Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Klid před bouří

Na dnešní večer a noc byla vydána výstraha před silnými bouřkami, na západě a severozápadě Čech i extrémními. Dění přes den však bylo poklidné a až na úmorné horko nic nenasvědčovalo předpovídané změně. Co přinese konec dnešního dne teprve uvidíme, snad bude počasí k lidem i čápům milosrdné. Ještě se vrátím k včerejší vichřici na jihu Čech. Jak se ukázalo, hnízdo v Jindřichově Hradci bylo pouze poškozeno a zahynula tři čápata z pěti. Zbylá dvě byla dopoledne pozorována na torzu svého domova spolu s jedním z rodičů. Vítr bohužel srazil z hnízda jediné čápě v Soběslavi, které i přes převoz do záchranné stanice boj o život prohrálo.

Bohdan čistič objektivu

Při včerejším čekání na návrat Bohunky Bohdan pomalu usínal, když ho náhle probral úder Vilemínina křídla přes zobák. Bohunka dorazila domů ve 21:49, načež začalo slabounce pršet. Noc byla jinak klidná a teplá, do rána se neochladilo pod +16 °C. Čápata posedávala na hnízdě, Bohdan je za svítání podělil pamlskem ze spíže a ve 4:26 vyrazil na lov. Ležící dračice si společně zaklapaly, k snídani se výjimečně podával i had. Nejspíš ho k časné vycházce vylákala vysoká noční teplota. Bohdan se pustil zobákem do servisu kamery, asi lovil pavouka Lojzíka. Naštěstí nám objektiv nezašpinil a nezbývá než doufat, že stejné nápady nedostanou i čápata. Aby to s kvalitou obrazu nedopadlo jako předloni.

Vyuzení čápi

Iris si udělala z Elvíry polštář, po návratu Bohunky pak Elvíra důležitě postávala uprostřed hnízda se svými sestrami po levici i pravici. Bohdan chvíli poté donesl seno a proběhlo první napájení. Transport vody pak byl hlavní činností obou rodičů, a to nejen v poledních hodinách. V 9:31 prolétla Bohunka těsně nad hnízdem, přičemž měla problém i při opakovaném pokusu o přistání. Na vině byl již tradičně objemný náklad listí. Během dopoledne probíhalo pálení klestí na břehu řeky za komínem. Vítr občas zanesl dým až na hnízdo, což se čápům příliš nelíbilo. Sedící mládež se sborově dívala do kamery, Bohdan ji následně nasytil hromadou zelených kobylek.

Vilemína kraluje

Bohunka donesla vodu, těsně následována Bohdanem s totožným zbožím. Ten se po příletu rozhodl někoho zastrašovat a při zaklonění hlavy všechny přítomné pocákal. Nikomu to ale rozhodně nevadilo. Po poledni proběhlo další společné napájení, ke kterému Bohdan přidal dávku kobylek. Vilemína jako první zvládla důležitou čapí schopnost – podrbat se nožkou na hlavě při stání na jedné noze. Bohdan se ve stejné chvíli kroutil při peříčkúře jako paragraf. Zbytek odpoledne plynul v lenivém klidu. Teplota díky skoro jasnému nebi vystoupala k +30 °C, krajinu ochlazoval pouze severovýchodní větřík. V čápatech občas probudil touhu provětrat křídla, po většinu času ale postávala či polehávala otočená zády ke slunci. Bohdan si klapotem vyžádal podporu Bohunky při obraně hnízda, ta poté vysypala čápatům kobylky ke svačině a pustila se do páčení větve z ohrádky. Po úspěšně zakončené akci se vypravila načerpat vodu a následně čekala na Bohdana.

Táta dorazil v 17:35 a vysypal do ringu čerstvé kobylky i pár větších kousků potravy. Pak se znovu věnoval peříčkúře, zatímco se čápata povalovala na seně. Před 19. hodinou pak ještě zalétl k řece pro vodu. Bohunka rozdala před západem slunce také kobylky a pustila se do úklidu. Zobákem prosmýčila podestýlku a urovnala pár větví v ohrádce. Vilemína pochodovala po hnízdě, procvičovala křídla a rovnala si peříčka, její sestry si raději užívaly večerního hnízdoválení. Bohdan byl kdesi na lovu a bouřky se teprve blížily Bavorskem k našim pohraničním horám.

Chválíme společně nový den
Nejlepší polštářek je na krku sourozence
Úsměv prosím!
Už se dokážu podrbat i vestoje!

8 komentářů

 1. Holky,jsou super modelky. Rodinko přejí klidnou noc,ať se všichni ve zdraví zítra shledame.

 2. Opět krásné a vtipné shrnutí dne, foto "úsměv holky" je trefný.
  Doufám, že noční bouřka přešla přes hnízdo bez úhony.

 3. Tato rodinka je skvělá, je pořád na co koukat a také se těšit na večerníčky, které jsou jako vždy nádherné .....

 4. Další čápátko za duhovým mostem,ještě měli rodiče pouze jedno, to je mi moc lito...😢Opravdu nádherné, jak si Vileminka ,Irska a Elvirka zaklapaly současně 🐥🐥🐥❤️❤️❤️,Bohdánek už na kameru koukal víckrát, teď tedy neodolal 🙂...snad bouřka tentokráte neublížila žádnému čápatku...😒 ,moc hezké momentky
  i počteníčko ,snad příště bez další smutné zprávy😒....

 5. Zdravím na komín. Bouřky se pořád honí sem a tam jako by toho nebylo dost. Doufám ,že se vám holky vyhnou a nebo aspoň neublíží. Všichni držíme palce. Okroužkovaných kamarádů vám přibývá a to je dobře. Pan Kafka je taková sudička vašich osudů jako v pohádkách . Tak dneska sladkou noc bez bouřek.

 6. Jako vždy jsem přečetla bez nadechnutí.Čapi holčičky jsou úžasné. A Bohdan a Bohunka super rodiče.Takovou vzornou péči by jim mohl závidět .Ne jeden lidský rodič.
  Přeji rodince jen to nejlepší a velké díky za video vyprávění a fotečky.Pan Kafka je prostě borec.Tak nám tam ty krásné čápi slečny a rodiče opatrujte. Ještě jednou díky moc.A🥰 přeji všem pevné zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00