Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Odpočinkový den

Deštivá noc a dopoledne byly pravděpodobnou příčinou razantně snížené aktivity čápů v průběhu dnešního dne. I když se počasí postupně zlepšilo, byli jsme svědky pouze několika krátkých letů. I rodiče se více zdržovali na hnízdě, Bohdan dokonce polehával s čápaty. Elvíra vůbec neopustila hnízdo, často odpočívala a nevrhala se ani do boje o krmení od rodičů. Problémy s očima ji zřejmě trápí i nadále.

Deštivá noc i ráno

Bohunka přilétla v úterý večer ve 21:03 a večeři už nepodávala. Všichni postávali, až v 1:28 si Elvíra lehla, ale sestry ji brzy zvedly. Společně si zaskákaly a provětrávaly křídla, po chvíli si Elvíra s Iris ustlaly vedle sebe. Po druhé hodině začalo opět pršet a zvedl se severozápadní vítr, teplota se pohybovala okolo +13 °C. Tyto podmínky donutily všechny čápy vstát a postavit se čelem proti větru. Iris při tom přišlápla větev ležící na hnízdě. Ta se vztyčila a trčela vedle ní do vzduchu asi půl hodiny, než zatížení pařátkem uvolnila. Bohdan odlétl v 5:51, Bohunka poté opravovala jeho val. Čapí slečny sem tam dloubly do podestýlky, postávaly a podřimovaly.

Okolo 8. hodiny ranní začalo znovu pršet, o hodinu později donutil hladový řev Bohunku k opuštění hnízda. Již časně ráno odhodila Iris granát do středu hnízda. Pyrotechnička Vilemína si ho před začátkem dopoledního tréninku všimnula a opatrně ho přesunula do ohrádky. I když ještě slabě pršelo, všichni tři se pustily do skákání a sušení křídel. V 9:45 Vilemína s Iris vyrazily na krátký průzkumný let. Během dopoledne vzlétly ještě několikrát, většinou společně. V 11 hodin donesl Bohdan seno a vysypal hromádku žížal. Vilemína a Iris se o ně popraly, Elvíra nejevila zájem. O půl hodiny později dorazila i Bohunka a proběhlo mohutné zastrašování.

Není kam spěchat

Vilemína se po poledni vydala na soukromý oběd, Iris se po chvíli také přidala. Elvíra zůstala pospávat na hnízdě sama. Na louce vydržela Vilemína pouze deset minut. Bohdan jí na hnízdě vyklopil větší kus masa a opět odlétl pryč, Bohunka při úprku před kvičícím stádem vysypala pár “zetorek” k ohrádce. Po nasycení si Vilemína i Iris lehnuly každá z jedné strany vedle Elvíry. Bohdan donesl na komín mohutnou sukovici a stal se okamžitě terčem žebrání Iris. Vyplivl kus masa Vilemíně a odlétl. Obloha se postupně vyjasnila a teplota zamířila k +20 °C. Bohdan se natáhl vedle Elvíry na hnízdo, postupně se přidali všichni přítomní.

V 16:22 Bohdan vstal a vzápětí začalo vcelku intenzivně pršet z přeháňky, která postoupila od hor přímo nad komín. Těsně před začátkem deště dorazila Bohunka s listím, setrvala pak s čápaty po celou dobu trvání srážek. Navíc se dočasně zvedl silnější vítr. Po přeháňce opět vysvitlo slunce a mladí čápi se začali sušit. Létat se jim ale nechtělo, postávali na hnízdě, hlídali všechny světové strany a čekali na večeři. S tou dorazil v 18:32 Bohdan. Vilemína s Iris se podělily o kusy masa, Elvíra neměla o krmení zájem. Pod rozpadajícími se mraky proniklo zapadající slunce a zalilo hnízdo zlatavými paprsky.

Bohdan se znovu objevil po 20. hodině s klackem v zobáku a se zásobou masa. Zajímavé bylo, že o vyvržené steaky nejevila mládež zájem, ale pouze do chvíle, kdy se je Bohdan rozhodl recyklovat. Za hlasitého řevu pak okamžitě vypukl hon na tátu. Vítr z rozpadající se přeháňky odstartoval večerní řádění, zaskákaly si všechny tři dračice. Bohunka se přiřítila ve 20:44, večeři od ní mladí ani nezkoušeli vymámit. Elvíra zalehla a Iris se ochomýtala před kamerou, načež se pustila do její údržby. Vilemína pro změnu tahala větve z Bohdanova valu.

Letové statistiky

Ve středu díky nepříznivému počasí vylétli mladí čápi z hnízda pouze 11x (Iris 6x a Vilemína 5x). Elvíra v tento den hnízdo vůbec neopustila. První let byl zahájen po skončení deště v 9:45 (Vilemína), poslední ukončen ve 12:31 (Vilemína). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila pouhých 24 minut (Vilemína i Iris).

Iris vztyčuje vlastní anténu
Odpočinek s Bohdanem aneb čapí schody
S Bohunkou v dešti

12 komentářů

 1. To byla dnes smutná povídka ale takový je život ptačí i lidský. Elvírka musí mít bolesti v očích když za celý den si nic nevzala do zobáčku a jen polehávala až večer si trochu zaskála se ségrami. Budu ji držet pěsti aby se jí oči zahojily.

 2. Elvírka asi neměla chuť,není každý den posvícení,ale to bude dobrý,i počasí k tomu přispělo,že je to spíš na spaní.Tak Elvirko,dnes to bude o hodně lepší.🥰👍Díky za povídání a fotky,hlavně čapi schodky.👏

 3. Chudák Elvírka - četla jsem tu, že pomoct nejde, že chytit ji bude nemožné. Ach jo, musíme doufat...

 4. Dnešní povídání není veselé,🥲ale věřím, že to Elvírka zvládne, držím jí moc palce✊️ Včerejší počasí nebylo moc hezké a tak asi i aktivita byla menší.
  Děkuji a přeji všem krásný den😀

 5. Zdravím na komín. Tomáši to jsou špatné dny všichni se asi opakujeme doopravdy s tím nejde nic udělat .Je to život v přírodě v reálu ,kdybychom to neviděli dělo by se to určitě také, upozorňujete na to ze se to může stát ,ale pokud to člověk sleduje je od vajíčka je to pro čápomily zlééééééé. Jenže to Vy asi Tomáši víte líp než mi. Všichni jí držíme palce ale to ale. Moc a moc děkuji za fotečky a za povídání .Zdravím 🙂

 6. Tak jako spoustě nás je líto Elvírky a přejí si aby se uzdravila tak i moje to největší přání je ať je holčička už fit. Opravdu se za ni modlím. Sestřičky jsou naprosto úžasné jak se snaží k ní tulit a být v blízkosti u ní. Děkuji strašně moc za krásné a poučné povídání, fotky a video. Přeji všem krásné dny plné pohody a čapí rodince jen pohodu a bezpečné lítání.

 7. Jsem dost hodně smutná, bojím se o Elvíru😒Držím pěsti ze všech sil pro štěstí 🫶🍀aby se ji očičko uzdravilo 🙏❤️🙋🍀

 8. Také mám velké obavy o Elvirku,včera nic nejedla, ale dnes večer si vzala od Bohdánka masíčko, mám obrovskou radost, 🍗😄věřím že to bude lepší ,minule při zánětu druhého očička , také 2 dny nejedla, říkala jsem si dnešek rozhodne❤️..snad to bude zítra zase lepší, Elvirko srdíčko, moc na tebe myslim...❤️🐥Bohdánku ty jsi skvělý taťka, že pořád nosis princeznám jídlo a takové krásné kousky masa , jsi prostě nejlepší❤️minuly rok jsi byl tvrdší, pomalu se z tebe stává Bohoušek...🤗moc hezké počteničko i jsem se zasmála, krásné momentky...Vileminko ty jsi dnes hlídala Elvirku a i Iriska ,jste hodnoučķé sestricky❤️❤️🐥🐥...moc si přejí, ať je očičko lepší...

 9. Je to úžasné a nádherné,jak můžeme díky Vám sledovat čapí rodinku. Přeji celé rodince hodně zdraví a sil odletět do teplých krajin,ale hlavně se z nich opět ve zdraví vrátit. Blanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00