Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Kolotoč pod i nad komínem

Když Ctirad v úterý večer opět vytlačil Šárku z hnízda, nastal na komíně klid a k žádným dalším konfliktům během noci nedošlo. Šárce to asi ani příliš nevadilo a znovu přenocovala na střeše pod komínem. Noc na středu byla jasná, suchá a poměrně teplá. Od rána panovalo slunečné počasí, které vydrželo po celý den. Na obloze se objevilo pouze několik nízkých kumulů, teplota vystoupala k +30 °C. Vítr vanul pouze velmi slabý.

Bohoušovi přes noc asi ztuhly záda a tak je musel ráno pořádně protáhnout. Jakmile se dostatečně rozcvičil, sletěl dolů za Šárkou a poseděli spolu na střeše. „Tři králové“ se dál povalovali na hnízdě a vyrazili na snídani až v 8:13, po kontrolním výletu Plaváčka. Na hnízdo se vrátili až po více jak třech hodinách v 11:20, společně s Bohunkou. Opět žebrali, ale bezúspěšně.

Krátce před polednem nastal kolotoč. Nejprve na komíně při krmení, posléze pod komínem v rámci srazu přátel „Kafkova“ komína a jeho obyvatel. A úplně nakonec ve výšce nad komínem. Tam se totiž objevili tři cizí čápi, pravděpodobně mladí z Batňovic. Kroužili nad hnízdem a postupně vylákali všechny naše k sobě nahoru. Nakonec vzlétli k nebi i Bohunka s Bohoušem, kteří předtím vydatně klapali. I když spíše na pozdrav než výhružně. Deset minut trval čapí rej, pak se naše mládež vrátila domů.

Během odpoledne vylétávali „tři králové“ společně i samostatně z hnízda na delší i kratší dobu. Nejvíce zůstával doma Ctirad, který se ve 14:30 snažil vyžebrat od Bohouše svačinku, ale měl smůlu.  Ve 14:53 přistál na hnízdě Bivoj doslova v orlím stylu. Po něm se objevil Plaváček a za ním překvapivě Šárka. Ctirad se kdesi opozdil a když dorazil jako poslední, Šárky si vůbec nevšímal. Tu ale nečinné postávání na komíně přestalo po půl hodině bavit a o své vůli odletěla. Zdá se, že její vazba na domov je už opravdu volná a pobyt mimo hnízdo ji netrápí.

Odpoledne a večer pobývali na hnízdě především Ctirad a Plaváček, Bivoj si vyrazil po svém. Po Šárce bude nejspíš druhým samostatným členem hejna. V 16:53 dorazil na zrovna prázdné hnízdo Bohouš a trošku poklidil rozházené klacky. V 18:40 proběhlo večerní krmení Ctirada a Plaváčka Bohouše v Bivojově nepřítomnosti. Ten se někde potuluje ještě i nyní, krátce před 20. hodinou.

Nějak mě v noci zdřevěněla záda
Kdopak se nám to dole toulá?
Zdravíme návštěvníky na loučce
Bivoj v plné kráse
Alespoň na chvíli opět ve čtyřech
Šárce to sluší
Plaváček hnízdovál
Ranvej je potřeba uklidit

 

2 komentáře

  1. Začíná mi být smutno.Nějak moc věcí končí. Mohu jen přihlížet, ale i tak díky za ty krásné reportáže , fotografie i videa. Nakonec i za chat k čápům...☺♥

  2. Zdravím příznivce čápů a "naší čapí rodinky" a kominíky,
    děkuji za příspěvky, videa, foto, zkrátka za vše. Osobně v tom nacházím větší potěšení než číst "denní tisk".. a příspěvky mě nejedenkrát hlasitě rozesmály! Smekám klobouk- tedy spíše pomyslně klapu zobákem 🙂
    Fandím své jmenovkyni, a mávám "křídlem"..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00