila Bohunka, která prvně přeletěla s klapáním nad hnízdem (viz video) a po přistání se oba krásně pozdravili. Večer pak trávili oba spolu na hnízdě, opět se rozhlíželi do kraje, upravovali si peří, občas zaklapali. Je to i pro ně příprava na dalekou cestu? Oba spolu vyletěli v 17:30 a krajinu vzápětí zalilo večerní slunce pozdního léta.

Nyní je 20:00 a hnízdo je stále prázdné. Odletěli i rodiče? Zítra uvidíme, zda letošní čapí epopej skončila či nikoliv…


Copak tu děláš, maličký?
Rozcvička před dalekou cestou?
Bohunka v ranní záři
Ještě tu není dům holubí!
Poslední Plaváčkův odlet
Poslední Ctiradův odlet
Bohoušku, zase jsi to letos dokázal
Zasloužilý otec odpočívá
Přelet nad čapím hnízdem
Vždycky spolu
Úsměv královny Bohunky
Večer pozdního léta

13 komentářů

 1. V Třebíči už Bonifác se Servácem na 99% také odletěli. Ani se Bonifác už nedostavil na druhé stání k okresnímu soudu:-) Moc děkujeme, že jsme mohli sledovat i ty vaše rošťáky a zažít u monitoru spoustu krásných chvilek. Ať všichni čápíci mají příznivý vítr do křídel a prožijí spokojený a dlouhý život.

 2. Děkujeme za každý komentovaný den.Je to nádherné sledovat od začátku až do odletu celou čápi rodinku.Po přečtení tohoto komentáře mě začaly téci slzy po tvářích.Preji všem hodně sil na dalekou cestu a snad za rok neviděnou.Tomasi všem moc děkujeme za všechno.
  .

 3. Nyní naši malí jsou na první velké cestě. Jsem smutný, ale zároveň jsem hluboce dojatý a šťastný. Jsem rád, že mají tak úžasné rodiče, kteří se o ně dobře starali. Ve všech oblastech to mohou dělat jen dobří rodiče. Jsem vděčný za to, že jim počasí moc nezasáhlo. Stejně jako v jiných oblastech, kde bylo hodně smutku a utrpení. Jsem vděčný za to, že vyrostli na nádherném místě, kde mohli najít dost jídla a nikdo neměl hlad. I když ti malí prosili jako mistři světa. 😉 Čápi se naučili vše, co se museli naučit. Jejich rodiče jim poskytli dobré nástroje pro jejich cestu. Kéž jsou vždy chráněny. Všechny naše dobré myšlenky s nimi létají a doprovázejí je na jejich cestě. Čápi tvoří velké komunity na své dlouhé cestě. Společně jsou silné. Neznají žádné hranice a stěny. Jen my lidé budujeme hranice a často máme stěny v našich myšlenkách a pocitech. Můžeme se od nich tolik naučit ... Děkuji, že jste mě nechali doprovázet. Přeji vám hodně štěstí a požehnání. (Google Translater)

 4. Šťastný let a vraťte se, Bohunko Bohouši krásná rodina, dekujeme i vám kteří jste umožnili, nám vše sledovat v přímém přenosu, za rok nashledanou

 5. Obrovsky dik za priblizeni capi rodinky. Nekdy bych chtela byt jejich... napsal:

  V myslenkach je doprovazim a capikum dekuji za zpestreni leta, vratte se, prosim!

 6. Je zvláštní, kolik radosti nám přinese jarní přílet čápa, pak jeho družky, jak každý rok netrpělivě vyhlížíme. I my, v Rožmitále pod Třemšínem, máme to štěstí, že můžeme každým rokem pozorovat čapí rodinu. Letos poprvé i přes webovou kameru (i když ne tak dokonalou, jako máte v Bohuslavicích). Čapí rodina se u nás rozrostla hned o čtyři mláďata. Zároveň jsme sledovali i hnízdo v Bohuslavicích. Přílet, líhnutí i odlet probíhal u nás i u vás téměř na dny stejně. Třeba poletí za moře i ve stejné partě. Stýská se nám po nich, nezbývá než čekat na jaro. Šťastnou cestu!

 7. Nedá mi to a musím tu Třebíč uvést na pravou míru. Přiznávám, že jsem více času sledovala hnízdo v Bohuslavicích. V Třebíči odletěli Tom a Týna, tj. rodiče a mládež Servác s Bonifácem jsou ještě doma. Je to běžné, že nejdříve odletí rodiče nebo je to výjimka?

  1. Úplně běžné to není, ale občas se to stává - loni zůstal v Dubném Toník taky dlouhou dobu sám, až do září.

   1. Děkuji za odpověď. Jak "naši" zůstali jen dva, jsou pořádně velcí a je snadné si je splést s dospělými. Kamera není tak kvalitní jako vaše. Příští rok máme slíbeno i se zvukem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00