Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pět čápat na komíně

Po dopoledním odletu Šárky mimo hnízdo zavládl na komíně podivný klid. I když panovalo nádherné slunečné počasí a teplota vystoupala znovu k +31 °C, zbylí “tři králové” hnízdo nehodlali příliš opouštět a raději se “grilovali”. Jako by se báli, že se mezitím Šárka vrátí a jejich doupě jim zabere. Vyletěli na hodinu po desáté hodině, krátce po poledni a nakonec se odhodlali k delšímu výletu ve 14:42. Zjevně vyrazili pro něco k snědku, protože od rodičů toho příliš nedostali.

Vrátili se téměř přesně v 16 hodin. Překvapivě včetně Šárky, které dovolili přistát na hnízdě a kromě několika menších výpadů nechali na pokoji. Největší překvapení však nastalo v 16:12:16, kdy na komíně přistál další čáp. Nebyl to však ani Bohouš ani Bohunka. Jednalo se o cizího mladého čápa, s kroužkem na pravé nožce (tj. jako Bohunka). Bohužel ho měl tak “začápený”, že se nedal dokonale odečíst. Značka na něm byla pravděpodobně CZP CE4?4 (? mohlo být číslo 0, 2, 3, 6, 8 nebo 9). Pokusíme se zjistit víc.

O něco později dorazil na hnízdo Bohouš a provedl krmení. Cizí čáp pouze na chvíli odletěl a zase se vrátil, nikdo na něj neútočil (to spíše opět Ctirad na Šárku). Nejevil o krmení zájem. V 17:27 opustili hnízdo všichni domácí vyjma Plaváčka a cizí návštěvník se k nim přidal. Všichni se pak vrátili okolo 18:03, zároveň s Bohoušem. Při následném krmení už nebyl návštěvník tolerován a musel se vzdálit. Při dalším přistání na hnízdě se na něj šel Bohouš podívat osobně a cizí čáp jako by ho prosil o povolení pobytu (štěbetal). Mladí ho ale znovu vyhnali. Pokusil se vrátit ještě jednou, ale Bohouš mu zastoupil cestu a ostatní mu jasně naznačili, že pro něj na komíně není místo. Cizinec zvedl kotvu a Bohouš ho pro jistotu vyprovodil do větší vzdálenosti od hnízda.

Doma zůstali všichni čtyři naši čápi včetně Šárky. Jak se ale situace vyvine, až se vrátí večer rodiče se teprve ukáže. Ctirad je nadále agresivní.


Tady hlídám já
Návrat Šárky z exilu
Ahoj, můžu tu být s vámi?
Cizí čápíku, je nám líto, ale tady je už plno

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00