Šárka v exilu

Šárka v exilu

Páteční večerní agrese Ctirada vůči Šárce měla bohužel další pokračování a vyústila v její opuštění hnízda. Důvod byl víceméně stejný jako loni v případě Slávka „Kafky“. Rodiče (především Bohunka) začali výrazně omezovat přísun potravy a na mladé čápy dolehl hlad. Hladová nespokojenost se pak snadno změnila v nevraživost a útočné chování. K běžnému vhazování tak přibyly bodyčky, nedovolené bránění, sekání zobákem a hrubost.

Šárka se nyní zdržuje mimo hnízdo a je pravděpodobné, že tomu už tak zůstane. Sedá nejspíš na střechách pod komínem, kam se uchyluje Bohunka a kde se zdržoval loni i Slávek. Je již zcela letuschopná a dokáže si sama získat potravu, není tudíž důvod mít o ní obavy. Do budoucna to pro ni bude výhoda, bude samostatnější než ostatní „hnízdoválové“. Jen ji nebudeme mít na očích pod dozorem kamery.

Co se vlastně událo během noci a dopoledne na hnízdě?

K prvnímu napadení došlo při večeři ve 20:59:30, znovu pak okolo 21:15. V první polovině noci byl klid až do 2:33. To se rodiče pohnuli natolik, že si to mladí vyložili jako podávání potravy a došlo k potyčce. Čápi se opět střetli okolo 5:10 a v 7:05. Při tomto konfliktu Šárka poprvé na krátkou chvíli (16 sekund) odletěla z hnízda. Při snídani v 7:36:58 se pak Šárce podařilo ukořistit myš, o kterou se přetahoval Ctirad s Plaváčkem (zatímco vyčkávala v pozadí, aby měla klid). Závěrečná fáze konfliktu nastala okolo 9:30, kdy Ctirad Šárku dvakrát vyhnal z hnízda při podávání stravy Bohoušem. Vrátila se až v 9:47 (když odletěl Bohouš), ale Ctirad (již bez asistence ostatních) na ni zaútočil i mimo krmení a chytil ji zobákem za krk. Šárka tak v 9:49:23 hnízdo sama opustila a již se nevrátila, a to ani tehdy, když zbylí tři čápi odletěli na pastvu. Bylo však slyšet klapání zpod komína.

Jaké jsou další scénáře vývoje?

a) agrese ustane a Šárka se vrátí na hnízdo
b) agrese bude pokračovat a Šárka zůstane poblíž hnízda, ale mimo něj (dole na střechách)
c) agrese bude pokračovat a Šárka odletí s jinými čápy jinam

S ohledem na loňský vývoj je nejpravděpodobnější varianta b). Ostatně se zdálo, že spolu byli všichni čtyři společně na lovu, ale na hnízdo se vrátili pouze tři a Šárka zůstala dole mimo hnízdo (aby si ušetřila napadání).


Noční napadení
Ranní napadení
Raději zůstanu bokem
Ale tu myš vám stejně seberu
Čapí válka

One thought on “Šárka v exilu

  1. Mám pocit, že ten Ctirad už dříve Šárku napadal, ne? Nebyl náhodou už na jejích zádech-prevít jeden. Že je B +B nesrovnají? No, mezi dětmi to bývá také podobné, dovedou se porvat o hračku.člověk je musí hlídat.♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial