Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Aktivní obránci

Prázdná hnízda ve Chvalči a Batňovicích obsadili letos nehnízdící čápi, kteří se vydávají na toulky po okolí. Jednoho z nich musela dnes Bohunka třikrát odhánět od komína. Obranné zákroky nám ukázaly, že je nejvyšší čas na kroužkování. Čápata totiž místo akineze aktivně pomáhala bránit svůj domov. Též jsme byli svědky, jak se bez vědomého čapího úsilí mohou snadno dostat na hnízdo odpadky. Problém se znečištěním naštěstí vyřešil silnější poryv větru. V hnízdech ve Vlčicích a v Žirči byla prokázána přítomnost tří již větších čápat.

Mlhavé ráno

Bouřka přibližující se včera pozdě večer z Polska ke Kafkově komínu se beze zbytku rozpadla. Noc na čtvrtek byla skoro jasná, k ránu se ochladilo k +11 °C a údolí Úpy dočasně zalila mlha. Bohunka se vrátila večer ve 21:36, vysypala dětem žížaly a myšku. V noci panoval klid, Bohunka pouze jednou čechrala seno kolem čápat a ve 3:11 odhodila vývržek. Bohdan odlétl do mlhy ve 4:16, za necelou půlhodinu donesl seno a žížaly. Bohunka vyrazila pro seno, k snídani vysypala žížaly a poté poklízela hnízdo. Bohdan, jak je jeho dobrým zvykem, nosil větve a seno. U dalšího krmení mladých žížalami si od něj uzobla i Bohunka.

Neodbytný návštěvník

Při ranním cvičení stála na nohou všechna tři čápata zároveň. Při krmení od Bohunky neprojevil Jednička zájem a zůstal se povalovat. Zapojil se až při přídavku, po kterém se všechna tři čápata uvelebila podél Bohdanova valu přímo před kamerou. Dopolední pohodu narušil přílet cizího čápa (bez kroužku), který se třikrát pokusil přistát na hnízdě. Pohyboval se v blízkém okolí komína od 9:03 až do 9:29. Bohunka byla ve střehu a všechny jeho snahy odrážela. I čápata se zapojila do aktivní obrany. Bohdan sbíral brouky dál od hnízda, vrátil se až v 9:53, kdy už byl cizinec pryč. Ještě jednou se ale Bohunka vracela zpět na komín kvůli zastrašování.

Udržujme čistotu!

Před polednem přilétla Bohunka s nákladem listí, ze kterého vlál cár igelitové fólie. Nejspíš si ho při nabírání materiálu vůbec nevšimla. Zdálo se, že zetlelé listoví pochází z něčího kompostu. Biologický materiál rozprostřela po hnízdě, fólie zůstala ležet bokem. Bohdan přinesl v poledne k obědu žížaly a kusy masa, čápata se po jídla vydala na výpravu do džungle na vzdálenějším konci hnízda. Za polojasné oblohy teplota vytrvale stoupala až k +26 °C, Bohdan proto zalétl k řece pro vodu. Po napojení si lehl vedle čápat s otevřeným zobákem, také mu bylo teplo. Po svém návratu ho na pohovce vystřídala Bohunka. Zesilující východní vítr honil lehký odpadek po ploše hnízda, až ho z něj konečně vymetl ven. Průhledné křídlo zakroužilo ve vzduchu, sledováno zvědavými čapími zraky, načež zmizelo v hlubinách za komínem. Úklid bezpracně dokončen.

Zbytek dne se již nic zajímavého neudálo. Bohunka podávala ke svačině rybí maso a opět odpočívala po boku čápat. Bohdan přinesl pro změnu myši a žížaly. Většinu večera hlídala čápata Bohunka, postávala nad nimi a občas se protáhnula. Čápata se povalovala, občas vstala na vyčápnutí nebo se věnovala peříčkúře. Za docela silného větru donesl v 19:06 Bohdan seno a myši k večeři. Jedno z čápat pak dlouho stálo po jeho boku, silnému větru navzdory. Po západu slunce se kompletní trojka povalovala a přemýšlela, zda jim Bohunka ještě přinese něco dobrého na zob. Čekání se vyplatilo, zobání byla nakonec spousta, z Bohunky vypadlo pár háďat a kopec brouků. Zatímco se z hnízda linul zuřivý dračí řev, Bohdan se raději vypařil pryč.

Všichni tři na nohou
Zase nějaký zvědavec?
Já ti mami pomůžu!
Co jsi to Bohunko přinesla?
A je to pryč…

11 komentářů

 1. Tomáši a Lukáši, moc děkuji za hezké shrnutí dne a fotka, kde už stojí všichni draci je krásná.
  Prostě rodiče se vzorně starají a tak draci rostou do krásy.🙂

 2. Hanka děkuji za krásný příspěvek do každého dne je to něco úžasného ještě že jsou tací aby to dělali děkuji vám mockrát ze srdce Přeji vám hodně štěstí a úspěchů při vaší práci👍🍀

 3. Jste úžasní že veřejnost má možnost také sledovat celou rodinku čapi rodinky.Kazdy den se na komentáře a videa moc těším.Velke díky za to co děláte pro ty úžasné stvoření.

 4. dobré ráno všem tak naše čapí rodinka má za sebou další úspěšný den. Dráčata už napodobují rodiče jak jsme viděli při obraně hnízda narušitelem. Budou z nich dobří pokračovatelé rodu vzdyť Bohunka a Bohdánek už mají něco za sebou a kolik už vychovali čápátek ? Tak ať se jim dál daří a vám pane Tomáši a Lukáši děkuji za vtipné povídání ,fotky a videa.

 5. Děti z mateřské školy, třídy Zelená louka posílají pozdrav do čapího hnízda. Děti se těší, vždy, když se jdeme dívat na čapí hnízdo.

 6. Dobrý den,moc díky za povídání a fotky👍,už ani nemůžu dospat jak se vždycky těším.No počasí nic moc,ale dracata se s tím poperou.Obdivuhodne,jak rostou každý den a jak přebírají zkušenosti od skvělých rodičů.Jen tak dál.❤️A více ☀️

 7. Z čápat jsou už velké opeřené koule. Je vidèt, že se o nè rodiče vzornè starají.
  Vám moc děkujeme za skvèlé povídání a popisování o celé rodince.

 8. Miláčkové ,vy jste šikovní ,už by jste chtěli bránit hnízdečko s mamineckou...🐥🐥🐥♥️♥️♥️,lumpici co nehnízdí lumpačí😄, chtěli se zastavit na žizalky🐛🐛🐛😛,ale Bohunečka je ve střehu 😄...dračkové jste nádherní ,není divu ,z těch dobrůtek co rodiče nosí,krásné momentky...🤗i počtenicko...

 9. Velice děkujeme za váš čas strávený nad psaním krásných textů. Vždy se s vnučkou těšíme na čtení před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00